Jak začít využívat solární energii?

  1. Nejjednodušším způsobem je energií ze slunce ohřívat vodu v domácnosti.
  2. Elektřinou z fotovoltaických panelů můžete ohřívat vodu v běžném elektrickém bojleru.
  3. Domácí solární elektrárna zvládne pokrýt i velkou část vaší spotřeby elektřiny. V takovém případě počítejte s vyššími pořizovacími náklady.

Nejjednodušší a nejlevnější cestou k využití sluneční energie v domácnosti je solární ohřev vody. Pokud totiž do tohoto poměrně náročného procesu zapojíte slunce, na energiích dost ušetříte. Vodu můžete ohřívat dvěma způsoby: termicky a pomocí fotovoltaiky.

Jak solární ohřev vody funguje?

Termický solární ohřev vody přímo ohřívá kapalinu, která následně pomocí výměníku tepla zahřívá vodu v bojleru. Tato technologie se používá už desítky let. Její výhodou jsou hlavně nižší nároky na prostor – termický solární panel je menší než fotovoltaika. Na druhou stranu je ale náročnější na realizaci a údržbu.

Druhou – a v současné době využívanější – technologií solárního ohřevu vody je fotovoltaika. Princip je jednoduchý. Střešní solární panely vyrábějí elektřinu, která pak klasicky ohřeje vodu v běžném elektrickém bojleru. Stačí vám k tomu jen fotovoltaické panely na střeše, elektrický bojler a drobné zařízení, které vše řídí. Navíc se snadno instaluje, na rozdíl od termického ohřevu nerozvádíte po domě potrubí s pracovní kapalinou, ale jen elektrické vedení ze střešního panelu do bojleru.

Dobře navržený solární systém vám ročně poskytne i dvě třetiny energie, kterou na ohřívání vody potřebujete. V létě pak samozřejmě všechnu. Je to jednoduchá a poměrně levná varianta. Díky tomu se vám náklady na pořízení fotovoltaického systému vrátí už za několik let.

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Kolik sluneční energie dopadá na zemský povrch? Najdete na Spotify i na YouTube.

Solární elektrárna s virtuální baterií

Pokud chcete využívat solární energii opravdu naplno, pořiďte si na střechu solární elektrárnu. Bude vám nejen ohřívat vodu, ale i dodávat elektřinu do zásuvek. Ve srovnání s fotovoltaickým ohřevem vody jde o složitější a trochu nákladnější zařízení. Kromě solárních panelů je totiž klíčovou součástí takové elektrárny i střídač, který přeměňuje stejnosměrný proud z fotovoltaiky na střídavý. Střídač je centrem domácí solární elektrárny, proto musí být kvalitní a spolehlivý.

Při pořízení elektrárny myslete i na akumulaci energie, aby se vám zbytečně neztrácela. Jako akumulátor může sloužit alespoň bojler, který přebytečnou elektřinu přes den využije na ohřev vody.

Ze solární elektrárny ovšem dostanete daleko víc díky akumulátoru elektřiny. Přes den se nabije a večer, kdy elektřinu zpravidla potřebujete nejvíc, máte k dispozici několik kilowatthodin zdarma. Problémem může být vyšší pořizovací cena. I když ceny těchto solárních baterií neustále klesají, není to zanedbatelná investice. Dnes však akumulátor bez problémů doplníte – nebo úplně nahradíte – takzvanou virtuální baterií, která vám uloží nespotřebovanou elektřinu do distribuční sítě.

Investice do domácí solární elektrárny není malá, ale po čase se vám vrátí díky nižším účtům za elektřinu. Navíc budete mít dobrý pocit ze své energetické nezávislosti. Pak už vás tolik nepřekvapí případný blackout ani pohyby cen elektřiny.


Slunce může pracovat pro vás. Pojďte do toho s námi 

Svěřte se do rukou odborníků na fotovoltaiku a udělejte krok směrem k energetické soběstačnosti. Solární elektrárnu vám nejen postavíme, ale vyřídíme vám i dotaci v programu Nová zelená úsporám. Navíc na nespotřebovanou elektřinu u nás můžete mít virtuální baterii. Prohlédněte si naše kompletní řešení na klíč. 

Chci solární elektrárnu od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina?

Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů. S dodavatelem energií, jako je například E.ON, si můžete domluvit, že vám bude tuto elektřinu dodávat.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny?

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Kde se vyrábí zelená elektřina?

Zelenou elektřinu vyrábí producenti, kteří využívají obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady