K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

14

Jak výhodné jsou fotovoltaické panely?

Témata

 • Fotovoltaické panely slouží k výrobě elektřiny ze slunce.
 • Elektřinu mohou spotřebovat přímo doma, podpořit tak svoji energetickou nezávislost a ušetřit v platbách za energie.

Malé fotovoltaické elektrárny do 10 kW

Fotovoltaické panely na střechách rodinných domů tvoří jen 4,5 % z celkového instalovaného výkonu solárních elektráren v České republice. Zájem domácností o fotovoltaiku by měla podpořit novela energetického zákona, která ruší povinnost vlastnit licenci pro malé zdroje do 10 kilowatt (kW).

S podporou nových instalací se ale nepočítá. Elektřina vyrobená v domácích solárních elektrárnách má být využívána přímo na místě k napájení domácích spotřebičů. Přebytky může majitel nabídnout energetickým společnostem za tržní cenu, kterou si s nimi dohodne.

TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Vyplatí se fotovoltaické panely?

Změna legislativy usnadňuje pořízení fotovoltaických elektráren pro domácnosti. Navíc ceny fotovoltaických panelů v posledních letech klesaly a jejich účinnost roste. Je ale fotovoltaika výhodná? Podívejme se na jednoduchý příklad návratnosti samotných fotovoltaických panelů.

 1. Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
 2. Za metr čtvereční fotovoltaických panelů dáte asi 3 000 korun. Takže teoreticky potřebujete vyrobit 600 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh. Ovšem prakticky musíte započíst ještě další náklady: kromě panelů také solární regulátor, měnič a případně akumulátor.
 3. Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 140 kWh ročně, návratnost ceny samotného panelu potrvá necelých 4 a půl roku. Prodejci slibují, že fotovoltaické panely vydrží přes 20 let. To se může zdá příjemně málo, nezapomeňte však, že kalkulujeme jen s cenou solárních panelů. U kompletních elektráren včetně regulace a střidače a systémů pro ohřev vody bude návratnost delší! Například u fotovoltaického systému pro ohřev vody, který E.ON svým zákazníkům nabízí, se počítá s návratností kolem 15 let.     
RADA

S rezervou berte ideální výkon fotovoltaických panelů, který prodejci vyčíslují jednotkami kWp. V reálných podmínkách mívají sluneční elektrárny horší výsledky. Fotovoltaické panely jsou nejvýkonnější v létě, kdy spotřeba elektřina obvykle klesá. V našich podnebných podmínkách se proto většinou neobejdeme bez klasického připojení k elektrické síti. 

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  56
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  46
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Najděte rychle, co potřebujete

Nejčastěji hledáte

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*