E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak dosáhnout úspory energie?

Spotřebiče Investice Moderní technologie Elektřina Voda
  •  Před nákupem nového spotřebiče porovnávejte energetické štítky.
  •  Největší úspory energie ovšem dosáhnete chytrými a kvalitními stavebními úpravami domu či bytu.

Promysleme společně úspory energie. Několik ověřených fíglů pomůže vašemu rozpočtu, abyste získali více prostoru pro odpočinek.

Úspory energie při svícení a provozu spotřebičů

Začněme levně a prakticky, abychom na sebe dobře viděli třeba v diskusním fóru. LED zářivky mají oproti svojí tradiční předchůdkyni, wolframové žárovce, zhruba 7krát menší spotřebu energie a 4krát nižší výslednou cenu při stejném množství světla.

Moderní elektrospotřebiče jsou polepené jednoduchými a srozumitelnými štítky. Nejlepší ledničky, pračky nebo myčky dostávají známku A+++, nejhorší dosud prodávané přístroje nesou písmeno D. Úspora energie záleží také na velikosti přístroje. Při nákupu dávejte pozor na dobu návratnosti svojí investice, abyste provozní úsporou překonali pořizovací cenu výrobku.

Spočítejme náklady na provoz elektrického spotřebiče

K výpočtu potřebujeme znát spotřebu elektřiny (v kWh) za určitý čas (nejlépe za rok) a cenu, kterou platíme za elektrickou energii (Kč/kWh).

  1. Některé výrobky (například chladničky, mrazničky) mají denní nebo roční spotřebu udanou na svém energetickém štítku. Výpočet ročních nákladů je potom velmi jednoduchý, prostě jenom vynásobíme spotřebu (v kWh) cenou (v Kč/kWh).

  2. Většinu výrobků používáme jenom občas, což musíme aspoň odhadem upřesnit. Předpokládaný časový úsek (v hodinách za rok) vynásobíme příkonem přístroje (v kW) a vyjde roční spotřeba elektřiny (v kWh). Tuto hodnotu vynásobíme cenou energetické jednotky (Kč/kWh), a zjistíme roční náklady na provoz elektrospotřebiče. Pro pračky, myčky a sušičky výrobci zpravidla udávají spotřebu energie za 1 prací, mycí nebo sušící cyklus. V takovém případě vynásobme počet cyklů spotřebou a následně cenou.

  3. Nejtěžší počtářskou zkouškou jsou výrobky, které mají proměnný příkon a zapínají se podle potřeby (například plynový kotel nebo rekuperační jednotka). Zde pomohou vhodné měřiče spotřeby elektřiny, kterých najdeme na současném trhu celou řadu. Abychom získali reprezentativní data, měřme několik dnů, nejlépe také v různou roční dobu.

Ušetřete za vodné a stočné

Úspory energie většinou měříme energetickými jednotkami, ale nyní použijeme litry. Šetřič vody namontovaný na vodovodní baterii snižuje spotřebu, ale zachovává šíři vodního proudu tak, že tekoucí kapky smíchává se vzduchem. Úspora vody dosahuje i několika litrů za minutu a doba návratnosti takzvaného perlátoru může být kratší než 1 rok.

Nádrž na dešťovou vodu nejlépe plní svoji funkci pod okapem. Zachycenou vodu můžeme využít na zalévání květin, umývání automobilu nebo splachování toalety. Úspora vody z vodovodního potrubí vrátí cenu nového sudu nebo barelu obvykle do roka. Mnohem komfortnější jsou systémy, které dešťovku zachytí v podzemní jímce, a potom čerpadlem rozvedou do pračky a toalety. Komplexně dodané a nainstalované zařízení ušetří svoji pořizovací cenu zhruba za 10 až 18 let. Doba návratnosti ovšem hodně závisí na místní ceně vody, kterou každoročně zveřejňuje zdejší vodárenská společnost.

Úspora energie díky účinnějšímu vytápění nebo izolaci

Elektřina stojí běžnou domácnost kolem 10 tisíc korun ročně, voda zhruba také tolik. Několikanásobně vyšší bývá účet za teplo, tedy pokud nemáte poměrně drahé a vysoce účinné tepelné čerpadlo . Největší úspory dosáhneme komplexním zateplením, díky kterému průměrná tuzemská domácnost od 90. let minulého století snížila svoje náklady na vytápění zhruba o polovinu.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Budoucí trendy můžeme jenom odhadovat. Zatím největší je úspora energie v takzvaném pasivním domě, který potřebuje vytápění pouze v extrémních mrazech. Neustálý přísun čerstvého vzduchu a zužitkování tepla z odpadního vzduchu zajišťuje rekuperační systém . Rekonstrukce rodinného domu do pasivního standardu může stát řádově statisíce korun, ale kromě výrazného snížení potřeby tepla výrazně zvedne i tržní cenu nemovitosti. Bohužel, jenom některé domy lze rekonstruovat tak, aby dosáhly pasivního standardu a investice byla návratná.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice