E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak pracuje tepelné čerpadlo v zimě?

Tepelná čerpadla Alternativní energie Jak ušetřit na energii Moderní technologie
  • Tepelné čerpadlo pracuje tak, že sbírá teplo z okolního prostředí – vzduchu, země nebo vody. Otázka, zda dokáže dobře pracovat v zimních mrazech, je proto na místě.
  • Poklesem výkonu v mrazivých dnech mohou trpět zejména tepelná čerpadla typu vzduch-voda. Za venkovního mrazu opravdu nepracují efektivně.
  • Nejde ale o velký problém. Skutečně studených dnů s teplotou hluboko pod bodem mrazu je na většině našeho území méně, než byste čekali. V teplotách okolo nuly pracují tato tepelná čerpadla bez problémů.

Tepelná čerpadla pracují tak, že odebírají teplo svému okolí, a to pak předávají otopné vodě. V mrazivých dnech proto nejednoho uživatele či zájemce o tuto technologii může napadnout správná otázka. Odkud bude tepelné čerpadlo brát teplo v zimě, když je venku opravdu chladno?

Majitelé tepelných čerpadel typu země-voda nebo voda-voda, která čerpají teplo ze zemního vrtu nebo z vodních toku, se zimní ztráty výkonu a energetické efektivity příliš bát nemusejí. Jiná situace ale může nastat u tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Ta čerpají teplo do vody z okolního vzduchu, a proto může jejich energetická efektivita v mrazivých dnech klesnout. Není to ale žádná tragédie a v praxi je několik možností, co dělat.

Kupte si kvalitní tepelné čerpadlo

Nekvalitní a levná tepelná čerpadla mohou v mrazech skutečně vykazovat nižší účinnost. Pokud však zvolíte tepelné čerpadlo od renomovaného výrobce, bude vám většinou spolehlivě pracovat i při mrazech až do −25 °C. Silný mráz sice klade na vnější jednotku tepelného čerpadla typu vzduch-voda vyšší nároky, kvalitní zařízení je však pro provoz v mrazivých dnech konstruováno a řádně otestováno. Výrobci svá tepelná čerpadla obvykle testují také v drsnějších klimatických podmínkách, vyšších nadmořských výškách a v severských zemích.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Na pár dní se smíříte s méně efektivním, ale stále ještě velmi úsporným provozem

Skutečně mrazivých dnů, kdy teplota klesá pod −15 °C je na většině území ČR poměrně málo. Průměrná lednová teplota se pohybuje maximálně okolo −6 °C a při takové teplotě zvládne tepelné čerpadlo pracovat bez problémů. Pro lepší ilustraci: Energetickou účinnost tepelných čerpadel určuje takzvaný topný faktor. Ten vypovídá o tom, kolik tepelné energie vyprodukuje tepelné čerpadlo při určité spotřebě elektřiny. Tepelné čerpadlo s topným faktorem 4 vám při spotřebě 1 MWh elektřiny vyprodukuje 4 MWh tepla. Při velkých mrazech topný faktor klesá třeba na hodnotu 2 i méně a čerpadlo bude mít větší spotřebu elektřiny při menší produkci tepla. I tak ale vytvoří více tepla, než kolik je jeho aktuální energetická spotřeba.

Připojte záložní elektrokotel

Z důvodů nízké účinnosti tepelných čerpadel typu vzduch-voda v zimě se k nim často instaluje také malý elektrokotel. Ten se postará o vytápění v době největších mrazů, kdy by vytápění pomocí tepelného čerpadla nebylo účinné.

Pozor na zamrznutí

U starších či nesprávně instalovaných tepelných čerpadel skutečně může dojít k zamrznutí venkovní jednotky a obalení celého zařízení ledem. U moderních tepelných čerpadel už ovšem k zamrzání nedochází. Kvalitní tepelná čerpadla mají dobře vyřešen odvod kondenzátu a též se umějí v případě potřeby sama automaticky odmrazit.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.