K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

15

Jak výhodné jsou fotovoltaické panely?

Témata

 • Fotovoltaické panely slouží k výrobě elektřiny ze slunce.
 • Elektřinu mohou spotřebovat přímo doma, podpořit tak svoji energetickou nezávislost a ušetřit v platbách za energie.

Malé fotovoltaické elektrárny do 10 kW

Fotovoltaické panely na střechách rodinných domů tvoří jen 4,5 % z celkového instalovaného výkonu solárních elektráren v České republice. Zájem domácností o fotovoltaiku by měla podpořit novela energetického zákona, která ruší povinnost vlastnit licenci pro malé zdroje do 10 kilowatt (kW).

S podporou nových instalací se ale nepočítá. Elektřina vyrobená v domácích solárních elektrárnách má být využívána přímo na místě k napájení domácích spotřebičů. Přebytky může majitel nabídnout energetickým společnostem za tržní cenu, kterou si s nimi dohodne.

TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Vyplatí se fotovoltaické panely?

Změna legislativy usnadňuje pořízení fotovoltaických elektráren pro domácnosti. Navíc ceny fotovoltaických panelů v posledních letech klesaly a jejich účinnost roste. Je ale fotovoltaika výhodná? Podívejme se na jednoduchý příklad návratnosti samotných fotovoltaických panelů.

 1. Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
 2. Za metr čtvereční fotovoltaických panelů dáte asi 3 000 korun. Takže teoreticky potřebujete vyrobit 600 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh. Ovšem prakticky musíte započíst ještě další náklady: kromě panelů také solární regulátor, měnič a případně akumulátor.
 3. Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 140 kWh ročně, návratnost ceny samotného panelu potrvá necelých 4 a půl roku. Prodejci slibují, že fotovoltaické panely vydrží přes 20 let. To se může zdá příjemně málo, nezapomeňte však, že kalkulujeme jen s cenou solárních panelů. U kompletních elektráren včetně regulace a střidače a systémů pro ohřev vody bude návratnost delší! Například u fotovoltaického systému pro ohřev vody, který E.ON svým zákazníkům nabízí, se počítá s návratností kolem 15 let.     
RADA

S rezervou berte ideální výkon fotovoltaických panelů, který prodejci vyčíslují jednotkami kWp. V reálných podmínkách mívají sluneční elektrárny horší výsledky. Fotovoltaické panely jsou nejvýkonnější v létě, kdy spotřeba elektřina obvykle klesá. V našich podnebných podmínkách se proto většinou neobejdeme bez klasického připojení k elektrické síti. 

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  63
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  62
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*