K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*
36

Jaké výhody má CNG (stlačený zemní plyn)?

Témata

 • CNG je levný, kvalitní, bezpečný, perspektivní a ekologický.
 • Zemní plyn vznikal podobně jako ropa, hluboko v zemi přeměnou rostlinných zbytků a živočišných těl, ale ve své původní podobě postrádá vůni, barvu a pevný tvar, takže lze provést komprese.
 • Komprimované fosilní palivo využijí především automobilisté, aby jezdili levněji, ekologičtěji a bezpečněji.

RADA

Pokud smýšlíte ekologicky a hledáte perspektivní automobilový pohon, upřednostněte stlačený zemní plyn. Stejně jako ropné produkty (benzín, nafta nebo LPG), CNG patří mezi fosilní paliva. Ale jeho vylepšenou verzi vyrábíme také prostřednictvím obnovitelných zdrojů energie

Stlačený zemní plyn vychází levně

Postavme vedle sebe konkrétní, srovnatelná vozidla poháněná různými palivy. Škoda Octavia na stlačený zemní plyn má ve srovnání s benzínovou verzí sice vyšší pořizovací cenu (o 15 %), ale nižší provozní náklady (o 50 %). CNG jakožto levnější pohonná hmota vrátí počáteční investici, ale musíte vyrážet na silnice často a počkat několik let.

  Octavia na benzín Octavia na stlačený zemí plyn
Cena automobilu 390 900 Kč 448 900 Kč
Palivo na 50 000 km 100 000 Kč 50 000 Kč
Celkové náklady 490 900 Kč 498 000 Kč

(Pořizovací ceny a přibližné provozní náklady automobilů uvádíme podle aktuálních prodejních nabídek, uživatelských testů a současné maloobchodní hodnoty paliv. Na 100 kilometrů spotřebujeme kolem 6,7 litru benzínu při ceně 30 Kč/l, anebo kolem 3,9 kilogramu CNG při ceně 25,5 Kč/kg. Jinými slovy, kilometrová jízda bude stát 2 Kč, anebo pouhou 1 korunu.)

CNG je kvalitní a bezpečné palivo

S CNG máte jistotu, že dostanete kvalitní palivo. Stlačený zemní plyn dosahuje oktanového čísla (Oktanové číslo vyjadřuje odolnost paliva proti samozápalu vlivem komprese ve válci. Zjednodušeně řečeno platí, že čím vyšší je oktanové číslo, tím lépe pro motor auta.) 128 - 130, zatímco například LPG (Liquefied Petroleum Gas, česky zkapalnělý ropný plyn) kolísá mezi hodnotami 100 – 110. V České republice prodává stlačený zemní plyn více jak stovka veřejných čerpacích stanic a k dostání jsou také malé plnící zařízení CNG.

RADA

Společně dosáhneme ještě lepších ekonomických výsledků. Zprostředkujeme vám slevu až 36 % na italské automobily Fiat a Iveco, které jezdí na stlačený zemní plyn. Díky přijatelné pořizovací ceně zbývají prakticky už jenom pozitiva, umocněná naší CNG kartou. Ve vybraných čerpacích stanicích jsme domluvili, že dostanete slevu také na stlačený zemní plyn a ušetříte až 0,50 Kč/kg!

CNG řadíme mezi bezpečnější paliva díky vysoké teplotě vzplanutí a lehké váze, která umožňuje snadné odvětrání v případě úniku. Stlačený zemní plyn nevadí ani v podzemních garážích, pokud splňují bezpečnostní podmínky - například účinnou výměnu vzduchu. A co životní prostředí? Oproti benzínovému motoru vzniká spalováním CNG méně emisí CO2 (asi o 25 %) i oxidů dusíku (asi o 80 %).

TIP

Specializovaná kalkulačka vám srovná stlačený zemní plyn, benzín a naftu. Zadáte jenom základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí ekonomickou a ekologickou výhodnost automobilů na CNG!

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  59
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*