E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jakou návratnost má solární ohřev vody?

Elektřina Voda Teplo Investice Rodinný rozpočet
  •  Významné množství energie padne v domácnosti na ohřev užitkové vody.
  •  Bojler nebo jiný konvenční zdroj můžeme alespoň částečně nahradit solárními panely.
     

V teplých měsících může solární termický ohřev vody plně dostačovat. Kolektory o ploše metru čtverečního přivedou během letního dne až 100 litrů vody na teplotu kolem 55 °C. V zimních měsících klesá výkonnost systému na minimum, takže potřebujeme ještě jiný zdroj, jako třeba elektrický bojler. Pro celoroční provoz je mnohem lepší systém pro ohřev vody s fotovoltaickými panely. 

Dostačovat musí plocha i zásobník

Solárně-termický systém k ohřevu užitkové vody vybírejte, nebo nechejte naprojektovat, podle velikosti domácnosti. Obvykle stačí 1 až 1,5 metru čtverečního solárního kolektoru na osobu. Solární ohřev vody musí obsahovat akumulační zásobník o dostatečné kapacitě, zhruba 80 až 100 litrů na člověka.

Trápí vás vysoké náklady na energie a ohřev teplé vody v rodinném domě? Ušetřete solárním ohřevem vody s E.ON.

Solární ohřev vody svoji cenu vrátí

Ekonomickou výhodnost projektu zhodnotíme podle pořizovací ceny, množství vyráběné energie a úspory. Levnější instalace vycházejí někdy jenom na 6 000 korun za metr čtvereční, kvalitnější systémy mohou stát i 20 000 korun. Solární kolektory sloužící k ohřevu vody reálně vyrobí kolem 350 kWh/m²/rok. Kdybyste používali elektřinu z centrální distribuční sítě prostřednictvím bojleru, zaplatíte za stejné množství energie zhruba 1 000 korun ročně.

Nyní máme dostatek informací, abychom spočítali přibližnou návratnost investice. Pokud vezmeme vstupní investici             20 000 korun, vloženou cenu dostaneme zpátky přibližně za 20 let. Solární ohřev vody mívá delší provozní životnost, ale spíše než finanční spekulanty potěší milovníky životního prostředí a příznivce energetické soběstačnosti.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.