E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Čím nahradit starý kotel na tuhá paliva?

Tepelná čerpadla Úspory energií Plyn Investice Teplo
  • Staré neekologické kotle na tuhá paliva můžete používat jen do září 2022.

  • Kotel na uhlí nahradíte třeba moderním kotlem na dřevní pelety a dřevo.

  • Vhodnou alternativou je také plynový kotel nebo tepelné čerpadlo.

Pokud topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva, musíte ho do září 2022 vyměnit za modernější variantu. Jakou ale konkrétně zvolit? Protože budete nejspíš nahrazovat kotel, který je už beztak na hranici své životnosti, nemůžete v podstatě šlápnout vedle. Podívejte se, jaké máte možnosti.

Nový kotel na tuhá paliva

Praktickou variantou je nahrazení starého kotle na tuhá paliva moderním kotlem na biomasu, který splňuje podmínky aspoň 3., ale ideálně 4. nebo 5. emisní třídy. Kotel může spalovat dřevo či dřevní pelety. Pohodlně se obsluhuje i reguluje, a nadto je velmi ekologický. Takový kotel navíc snadno zapojíte do různých systémů chytré domácnosti. Palivové dřevo a dřevní pelety nejsou drahé, a příliš tak nezatíží váš rozpočet. U dřeva se ale nevyhnete přikládání. Pokud budete topit peletami, můžete si pořídit automatický kotel, který přikládá sám. Ten pak ale musí mít speciální zásobník.

Plynový kotel

Nejpohodlnější náhradou starého kotle na tuhá paliva je kondenzační plynový kotel. Díky vysoké účinnosti až 108 % je velmi úsporný. Jednoduše se ovládá a vy nebudete muset skladovat palivo. Nejúsporněji ale kotel pracuje v kombinaci s nízkoteplotními radiátory. Pokud je tedy zatím nemáte, bude vás pravděpodobně čekat jejich instalace. Přečtěte si víc o tom, jak kondenzační kotel pracuje a díky čemu má tak vysokou účinnost.

 

Před pořízením kotle si zkontrolujte, jestli jsou ve vaší obci rozvody plynu a máte v domě vybudovanou přípojku. Stavba plynové přípojky by totiž představovala náklady navíc. Pokud u vás rozvody plynu vůbec nejsou, můžete využít třeba zásobník propanu.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!

Tepelné čerpadlo

Kotel na tuhá paliva plnohodnotně nahradíte i tepelným čerpadlem. Je to velmi ekologický a úsporný zdroj tepla. Pohání ho elektřina a z každé kWh vám vyrobí víc než 5 kWh tepla. Tepelná čerpadla standardně berou teplo z okolního vzduchu, ze země nebo z vody. Jejich nevýhodou je však vyšší pořizovací cena. Přečtěte si o tepelných čerpadlech další zajímavé informace.

Dotace na zdroje tepla

Při výměně starého kotle díky různým dotacím i ušetříte. V roce 2020 můžete ještě využít populární Kotlíkové dotace. Kromě toho lze zažádat i o státní příspěvek na tepelné čerpadlo v rámci programu Nová zelená úsporám. A možná se v budoucnu objeví další dotační program na podporu výměny starých kotlů za nové zdroje tepla.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice