E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik stojí solární panely?

Pro podnikatele Elektřina Fotovoltaika Moderní technologie Investice Rodinný rozpočet
  • Cena solárních panelů pomalu klesá a na trhu se objevují stále účinnější výrobky.
  • Fotovoltaický panel o výkonu 320 Wp koupíte zhruba za 3 500 korun.
  • K ceně panelů ale připočítejte i náklady na jejich instalaci.
  • Investice do malé domácí solární elektrárny se vám může díky státní dotaci vrátit za 6 až 10 let.

Za kolik peněz solární panely koupíte, záleží na řadě faktorů. Levným řešením jsou solární panely od asijských výrobců. Riskujete ale nižší výkon a kratší životnost. Dražší bývají fotovoltaické panely od renomovaných firem, které jsou účinnější a déle vám vydrží. Při výběru této technologie se proto nedívejte jen na cenu. Pokud vás zajímá solární energetika v domácnosti, navštivte náš specializovaný web a šetřete se solárními panely od E.ONu

Vyplatí se vám pořídit fotovoltaické panely na střechu? Odpověď najdete v ebooku

Cena solárních panelů pro ohřev vody

Za instalaci m2 termických solárních kolektorů, se kterými budete ohřívat vodu, zaplatíte mezi 5 000 a 15 000 korunami. V našem podnebí vám tato plocha ročně vyrobí asi 500 kilowatthodin (kWh) energie. Na návratnost investice se podíváme v modelovém příkladu.

  • Když ohříváte vodu v bojleru, zaplatíte za 1 kWh elektřiny zhruba 3 koruny.
  • Za instalaci m2 solárních panelů dáte 5 000 korun. Teoreticky potom potřebujete vyrobit 1 666 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 3 Kč/kWh. Započítejte ale i náklady na další potřebné technologie, jako je zásobník na teplou vodu, regulátory atd.  
  • Když na m2 termického solárního kolektoru vyrobíte zhruba 500 kWh ročně, peníze se vám vrátí vzhledem ke všem nákladům asi za 3,5 roku. Solární kolektory by podle výrobců měly vydržet přes 20 let.

Cena solárních panelů pro výrobu elektřiny

Čtvereční metr fotovoltaické elektrárny je levnější. Když započítáte i náklady na instalaci, potřebnou elektroniku atd., vyjde asi na 4 000 korun. Ročně pak vyrobí zhruba 180 kWh. Výhodnost investice znovu propočítáme na příkladu.

  • Za 1 kWh elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
  • Za   m2 fotovoltaických panelů dáte včetně nákladů na instalaci a podpůrnou elektroniku 4 000 korun. Takže potřebujete vyrobit 800 kWh, abyste se dostali na běžnou cenu 5 Kč/kWh.
  • Když na m2 vyrobíte 180 kWh ročně, návratnost investice nepotrvá ani 4,5 roku. Prodejci přitom uvádí, že fotovoltaické panely vydrží přes 20 let. 

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.