K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

Jak fungují fotovoltaické elektrárny?

Témata

 • Fotovoltaické elektrárny vyrábějí elektřinu ze slunečního záření.
 • Účinnost a produktivita záleží na řadě faktorů: materiálu, technologickém řešení, poloze, počasí, orientaci a sklonu.

V první řadě odlišme fotovoltaické elektrárny od solárně-termických kolektorů. Obě technologie můžeme shodně nazvat solárními panely, ale mají různé účely. Solárně-termické kolektory produkují teplo - ohřívají vodu nebo vytápějí. Fotovoltaické elektrárny vyrábějí elektřinu, mohou přispět alespoň k částečné energetické soběstačnosti a snížit účet za elektřinu.

Materiál fotovoltaických panelů

Postupujme od celku k jednotlivostem. Fotovoltaická elektrárna obsahuje fotovoltaické panely, které zahrnují mnoho fotovoltaických článků, což jsou plošné polovodičové diody. Právě tady dochází ke klíčovému jevu. Když sluneční záření dopadá na fotovoltaický článek, vzniká uvnitř fotoelektrický jev a jako důsledek dostáváme elektrický proud .

Panely jsou nejčastěji vyráběny z křemíku, ať už polykrystalického, monokrystalického nebo amorfního. Dražším materiálem je arsenid galia, který vede k vyšší účinnosti, ale kvůli obsahu arzenu způsobuje větší problémy při likvidaci.

Ostrovní fotovoltaická elektrárna

Fotovoltaické elektrárny mohou fungovat jako ostrovní systémy, jinými slovy nepotřebují připojení do centrální distribuční sítě. Energetickou soběstačnost volí některé samoty, kterým chybí inženýrské sítě. Ovšem pokud elektřinu vyrobenou v solární elektrárně chcete prodávat, připojení k síti potřebujete. Naštěstí můžete obě krajní varianty kombinovat. Takzvaná hybridní fotovoltaická elektrárna spojuje částečnou energetickou autonomii a centrální distribuční soustavu.

TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Kolik elektřiny vyrobí fotovoltaické elektrárny?

Kolik elektřiny fotovoltaika vyrobí, záleží na řadě faktorů. Především rozhoduje dlouhodobé podnebí a aktuální počasí. V České republice dopadne přibližně 950 až 1 340 kilowatthodin (kWh) sluneční energie na m2 za rok. Takové množství teoreticky postačí na svícení, vaření a provoz malých elektrospotřebičů v jednočlenné domácnosti. Nejvíce slunce svítí na jižní Moravě, nejméně na severu Čech. Samozřejmě záleží také na výkonu fotovoltaické elektrárny, její velikosti a orientaci vůči světovým stranám. Ideálně nastavujme panely k jihu, skloněné přibližně v úhlu 35 až 45 °.

RADA

Výrobci fotovoltaických elektráren uvádějí výkon většinou v kWp (v kilowattech, za předpokladu optimálních podmínek). Při kalkulaci nákladů a výnosů uvažujte asi následovně. 1 kWp zabere necelých 10 m2 a při ideálním počasí vyrobí ročně přibližně 1 000 kilowatthodin, což znamená podle ceníků elektřiny pro domácnosti zhruba 3 000 až 5 000 korun. Celý systém může vydržet přes 20 let, takže předpokládané výnosy vynásobme dvaceti. Z pouhého ekonomického hlediska nemá smysl instalovat fotovoltaické elektrárny, pokud vycházejí dráž než centrální síť.

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  59
  Více
 • Jak dosáhnout úspory energie?

  Před nákupem nového spotřebiče porovnávejte energetické štítky. Největší úspory energie ovšem dosáhnete...

  43
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*