• Pro zvířata je hluk znakem nebezpečí. Vyděsí se a začnou z místa bezhlavě utíkat. Snadno se pak srazí třeba s autem.
  • Ptáci se dorozumívají zvukem a varují se tak před nebezpečím. Je důležité, aby se slyšeli i na větší vzdálenosti.
  • Do lesa se vydejte bez hlasité hudby a mluvte spolu stejně jako třeba doma. O to víc si sami vychutnáte ticho přírody.

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. I známé české přísloví vám může připomenout, že pokud hledáte v lese klid, neměli byste ho ani sami narušovat.

Když se člověk zabere do hovoru, může jeho intenzita občas stoupnout. A je normální, když děti zavýskají radostí z hezkého hříbku nebo žáby ve studánce. Ale nemělo by to rozhodně být pravidlo.

Myslete hlavně na zvířata

Po zdolání vrcholu je lepší si pocit vítězství vychutnat potichu. Kdyby se oslavné „Hurááááááá“ ozývalo na stejném místě třeba každých 5 minut, zvířata začnou okolí takového místa vnímat jako příliš nebezpečné. Hluk totiž berou jako ohrožení a ve stresu spotřebují cennou energii, která jim pak chybí.

S běžnými zvuky, jako je chůze po štěrkové cestě nebo hovor dvou lidí, se všichni obyvatelé lesa snadno vyrovnají. Ba naopak – aspoň nepřekvapíte třeba rodinku kanců v křoví u cesty, když o vás budou vědět předem.

Ale halekání – a případně hlasitá hudba – může kdejaké zvíře vyděsit. Například ptáci se orientují podle zvuků, komunikují tak a varují se před nebezpečím. Kvůli vám by pak důležité signály neslyšeli.

Stačí se prostě chovat normálně

Pojďme tedy mluvit normálním hlasem, užívat si výhledy potichu a hlasitou hudbu si nechat na jindy. Díky tomu nebudou sokoli vyděšeně opouštět hnízda s mláďaty a další návštěvníci si spolu s vámi vychutnají kouzelné zvuky přírody.

Mohlo by vás také zajímat

Národní parky v České republice: Jaké to jsou a co v nich navštívit
V České republice máme aktuálně celkem 4 národní parky. Dohromady tvoří 1,5 % rozlohy země. Protože jsou ale v příhraničních oblastech, navazují na ně národní parky v Německu, v Polsku nebo v Rakousku. Pojďme se podívat, jaké národní parky tedy máme, proč bychom je měli chránit a co v nich navštívit. 
Víc najdete tady
Značení tras v Česku. Jak se v něm vyznat?
Pokud občas vyrážíte na výlety po Česku, určitě už jste narazili na turistické značení tras. Nebývá přitom jen v lese nebo na horách – turistické značky najdeme i ve městech, v okolí památek nebo podél silnic. Navíc existují různé druhy značení, které se od sebe liší jak vzhledem, tak účelem. 
Víc najdete tady
Z čeho se skládají ceny elektřiny a plynu
Ceny elektřiny a plynu se skládají z regulované a neregulované složky.
Víc najdete tady