E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Solární panely - cena?

Pro podnikatele Elektřina Fotovoltaika Moderní technologie Investice Rodinný rozpočet
  • Cena solárních panelů  pomalu klesá a na trhu se objevují stále účinnější výrobky.
  • Fotovoltaický panel o výkonu 280 Wp zakoupíte za cca 3500 Kč.
  • K ceně  panelů je ale nutné připočíst i náklady na instalaci.
  •  Finanční návratnost malé domácí solární elektrárny může díky státní dotaci dosáhnout 6 až 10 let.

Za kolik peněz solární panely koupíte, záleží na řadě faktorů. Levným řešením jsou solární panely od asijských výrobců. Riskujete ale nižší výkon a kratší životnost. Dražší jsou solární panely od renomovaných firem, které dosahují vyšší účinnosti a delší životnosti. Cena by proto při výběru této technologie neměla být jediným kritériem. Pokud vás navíc zajímá solární energetika v domácnosti, navštivte náš specializovaný web a šetřete se solárními panely od E.ON

Vyplatí se vám pořídit fotovoltaické panely na střechu? Odpověď najdete v ebooku

Cena solárních panelů pro ohřev vody

Za instalaci metru čtverečního termických solárních kolektorů sloužících k ohřevu vody zaplatíte zhruba mezi 5 000 a 15 000 korunami. Počítejte s tím, že v našich podnebných podmínkách následně získáte z uvedené plochy zhruba 500 kilowatthodin (kWh) energie ročně. Návratnost prověřme v modelovém příkladu.

  • Při ohřevu vody v bojleru zaplatíte za kWh elektřiny zhruba 3 koruny.
  • Za instalaci metru čtverečního solárních kolektorů můžete dát 5 000 korun. Teoreticky potom potřebujete vyrobit 1 666 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 3 Kč/kWh. Musíte však vzít v úvahu i náklady na další potřebné technologie, jako je zásobník na teplou vodu, regulátory atd.  
  • Když uvážíme, že na čtverečním metru termického solárního kolektoru vyrobíte zhruba 500 kWh ročně, jeho návratnost potrvá vzhledem ke všem nákladům zhruba 3,5 roku . Prodejci slibují, že solární kolektory vydrží přes 20 let.

Cena solárních panelů pro výrobu elektřiny

Metr čtvereční fotovoltaické elektrárny je levnější. Stát vás bude kolem 4000 korun (pokud do této ceny započítáte i náklady instalaci, potřebnou elektroniku atd.) a vyrobí zhruba 180 kWh ročně. Výhodnost investice opět propočítejme na náhodně vybraném příkladu.

  • Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
  • Za   metr čtvereční fotovoltaických panelů  dáte včetně nákladů na instalaci a podpůrnou elektroniku asi 4 000 korun. Takže potřebujete vyrobit 800  kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh.
  • Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 180 kWh ročně, návratnost samotného panelu potrvá  necelých 4,5 let. Prodejci přitom slibují, že fotovoltaické panely vydrží přes 20 let. 

Spočítejte si kolik můžete s vlastním solárním systémem ušetřit. Navrhneme vám solární systém na míru, nainstalujeme jej a navíc vám pomůžeme se získáním dotace až 170 000 Kč.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.