E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Jak pracuje tepelné čerpadlo v zimě?

Tepelná čerpadla Alternativní energie Jak ušetřit na energii Moderní technologie

  • Tepelné čerpadlo pracuje tak, že sbírá teplo z okolního prostředí – vzduchu, země nebo vody. Otázka, zda dokáže dobře pracovat v zimních mrazech, je proto na místě.
  • Poklesem výkonu v mrazivých dnech mohou trpět zejména tepelná čerpadla typu vzduch-voda. Za venkovního mrazu opravdu nepracují efektivně.
  • Nejde ale o velký problém. Skutečně studených dnů s teplotou hluboko pod bodem mrazu je na většině našeho území méně, než byste čekali. V teplotách okolo nuly pracují tato tepelná čerpadla bez problémů.

Tepelná čerpadla pracují tak, že odebírají teplo svému okolí, a to pak předávají otopné vodě. V mrazivých dnech proto nejednoho uživatele či zájemce o tuto technologii může napadnout správná otázka. Odkud bude tepelné čerpadlo brát teplo v zimě, když je venku opravdu chladno?

Majitelé tepelných čerpadel typu země-voda nebo voda-voda, která čerpají teplo ze zemního vrtu nebo z vodních toku, se zimní ztráty výkonu a energetické efektivity příliš bát nemusejí. Jiná situace ale může nastat u tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Ta čerpají teplo do vody z okolního vzduchu, a proto může jejich energetická efektivita v mrazivých dnech klesnout. Není to ale žádná tragédie a v praxi je několik možností, co dělat.

Kupte si kvalitní tepelné čerpadlo

Nekvalitní a levná tepelná čerpadla mohou v mrazech skutečně vykazovat nižší účinnost. Pokud však zvolíte tepelné čerpadlo od renomovaného výrobce, bude vám většinou spolehlivě pracovat i při mrazech až do −25 °C. Silný mráz sice klade na vnější jednotku tepelného čerpadla typu vzduch-voda vyšší nároky, kvalitní zařízení je však pro provoz v mrazivých dnech konstruováno a řádně otestováno. Výrobci svá tepelná čerpadla obvykle testují také v drsnějších klimatických podmínkách, vyšších nadmořských výškách a v severských zemích.

TIP

Váš osobní energetický poradce - domluvte si osobní či telefonickou kozultaci

Stavíte, či opravujete dům? Zajímá vás problematika úspor energií, solárních technologií, tepelných čerpadel, nebo prostě chcete ušetřit náklady na elektřinu či plyn? Zkuste osobní, telefonickou či emailovou konzultaci s našimi energetickými poradci. Konzultace jsou zdarma. Více informací se dozvíte na našich stránkách Energetického poradenství, kde také najdete kontaktní formulář.

Nebo rovnou využijte naše poradenská centra, abychom probrali úspory energie společně a osobně. Rádi vás uvidíme!

Na pár dní se smíříte s méně efektivním, ale stále ještě velmi úsporným provozem

Skutečně mrazivých dnů, kdy teplota klesá pod −15 °C je na většině území ČR poměrně málo. Průměrná lednová teplota se pohybuje maximálně okolo −6 °C a při takové teplotě zvládne tepelné čerpadlo pracovat bez problémů. Pro lepší ilustraci: Energetickou účinnost tepelných čerpadel určuje takzvaný topný faktor. Ten vypovídá o tom, kolik tepelné energie vyprodukuje tepelné čerpadlo při určité spotřebě elektřiny. Tepelné čerpadlo s topným faktorem 4 vám při spotřebě 1 MWh elektřiny vyprodukuje 4 MWh tepla. Při velkých mrazech topný faktor klesá třeba na hodnotu 2 i méně a čerpadlo bude mít větší spotřebu elektřiny při menší produkci tepla. I tak ale vytvoří více tepla, než kolik je jeho aktuální energetická spotřeba.

Připojte záložní elektrokotel

Z důvodů nízké účinnosti tepelných čerpadel typu vzduch-voda v zimě se k nim často instaluje také malý elektrokotel. Ten se postará o vytápění v době největších mrazů, kdy by vytápění pomocí tepelného čerpadla nebylo účinné.

Pozor na zamrznutí

U starších či nesprávně instalovaných tepelných čerpadel skutečně může dojít k zamrznutí venkovní jednotky a obalení celého zařízení ledem. U moderních tepelných čerpadel už ovšem k zamrzání nedochází. Kvalitní tepelná čerpadla mají dobře vyřešen odvod kondenzátu a též se umějí v případě potřeby sama automaticky odmrazit.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.