Co je to virtuální baterie a jak funguje

  1. Virtuální baterie umožňuje „skladovat“ elektřinu vyrobenou v domácí solární elektrárně.
  2. Díky virtuální baterii nemusíte vlastnit drahý akumulátor, abyste svoji solární elektrárnu mohli provozovat co nejefektivněji.
  3. Funguje na principu „uschování" přebytečné elektřiny přímo v distribuční síti. Tuto elektřinu pak spotřebujete později. 

Proč je to důležité 

Domácí solární elektrárna je výborným prostředkem k tomu, abyste byli energeticky nezávislejší a mohli šetřit elektřinou. Slunce svítí zadarmo. Proč by vám tedy nemohlo také vyrábět elektřinu nebo ohřívat vodu?

Se solární energií je ale jedna drobná potíž. Fotovoltaické panely na střeše domu totiž vyrábí nejvíc elektřiny přes den, kdy ji většinou zase tak moc nepotřebujeme. Právě proto je obvykle součástí domácí solární elektrárny i nějaká akumulace energie

Co je dobré vědět 

  • Často se domácí solární elektrárny doplňují o akumulátor. Ten se přes den nabije a večer z něj čerpáte elektřinu.  
  • Takto může fungovat třeba i elektrický bojler. V takovém případě vám solární elektřina vyrobená přes den ohřeje teplou vodu, kterou můžete využít kdykoli později.
  • virtuální baterie, kterou pro naše zákazníky nabízíme, akumuluje elektřinu ze solární elektrárny pro pozdější spotřebu. Nemusíte si ale díky ní kupovat skutečné baterie, které jsou drahé. 

Virtuální baterie

Virtuální baterie funguje ve výsledku stejně, jako běžný akumulátor. Pro „uskladnění“ energie se ale místo baterie používá přímo elektrická distribuční síť. V ostrém provozu všechno běží tak, že nevyužitá elektřina se z vaší domácí solární elektrárny vrací do sítě, kde ji využívá někdo, kdo ji zrovna potřebuje. Tuto energii, kterou vám přesně změří elektroměr, si pak později můžete vzít zase zpátky

Fungování virtuální baterie 

  • Dopoledne: Slunce svítí, solární elektrárna vám vyrobila 5 kWh energie. Nejste doma, elektřinu jste proto nespotřebovali, ale dodali ji do distribuční sítě – tím jste „nabili“ svoji virtuální baterii.
  • Večer: Slunce už nesvítí, vy ale můžete spotřebovat 5 kWh energie zdarma (neplatíte za silovou elektřinu). Dodali jste je totiž do sítě dopoledne. Množství dodané a spotřebované elektřiny přitom hlídá elektroměr a všechny důležité údaje o výrobě i spotřebě najdete taky na webu, přímo na zákaznickém portálu Energie24

Virtuální baterie zlepšuje finanční návratnost solární elektrárny 

Virtuální baterii nabízíme jen těm zákazníkům, kteří si od nás nechají nainstalovat domácí solární elektrárnu. Protože se přebytečná energie ukládá přímo do distribuční sítě, musíme mít jistotu, že je z technického hlediska všechno úplně bez nejmenší chybičky. Jedná se o službu, která solární elektrárnu doplňuje a zefektivňuje její provoz. Díky lepšímu využití vyrobené elektřiny se taky o několik let zkracuje finanční návratnost vaší elektrárny. Chcete solární elektrárnu i s virtuální baterií? Kontaktujte nás

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina?

Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů. S dodavatelem energií, jako je například E.ON, si můžete domluvit, že vám bude tuto elektřinu dodávat.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny?

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu?

V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady