E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kde najdu nejbližší sběrný dvůr?

Odpad Životní prostředí Česká republika Veřejný sektor
  • Alespoň jeden sběrný dvůr najdete v každé větší obci.
  • Ve městech bývá sběrných dvorů více. Mohou se lišit velikostí a otevírací dobou.
  • Kde najít sběrný dvůr, vám nejlépe poradí na místním obecním úřadě.
  • K vyhledání sběrného dvora můžete použít také vyhledávač Google nebo specializovaný web.

Sběrný dvůr zpravidla najdete v každé větší obci. Pokud obec sběrný dvůr nemá, je povinna dvakrát ročně zorganizovat takzvaný mobilní sběr odpadu. Sběrný dvůr zpravidla najdete na nějakém odlehlejším místě, kde jsou dobré příjezdové podmínky.

Kde přesně nejbližší sběrný dvůr hledat, vám poradí na příslušném obecním úřadě. Kam odvést odpad, si ale můžete vyhledat také na internetu. Stačí například ve vyhledávači Google zadat heslo „sběrný dvůr“ + název vaší obce. Vyhledávač vám pak ukáže nejbližší sběrné dvory ve vašem okolí. Případně lze využít také web Sberne-dvory.cz, na němž můžete nejbližší dvůr vyhledat třeba zadáním ulice, názvu obce nebo PSČ.

Co můžu odvést do sběrného dvora?

Do sběrného dvora můžete odnést celou řadu běžného domovního odpadu. Může jít jak o směsný odpad, tak třeba o vytříděné plasty či sklo nebo elektronický odpad. Na ekodvůr patří například starý nábytek, starý textil, uložíte sem také vysloužilou lednici či televizi a další starou elektroniku. Většina ekodvorů má také speciální kontejner na nebezpečné odpady, jako jsou staré barvy, oleje a jiné chemikálie. Naopak limitované je většinou ukládání stavebního odpadu (váhové omezení) a pneumatik.  

Uložení odpadu je většinou zdarma

Uložení odpadu na ekodvoře je zdarma. Obvykle ale musíte občanským průkazem prokázat, že bydlíte v dané obci nebo v její blízkosti. Jediné, za co po vás může provozovatel ekodvora chtít poplatek, je uložení většího množství stavebního odpadu a zmíněných pneumatik.

Pozor na otevírací dobu    

Hlavně ve větších městech je obvykle sběrných dvorů více a často se liší velikostí a otevírací dobou. Vždy si proto před odvozem odpadu ověřte, zda má váš vyhlédnutý sběrný dvůr otevřeno. Hodit se to může třeba v sobotu, kdy sice máte čas na úklid, ale nejbližší sběrný dvůr otevřeno mít nemusí.

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Zapojte se i vy!