E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké (ne)výhody má elektroskútr?

Jednostopá vozidla Elektřina Emise Životní prostředí
  •  Dokonale elegantní dopravní prostředek nevypouští do vzduchu škodlivé emise a nesmrdí. Navíc dosahuje vysoké rychlosti, aniž byste museli šlapat a jízda přitom stojí poměrně málo peněz.
  •  Problém nastává, pokud vybijete baterii daleko od elektrické zásuvky.

Obchodníci popisují baterie různými jednotkami, které musíme při srovnávání sjednotit. Množství energie (ve watthodinách - Wh) orientačně spočítáme tak, že vynásobíme elektrický náboj (v ampérhodinách - Ah) a elektrické napětí (ve voltech - V). Například: Hodnoty akumulátoru 12V/80Ah znamenají, že elektroskútr může před dalším nabitím využít nanejvýš 960 Wh energie.

Na elektroskútr většinou potřebujete řidičský průkaz

Na pomyslné škále dopravních prostředků jsme mezi bicykly a motorkami. Detaily upřesňuje evropská směrnice 2006/126/ES. Elektroskútry můžeme formálně považovat za mopedy, pokud jejich maximální konstrukční rychlost přesahuje 25 km/h, ale nepřekračuje 45 km/h. Většinou tedy potřebujete řidičský průkaz skupiny AM, anebo ještě vyšší skupiny A1 pro lepší motory do výkonu 11 000 W. 

Rychlost 25 km/h nemusí překročit třeba elektroskútr VOLT M3, a při splnění určitých podmínek proto pro jeho řízení nepotřebujete řidičský průkaz. Mnohem rychleji pojedou Guewer Classic, a především Akumo 800, pro které potřebujeme řidičské průkazy skupin AM nebo A1. Posledně jmenovaným strojem urazíme vzdálenost mezi Prahou a Žatcem, aniž bychom museli dobíjet baterii. Bereme-li v úvahu pouze náklady na elektřinu, může vás kilometr jízdy stát jenom 20 haléřů. Dojezd elektroskútrů na jedno nabití baterie se pohybuje obvykle okolo 70 km - 100 km podle kapacity akumulátoru a stylu jízdy. To na obvyklé městské ježdění většinou stačí. Na dlouhém výletě ale budete muset baterie nejspíš někde dobíjet. 

Model Cena Motor Baterie Hmotnost
Elektroskútr VOLT M3 29 900 Kč 700 W 1200 Wh 79 kg
Elektroskútr Guewer Classic 31 400 Kč 2 000 W 1 680 Wh 100 kg
Elektroskútr Akumo 800 85 990 Kč 8 000 W 3 100 Wh 149 kg

Každý uvedený elektrický skútr popisujeme podle aktuálních obchodních nabídek a uživatelských testů. Cena zahrnuje DPH, váha je včetně všech součástek. Motor specifikujeme jmenovitým výkonem (watty – W), baterii kapacitou (watthodinami – Wh).

Dobíjejte svůj elektromobil za výhodnější ceny s kartou E.ON Drive. Jako registrovaný zákazník budete mít 1 kWh už od 3 korun a v aplikaci E.ON Drive si můžete například prohlédnout historii dobíjení. Navíc vám můžeme postavit dobíječku i u vás doma. Objevujte možnosti elektromobility na E.ON Drive.