Na jakou střechu umístit solární panely

  1. Fotovoltaické solární panely můžete nainstalovat na všechny tvary a typy střech.
  2. Ideální je střecha orientovaná na jih, naopak na severní stranu nemá instalace solárních panelů smysl.
  3. Na ploché střeše je nutné panel přizvednout do správného úhlu. 

Proč je to důležité 

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás

Co je dobré vědět 

  • Sedlové střechy rodinných domů jsou častým místem pro montáž solárních panelů. Panely se umísťují na tu část střechy, která je orientovaná na jih, jihozápad nebo jihovýchod.
  • Instalace na ostatní strany je samozřejmě možná, ale snižuje energetický výnos. U západních nebo východních stran lze však tuto situaci řešit přizvednutím panelů směrem k jihu. Přizvednutí panelů se provádí také u nižšího sklonu střechy, tedy méně než 15 °.
  • Pro montáž panelů je doporučen sklon 15°. Na sedlové střechy, které dosahují sklonu nad 15°, je možné panely instalovat najednou souběžně se střešní krytinou bez nadstavbových konstrukcí.  
  • Fotovoltaické solární panely můžete umístit i na plochou střechu administrativní budovy, panelového nebo rodinného domu. Panely se na ploché střechy umísťují vodorovně, což předchází rizikům v případě špatných povětrnostních podmínek. Panely umístěné vodorovně ovšem ztrácejí samočisticí schopnost, majitelé se tak musejí postarat o jejich pravidelnou údržbu.
  • Plochá střecha rovněž postrádá optimální sklon, proto je součástí instalace panelů také speciální kovová konstrukce k jejich přizvednutí

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Kolik sluneční energie dopadá na zemský povrch? Najdete na Spotify i na YouTube.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Chci svou elektrárnu

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina

Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu

V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady