E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON.
Poradí s úsporou energiešetrnou dopravou a mnoha dalšími záležitostmi. 

Jakou návratnost má solární ohřev vody?

Elektřina Voda Teplo Investice Rodinný rozpočet

  •  Významné množství energie padne v domácnosti na ohřev užitkové vody.
  •  Bojler nebo jiný konvenční zdroj můžeme alespoň částečně nahradit solárními panely.
     

V teplých měsících může solární ohřev vody plně dostačovat. Kolektory o ploše metru čtverečního přivedou během letního dne až 100 litrů vody na teplotu kolem 55 °C. V zimních měsících klesá výkonnost systému na minimum, takže potřebujeme ještě jiný zdroj, jako třeba právě bojler. K významně větším ziskům energie potom nepomůže ani dvojnásobek solárních kolektorů.

Dostačovat musí plocha i zásobník

Solárně-termický systém k ohřevu užitkové vody vybírejte, nebo nechejte naprojektovat podle velikosti domácnosti. Obvykle stačí 1 až 1,5 metru čtverečního na osobu. Solární ohřev vody musí obsahovat akumulační zásobník o dostatečné kapacitě, zhruba 80 až 100 litrů na člověka.

EON_Pict_Thermometer_96x96
RADA

Potřebná velikost kolektorů pro solární ohřev vody záleží taky na jejich typu a výkonu. Využitím vakuové trubicové technologie ušetříte asi 30 procent plochy. 

Solární ohřev vody svoji cenu vrátí

Ekonomickou výhodnost projektu zhodnotíme podle pořizovací ceny, množství vyráběné energie a úspory. Levnější instalace vycházejí někdy jenom na 6 000 korun za metr čtvereční, kvalitnější systémy mohou stát i 20 000 korun. Solární kolektory sloužící k ohřevu vody reálně vyrobí kolem 350 kWh/m²/rok. Kdybyste používali raději elektřinu z centrální distribuční sítě prostřednictvím bojleru, zaplatíte za stejné množství energie zhruba 1 000 korun ročně.

Nyní máme dostatek informací, abychom spočítali přibližnou návratnost investice. Pokud vezmeme vstupní investici 20 000 korun, vloženou cenu dostaneme zpátky přibližně za 20 let. Solární ohřev vody mívá delší provozní životnost, ale spíše než finanční spekulanty potěší milovníky životního prostředí a příznivce energetické soběstačnosti.

EON_Pict_Thermometer_96x96
TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

 

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.