Co je to virtuální baterie a jak funguje

  1. Virtuální baterie umožňuje skladovat elektřinu vyrobenou v domácí solární elektrárně. 
  2. Díky virtuální baterii nemusíte vlastnit akumulátor, tedy fyzickou baterii, abyste mohli vyrobenou elektřinu používat, kdykoliv potřebujete.  
  3. Funguje na principu uschování přebytečné elektřiny přímo v distribuční síti. Tuto elektřinu pak spotřebujete později. 

Proč je to důležité 

Domácí solární elektrárna je výborným prostředkem k tomu, abyste byli energeticky nezávislejší a mohli šetřit elektřinou. Slunce svítí zadarmo. Proč by vám tedy nemohlo také vyrábět elektřinu nebo ohřívat vodu?

Se solární energií je ale jedna drobná potíž. Fotovoltaické panely na střeše domu totiž vyrábí nejvíc elektřiny přes den, kdy ji většinou zase tak moc nepotřebujeme. Právě proto je obvykle součástí domácí solární elektrárny i nějaká akumulace energie

Co je dobré vědět 

  • Často se domácí solární elektrárny doplňují o akumulátor. Ten se přes den nabije a večer z něj čerpáte elektřinu.  
  • Takto může fungovat třeba i elektrický bojler. Elektřina ze solárů vám přes den ohřeje vodu, kterou můžete použít kdykoliv později. 
  • I naše virtuální baterie vám umožní schovat si elektřinu ze solární elektrárny pro pozdější spotřebu. 

Virtuální baterie

Virtuální baterie funguje ve výsledku stejně jako běžný akumulátor. Pro uskladnění energie se ale místo baterie používá přímo distribuční síť. V ostrém provozu všechno běží tak, že nevyužitá elektřina se z vaší domácí solární elektrárny vrací do sítě, kde ji použije někdo, kdo ji zrovna potřebuje. Váš elektroměr přitom přesně změří, o kolik elektřiny šlo, a vy si stejný objem můžete později vzít ze sítě zase zpátky. 

Fungování virtuální baterie 

  • Dopoledne: Slunce svítí, solární elektrárna vám vyrobila 5 kWh elektřiny. Nejste doma, elektřinu jste proto nespotřebovali, ale dodali ji do distribuční sítě.  Tím jste nabili svoji virtuální baterii. 
  • Večer: Slunce už nesvítí, vy ale můžete spotřebovat 5 kWh, za které nebudete platit. Dodali jste je totiž do sítě dopoledne. Množství dodané a spotřebované elektřiny hlídá elektroměr a všechny důležité údaje o výrobě i spotřebě najdete také na webu, přímo na zákaznickém portálu Energie24

Virtuální baterie zlepšuje finanční návratnost solární elektrárny 

Virtuální baterii nabízíme jen těm zákazníkům, kteří si od nás nechají nainstalovat domácí solární elektrárnu. Protože se přebytečná energie ukládá přímo do distribuční sítě, musíme mít jistotu, že je z technického hlediska všechno úplně bez nejmenší chybičky. Jedná se o službu, která solární elektrárnu doplňuje a zefektivňuje její provoz. Díky lepšímu využití vyrobené elektřiny se tak o několik let zkracuje finanční návratnost vaší elektrárny. Chcete solární elektrárnu i s virtuální baterií? Ozvěte se nám

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Chci svou elektrárnu

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina

Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu

V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady