E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Je výhodná solární ventilace?

Elektřina Moderní technologie Investice Rodinný rozpočet Fotovoltaika
  •  Ekologicky větrá a podle vaší aktuální potřeby zároveň topí, nebo ochlazuje interiér. 
  •  Solární ventilace potřebuje ke své práci pouze sluneční energii.
  •  Obejde se bez centrální elektrifikační sítě, takže kromě ekologie a rodinného rozpočtu podpoří také soběstačnost. 

Jak funguje solární ventilace?

Možná znáte tradiční rekuperační jednotku, která obvykle potřebuje elektřinu z centrální distribuční sítě. Ohřívá čerstvý vzduch na pokojovou teplotu a větrná interiér bez významných tepelných ztrát. Solární ventilace pracuje podobně, ale samostatně.

Když dostatečně svítit slunce, zařízení ve tvaru panelu automaticky vyrábí proud, kterým spouští ventilaci na svojí zadní straně. Systém pracuje na bázi přetlaku, takže nepotřebuje ani další rozvody uvnitř domu. Solární ventilační panel nasává, ohřívá a přivádí venkovní čerstvý vzduch do interiéru.

Kde použít solární ventilaci?

Stálý přísun čerstvého vzduchu a úspory energie potřebují všechny lidské příbytky – rodinné domy, byty, garáže, chaty, chalupy, stejně jako komerční objekty. Zvláště majitelé osamocených rekreačních objektů ocení, že solární ventilace nevyžaduje centrální distribuční soustavu. Panel visí na fasádě domu, stojí na střeše nebo pomocné dřevěné konstrukci. Montáž je poměrně snadná.

Solární ventilace pomůže stavbám, které trpí zvýšenou vlhkostí, nebo dokonce plísněmi. Dostatečné větrání je totiž v podobné situaci nejúčinnějším opatřením. 

Vyplatí se solární ventilace?

Sluneční energii máme zadarmo. Solární ventilace pracuje skvěle především v létě, ale výsledky přináší také v zimě, kdy záření naší nejbližší hvězdy na severní zemské polokouli slábne. Větrá a přitom ohřívá čerstvý vzduch s nulovými provozními náklady.

Ventilace na sluneční energii šetří teplo, které v našich podnebných podmínkách tvoří zhruba 75 % výdajů za energie. Ovšem úspory záleží také na samotné budově. Například děravými okenními rámy může unikat tolik tepla, jako kdybychom větrali tradičním způsobem, s velkými ztrátami energie.

 

 

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.