E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Solární panely - cena?

Pro podnikatele
Elektřina Fotovoltaika Moderní technologie Investice Rodinný rozpočet

  •  I sluneční paprsky jsou zdrojem energie.
  •  Praktickým problémem zůstává, nakolik účinné, dostupné a atraktivní jsou solární panely. 
  •  Cena technologie klesá, ale na tuzemských domech jsou stále spíše výjimečné.
  •  Přitom návratnost může díky státní dotaci trvat 6 až 10 let.

Za kolik peněz solární panely koupíte, záleží na řadě faktorů. Levným řešením jsou solární panely od asijských výrobců. Riskujete ale nižší výkon a kratší životnost. Dražší jsou solární panely od renomovaných firem, které dosahují vyšší účinnosti a delší životnosti. Cena by proto při výběru této technologie neměla být jediným kritériem. Pokud vás navíc zajímá solární energetika v domácnosti, navštivte náš specializovaný web a šetřete se solárními panely od E.ON

TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Cena solárních panelů pro ohřev vody

Za instalaci metru čtverečního solárních kolektorů sloužících k ohřevu vody zaplatíte zhruba mezi 6 000 a 20 000 korunami. Počítejte s tím, že v našich podnebných podmínkách následně získáte z uvedené plochy zhruba 350 až 500 kilowatthodin (kWh) energie ročně. Návratnost prověřme v modelovém příkladu.

  • Při ohřevu vody v bojleru zaplatíte za kWh elektřiny zhruba 3 koruny.
  • Za instalaci metru čtverečního solárních kolektorů můžete dát 6 000 korun. Teoreticky potom potřebujete vyrobit 2 000 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 3 Kč/kWh. Ovšem prakticky musíte započítat ještě další náklady, jako například za solární regulátor, měnič a případně akumulátor.
  • Když uvážíme, že na čtverečním metru solární technologie vyrobíte zhruba 350 kWh ročně, návratnost potrvá vzhledem ke všem nákladům více než 6 let. Prodejci slibují, že solární kolektory vydrží přes 20 let.

Cena solárních panelů pro výrobu elektřiny

Metr čtvereční fotovoltaické elektrárny je levnější. Stát vás bude kolem 7000 korun (pokud do této ceny započítáte i náklady instalaci, potřebnou elektroniku atd.) a vyrobí zhruba 180 kWh ročně. Výhodnost investice opět propočítejme na náhodně vybraném příkladu.

  • Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
  • Za   metr čtvereční fotovoltaických panelů  dáte včetně nákladů na instalaci a podpůrnou elektroniku asi 7 000 korun. Takže potřebujete vyrobit 1 400 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh.
  • Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 140 kWh ročně, návratnost potrvá  necelých 8 let. Prodejci přitom slibují, že fotovoltaické panely vydrží přes 20 let.
TIP

Ušetřete díky energii ze slunce. Spočítejte si kolik můžete s vlastním solárním systémem ušetřit. Navrhneme vám solární systém na míru, nainstalujeme jej a navíc vám pomůžeme se získáním dotace až 170 000 Kč.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.