E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak správně a úsporně větrat firemní prostory?

Pro podnikatele Jak ušetřit na energii Moderní technologie
  • Úsporné větrání ve firmě má svá pravidla. Pomoci vám mohou měřidla koncentrace oxidu uhličitého.
  • Přísun čerstvého vzduchu bez ztráty tepelné energie zajistí řízené větrání s rekuperací.

Radiátory jedou ve firmě naplno a mezitím se větrá pomocí ventilace, aby se zaměstnanci nepřipravili o čerstvý vzduch, protože bez kyslíku neudrží pozornost. Ekonomicky je ale takové dlouhodobé „topení Pánubohu do oken“ neudržitelné. Každý stupeň Celsia navíc totiž znamená o 6 procent větší spotřebu energií. Naučte se proto ve své firmě větrat správně a úsporně.

Nastavte správně teplotu

Každý z nás vnímá tepelnou pohodu jinak. Optimální teplota v obytné místnosti je 21 až 22 stupňů Celsia. Je ale rozdíl, pokud jste při práci v pohybu, nebo celý den sedíte za pracovním stolem. Začněte proto tím, že budete v kancelářích nebo v provozovnách své firmy teplotu hlídat a měřit. Pro správné nastavení teploty využijte termoregulační ventily a termostatické hlavice.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!

Větrejte krátce, ale intenzivně

Zatímco v létě může být okno otevřené celý den, v zimě je třeba větrat s rozmyslem. Většinou jsou radiátory umístěné pod oknem, a když okenici otevřete, bude na ně proudit chladný vzduch, což je bude nutit navýšit výkon. Proto větrejte intenzivně, ale krátce. Během větrání topení vypněte, ať nezvyšujete spotřebu. Ideální je, pokud vzduch při větrání proudí interiérem.

V zimě větrejte několikrát denně, ale jen krátce, zhruba 5 až 10 minut. Zvlášť, pokud jste firemní budovu zateplili a vyměnili jste okna: v takovém případě totiž chybí profukování netěsnostmi, které přece jen interiér obohacovalo o vzduch. Výsledkem je vydýchaný vzduch a koncentrace vlhkosti, která může vést až ke vzniku plísní.

Kolik vzduchu potřebujete?

Podle prováděcí vyhlášky ke stavebnímu zákonu by se v interiéru mělo vyměnit 25 m3 vzduchu na osobu za hodinu, případně by měl být vyměněn vzduch jednou za dvě hodiny. Jinak stoupá koncentrace oxidu uhličitého, lidé neudrží pozornost a může je začít bolet hlava. Pomocníkem mohou být i speciální (ale nikoli drahá) měřidla koncentrace oxidu uhličitého, která upozorní na nutnost vyvětrat.