Co se děje s cenami energií a jak na to reagovat

  1. Ceny energií v Česku poslední dobou zásadně rostou především kvůli nedostatku plynu a růstu jeho ceny. Plyn je totiž často vstupem pro výrobu elektřiny.
  2. Dalším faktorem, který tlačí cenu elektřiny nahoru, je zdražení emisních povolenek. Ty totiž pro změnu zvyšují náklady na výrobu elektřiny z uhelných zdrojů.
  3. Jestliže od nás odebíráte energie a cenu nemáte dopředu zafixovanou, vyplatí se vám počkat, až se situace na trhu uklidní. Doporučujeme proto teď nepodnikat žádné kroky.

Proč energie zdražují

Hlavním důvodem současného nárůstu cen je nedostatek plynu v zásobnících. To ovlivňuje nejen ceny samotného plynu, ale nepřímo taky ceny elektřiny. Elektřina navíc zdražuje i kvůli velkému růstu cen emisních povolenek, které zvyšují náklady na její výrobu z uhelných zdrojů. Vývoj cen na velkoobchodních trzích s energiemi pak ovlivňuje i ceny, za které dodavatelé energie prodávají koncovým zákazníkům.

Jak energie nakupujeme

Abychom každý výkyv ceny na velkoobchodním trhu nepřenášeli na své zákazníky, nakupujeme energie v předstihu a postupně. Díky tomu můžeme zaručit dlouhodobě spolehlivou dodávku elektřiny i plynu a splnění závazků ze smluv, které jsme s odběrateli uzavřeli. V poslední době je ale nárůst cen energií na trzích tak velký, že na něj budeme muset reagovat i my.

Doporučení našim zákazníkům 

Rozumíme tomu, že současná situace je plná nejistoty. Rádi bychom vám proto doporučili, jak nejlépe reagovat.

  • Předně vás ujišťujeme, že u nás jste v bezpečí. Elektřinu a plyn vám za každých okolností dodáme.
  • Nechte si ceník, který máte sjednaný ve smlouvě. I když se teď ceny navýší, vyplatí se počkat, až se situace na trhu uklidní.
  • Jakmile se ceny energií stabilizují, rozhodněte se, jestli si ceník necháte, nebo ho budete chtít změnit.
  • V současnosti se nevyplatí zvažovat změnu dodavatele. Celý trh s energiemi je na tom podobně, takže výhodnější ceny velmi pravděpodobně nedosáhnete.
  • Pokud je to jen trochu možné, nevolejte na naši zákaznickou linku. Ušetříte tím především svůj čas. Vyřizujeme násobně víc hovorů než obvykle a čekali byste dlouho na informace, které jste se už dozvěděli v tomto článku.  

Mohlo by vás také zajímat:

Vyplatí se stále dvoutarifní sazba elektřiny? Ano!

Dvoutarifní sazba elektřiny má stále svůj smysl.
Víc najdete tady

Jak se převádí kWh na MWh

Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady

Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m3 na kWh a MWh?

Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady