Jak výhodné jsou fotovoltaické panely? 16

Elektřina Fotovoltaika Moderní technologie Investice Rodinný rozpočet

  •  Fotovoltaické panely slouží k výrobě elektřiny ze slunce. 
  •  Elektřinu lze spotřebovat přímo doma, podpořit tak svoji energetickou nezávislost a ušetřit v platbách za energie. 

Malé fotovoltaické elektrárny do 10 kW

Fotovoltaické panely na střechách rodinných domů tvoří jen 4,5 % z celkového instalovaného výkonu solárních elektráren v České republice. Zájem domácností o fotovoltaiku by měla podpořit novela energetického zákona, která ruší povinnost vlastnit licenci pro malé zdroje do 10 kilowatt (kW).

S podporou nových instalací se ale nepočítá. Elektřina vyrobená v domácích solárních elektrárnách má být využívána přímo na místě k napájení domácích spotřebičů. Přebytky může majitel nabídnout energetickým společnostem za tržní cenu, kterou si s nimi dohodne.

TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Vyplatí se fotovoltaické panely?

Změna legislativy usnadňuje pořízení fotovoltaických elektráren pro domácnosti. Navíc ceny fotovoltaických panelů v posledních letech klesaly a jejich účinnost roste. Je ale fotovoltaika výhodná? Podívejme se na jednoduchý příklad.

  1. Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
  2. Za metr čtvereční fotovoltaických panelů dáte asi 7 000 korun. Takže teoreticky potřebujete vyrobit 1 400 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh. Ovšem prakticky musíte započíst ještě další náklady: kromě panelů také solární regulátor, měnič a případně akumulátor.
  3. Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 140 kWh ročně, návratnost vzhledem ke všem vstupním nákladům potrvá více než 10 let. Prodejci slibují, že fotovoltaické panely vydrží přes 20 let.
RADA

S rezervou berte ideální výkon fotovoltaických panelů, který prodejci vyčíslují jednotkami kWp. V reálných podmínkách mívají sluneční elektrárny horší výsledky. Fotovoltaické panely jsou nejvýkonnější v létě, kdy spotřeba elektřina obvykle klesá. V našich podnebných podmínkách se proto většinou neobejdeme bez klasického připojení k elektrické síti. 

 

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.