Jaké (ne)výhody má elektroskútr? 17

Jednostopá vozidla Elektřina Emise Životní prostředí

  •  Dokonale elegantní dopravní prostředek nevypouští do vzduchu škodlivé emise a nesmrdí. Elektroskútr nevypouští do vzduchu škodlivé  emise a  nesmrdí, navíc dosahuje vysoké rychlosti, aniž byste museli šlapat a jízda přitom stojí poměrně málo peněz.
  •  Problém nastává, pokud vybijete baterii daleko od elektrické zásuvky.

RADA

Obchodníci popisují baterie různými jednotkami, které musíme při srovnávání sjednotit. Množství energie (ve watthodinách - Wh) orientačně spočítáme tak, že vynásobíme elektrický náboj (v ampérhodinách - Ah) a elektrické napětí (ve voltech - V). Například: Hodnoty akumulátoru 12V/80Ah znamenají, že elektroskútr může před dalším nabitím využít nanejvýš 960 Wh energie.

Na elektroskútr většinou potřebujete řidičský průkaz

Na pomyslné škále dopravních prostředků jsme mezi bicykly a motorkami. Detaily upřesňuje evropská směrnice 2006/126/ES. Elektroskútry můžeme formálně považovat za mopedy, pokud jejich maximální konstrukční rychlost přesahuje 25 km/h, ale nepřekračuje 45 km/h. Většinou tedy potřebujete řidičský průkaz skupiny AM, anebo ještě vyšší skupiny A1 pro lepší motory do výkonu 11 000 W. 

Rychlost 25 km/h podle svého prodejce nepřekročí například elektroskútr Power. Mnohem rychleji pojedou Guewer Classic, a především Akumo 800, pro které potřebujeme řidičské průkazy skupin AM nebo A1. Posledně jmenovaným strojem urazíme vzdálenost mezi Prahou a Žatcem, aniž bychom museli dobíjet baterii. Kilometr jízdy může stát jenom 20 haléřů. Dojezd elektroskútrů na jedno nabití baterie se pohybuje obvykle okolo 70 km - 100 km podle kapacity akumulátoru a stylu jízdy. To na obvyklé městské ježdění většinou stačí. Na dlouhém výletě ale budete muset baterie nejspíš někde nabíjet. 

TIP

Elektrokola, elektrokoloběžky nebo elektroskútry si můžete vyzkoušet díky E-půjčovnám E.ON. Jejich přehled a tipy na výlety najdete zde.

Model Cena Motor Baterie Hmotnost
Elektroskútr Power 28 800 Kč 500 W 960 Wh 65 kg
Elektroskútr Guewer Classic 31 400 Kč 2 000 W 1 920 Wh 90 kg
Elektroskútr Akumo 800 85 990 Kč 8 000 W 3 100 Wh 149 kg

Každý uvedený elektrický skútr popisujeme podle aktuálních obchodních nabídek a uživatelských testů. Cena zahrnuje DPH, váha je včetně všech součástek. Motor specifikujeme jmenovitým výkonem (watty – W), baterii kapacitou (watthodinami – Wh).

TIP

Vybitý elektroskútr musíte k nejbližší elektrické zásuvce dotlačit. Jistě znáte lehčí a ještě „zelenější“ dopravní prostředek, který můžete částečně nebo úplně pohánět šlapáním. Na značková elektrokola vám zprostředkujeme slevu až 4 000 Kč! Nahlédněte do akčního katalogu, kde najdete městské, krosové, trekingové, horské, dámské i skládací modely.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.