Jak účinné jsou solární panely?

  1. Účinnost solárních panelů ukazuje, kolik sluneční energie panel dokáže přeměnit na elektřinu.
  2. Běžně koupíte fotovoltaické panely s účinností 12–17 %
  3. Účinnost fotovoltaiky roste. Teoretické maximum je ale 34 % – dál už to z fyzikálních důvodů nepůjde.
  4. Čím účinnější panel je, tím má větší výkon. Ten udáváme v jednotce Watt-peak (Wp).

Když svítí slunce, dopadá v Česku na jeden m2 zhruba 1 kW energie. Solární panel umí zhruba 17 % tohoto množství přeměnit na elektřinu. Právě tuto hodnotu označujeme jako účinnost solárního panelu.

Fotovoltaika je stále účinnější

Účinnost solárních systémů neustále roste. Každé procento navíc se počítá, protože čím účinnější je panel, tím větší výkon nabízí. Díky tomu dneska běžně koupíte solární panel s výkonem třeba 300 Wp, zatímco ještě před pár lety to bylo i o 20 % méně. Přečtěte si víc o této jednotce a jejím významu v energetice.

Odborníkům už se povedlo vyrobit fotovoltaický panel s účinností 25 %. To znamená, že dokáže vyrobit elektřinu ze čtvrtiny dopadající sluneční energie. I vylepšování účinnosti solárních panelů má ale své meze. Fyzikální zákonitosti nám ji totiž nedovolí zvýšit nad 34 %.

Kolik elektřiny vyrobí fotovoltaický panel?

Abychom zjistili, kolik elektřiny solární panely vytvoří, musíme znát hodnotu jejich výkonu v jednotkách Wp. Počítáme přitom s tím, že každý instalovaný kWp (1000 Wp) ročně vyrobí zhruba 1 MWh elektřiny. Ve slunných oblastech, jako jsou třeba střední Čechy nebo jižní Morava, to bude o trochu víc, na deštivějším severu zase o něco méně.

Ukažme si to na příkladu: Čtyři solární panely o výkonu 300 Wp dají dohromady malou solární elektrárnu o celkovém výkonu 1,2 kWp. Ta ročně vyrobí přibližně 1,2 MWh elektřiny. A protože ji díky tomu nemusíte odebrat z distribuční sítě, šetříte své náklady na elektřinu.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina?

Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů. S dodavatelem energií, jako je například E.ON, si můžete domluvit, že vám bude tuto elektřinu dodávat.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny?

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Kde se vyrábí zelená elektřina?

Zelenou elektřinu vyrábí producenti, kteří využívají obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady