Jaké jsou optimální teploty v místnostech

 1. Optimální teplota se v jednotlivých místnostech mírně liší. V koupelně je dobré mít tepleji, naopak na chodbě nebo ve spíži chladněji.
 2. Přetápění domácnosti je energeticky náročné, navíc škodí zdraví. Lidský organismus je pak méně zvyklý na chlad, a tím pádem i náchylnější k nemocem.
 3. Běžná domácnost může snížením teploty v místnostech a nevytápěním ložnice v nákladech na vytápění dosáhnout i několikatisícové úspory ročně. 

Proč je to důležité 

Náklady na vytápění jsou největší položkou, kterou běžná domácnost v souvislosti s energiemi ročně platí. Snížením teplotyjeden stupeň snížíte zhruba o 6 % energetické nároky vaší domácnosti, navíc posílíte svoji adaptabilitu na chlad a tím pádem i imunitu.

Co je dobré vědět 

 • Teplotu je dobré nastavit v každé místnosti individuálně. V obývacím pokoji nebo v koupelně si klidně dopřejte větší teplo. Je ale asi zbytečné příliš vytápět obslužné prostory domu, jako je chodba nebo předsíň.
 • Při v Česku běžných nákladech na vytápění 40 000 ročně, můžete snížením teploty o 1 °C  ušetřit 2 400 Kč. Pokud navíc přestanete vytápět ložnici, budete nejen lépe spát, ale váš účet za vytápění bude o několik tisícikorun ročně menší. Snížíte totiž svou spotřebu energie na vytápění třeba o 10 %.
 • Spousta rodin má tendenci domácnost přetápět až na 25 °C. Když ale dlouhodobě pobýváte v takto přetopených místnostech, snižujete adaptabilitu svého organismu na chlad. To má pak negativní účinky na lidské zdraví – člověk bývá častěji nemocný.
 • Ještě před padesáti lety bylo podle ekologické organizace Veronica v anglických domácnostech běžné mít během zimy doma jen 14 °C.  Teplo tehdy sloužilo hlavně k vaření. Lidé se běžně zahřívali tlustým oblečením a v noci pořádnou peřinou.
 • Britské ministerstvo zdravotnictví v roce 2014 přišlo s analýzou, podle které se lidé doma cítí nejlépe při teplotě mezi 18–20 °C. Když se ale dostatečně obléknou, není problém ani 16 °C. 

Doporučené teploty v místnostech 

 • Obývací pokoj: 19–20 °C
 • Ložnice: 16–18 °C
 • Kuchyně: 18 °C
 • Chodba, schodiště: 10–15 °C
 • Koupelna: 22 °C 

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění
Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady
Jaké jsou technologie úsporného vytápění
Nejvíce úsporné je tepelné čerpadlo, které z jedné kWh elektřiny vyrobí několik kWh tepla.
Víc najdete tady
Jak regulovat vytápění v domácnosti
Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady