E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Z čeho se skládají ceny elektřiny a plynu?

  • Částku, kterou nakonec zaplatíte, lze rozdělit na regulovanou a neregulovanou složku.
  • Státem regulovanou část ceny energií tvoří různé poplatky a dodavatel ji nemůže nijak ovlivnit.
  • Naopak neregulovaná složka obsahuje cenu za spotřebovanou energii v megawatthodinách.
  • Tuto cenu máte s dodavatelem dohodnutou ve smlouvě.
  • Státem regulovanou část ceny energií zaplatíte vždy.

Částku, kterou nakonec zaplatíte, lze rozdělit na regulovanou a neregulovanou složku. Státem regulovanou část ceny energií tvoří různé poplatky a dodavatel ji nemůže nijak ovlivnit. Naopak neregulovaná složka obsahuje cenu za spotřebovanou energii v megawatthodinách, kterou máte s dodavatelem dohodnutou ve smlouvě, a případné další poplatky. Důležité je vědět, že státem regulovanou část ceny energií zaplatíte vždy, teprve menší neregulovatelná složka ceny energie poskytuje prostor pro jednání s dodavatelem o ceně.

Z čeho se skládá cena elektřiny?

Státem regulovaná složka ceny za energii obsahuje nejrůznější poplatky spojené s dodáním elektřiny z elektrárny až k vám do zásuvky:

  • Distribuční poplatky – Největší část neregulovatelné složky tvoří poplatky distributorům elektřiny. Distribuční poplatky se mohou lišit podle oblastí a distributorů a jsou jednou z příčin, proč se cena elektřiny v různých regionech mírně odlišuje.
  • Poplatek za rezervovaný příkon Měsíční poplatek za rezervovaný příkon závisí na velikosti vašeho hlavního jističe. Obecně platí, že početnější a náročnější spotřebiče vyžadují větší jištění, a úměrně tomu stoupá také cena elektřiny.
  • Příspěvek na obnovitelné zdroje energie – Z těchto příspěvků, které zaplatí každý spotřebitel elektřiny, se dotuje výkupní cena energie z obnovitelných zdrojů. Po distribučních poplatcích jde o největší část regulované složky ceny elektřiny.
  • Poplatek za systémové služby – Z těchto poplatků se financuje provoz České přenosové soustavy (ČEPS). Tyto poplatky tvoří asi 3 % z celkové ceny elektřiny.
  • Poplatek operátorovi trhu – Malý poplatek pro státem vlastněnou akciovou společnost Operátor trhu s elektřinou (OTE), která se mimo jiné stará o formality spojené s přechodem zákazníků k jinému dodavateli.

Zdá se vám, že platíte zbytečně moc za elektřinu? Spočítejte si na naší kalkulačce, kolik můžete ročně ušetřit!  

Elektřina samotná pak tvoří neregulovanou složku. V případě dvoutarifní sazby ji samozřejmě tvoří spotřeba levné elektřiny v nízkém i dražší elektřiny ve vysokém tarifu.

Z čeho se skládá cena plynu?

Také cena plynu obsahuje dvě složky, regulovanou a neregulovanou. Podobně jako u elektřiny obsahuje neregulovaná složka samotnou cenu plynu a drobné poplatky. Státem regulovanou složku ceny tvoří poplatky za distribuci plynu a poplatek operátorovi trhu. Ve srovnání s elektřinou mají ceny plynu mnohem nižší podíl regulované složky – jen zhruba 19 %.