K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

30

Jakou návratnost má solární ohřev vody?

Témata

 • Významné množství energie padne v domácnosti na ohřev užitkové vody.
 • Bojler nebo jiný konvenční zdroj můžeme alespoň částečně nahradit slunečními panely.

 

V teplých měsících může solární ohřev vody plně dostačovat. Kolektory o ploše metru čtverečního přivedou během letního dne až 100 litrů vody na teplotu kolem 55 °C. V zimních měsících klesá výkonnost systému na minimum, takže potřebujeme ještě jiný zdroj, jako třeba právě bojler. K významně větším ziskům energie potom nepomůže ani dvojnásobek solárních kolektorů.

Dostačovat musí plocha i zásobník

Solárně-termický systém k ohřevu užitkové vody vybírejte, nebo nechejte naprojektovat podle velikosti domácnosti. Obvykle stačí 1 až 1,5 metru čtverečního na osobu. Solární ohřev vody musí obsahovat akumulační zásobník o dostatečné kapacitě, zhruba 80 až 100 litrů na člověka.

RADA

Potřebná velikost kolektorů pro solární ohřev vody záleží taky na jejich typu a výkonu. Využitím vakuové trubicové technologie ušetříte asi 30 procent plochy. 

Solární ohřev vody svoji cenu vrátí

Ekonomickou výhodnost projektu zhodnotíme podle pořizovací ceny, množství vyráběné energie a úspory. Levnější instalace vycházejí někdy jenom na 6 000 korun za metr čtvereční, kvalitnější systémy mohou stát i 20 000 korun. Solární kolektory sloužící k ohřevu vody reálně vyrobí kolem 350 kWh/m²/rok. Kdybyste používali raději elektřinu z centrální distribuční sítě prostřednictvím bojleru, zaplatíte za stejné množství energie zhruba 1 000 korun ročně.

Nyní máme dostatek informací, abychom spočítali přibližnou návratnost investice. Pokud vezmeme vstupní investici 20 000 korun, vloženou cenu dostaneme zpátky přibližně za 20 let. Solární ohřev vody mívá delší provozní životnost, ale spíše než finanční spekulanty potěší milovníky životního prostředí a příznivce energetické soběstačnosti.

TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  59
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*