K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

7

Solární panely - cena?

Témata

 • I sluneční paprsky jsou zdrojem energie.
 • Praktickým problémem zůstává, nakolik účinné, dostupné a atraktivní jsou solární panely.
 • Cena technologie klesá, ale na tuzemských domech jsou stále spíše výjimečné.
 • Přitom návratnost může díky státní dotaci trvat 6 až 10 let.

Za kolik peněz solární panely koupíte, záleží na řadě faktorů. Levným řešením jsou solární panely od asijských výrobců. Riskujete ale nižší výkon a kratší životnost. Dražší jsou solární panely od renomovaných firem, které dosahují vyšší účinnosti a delší životnosti. Cena by proto při výběru této technologie neměla být jediným kritériem.

TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Cena solárních panelů pro ohřev vody

Za instalaci metru čtverečního solárních kolektorů sloužících k ohřevu vody zaplatíte zhruba mezi 6 000 a 20 000 korunami. Počítejte s tím, že v našich podnebných podmínkách následně získáte z uvedené plochy zhruba 350 až 500 kilowatthodin (kWh) energie ročně. Návratnost prověřme v modelovém příkladu.

 • Při ohřevu vody v bojleru zaplatíte za kWh elektřiny zhruba 3 koruny.
 • Za instalaci metru čtverečního solárních kolektorů můžete dát 6 000 korun. Teoreticky potom potřebujete vyrobit 2 000 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 3 Kč/kWh. Ovšem prakticky musíte započítat ještě další náklady, jako například za solární regulátor, měnič a případně akumulátor.
 • Když uvážíme, že na čtverečním metru solární technologie vyrobíte zhruba 350 kWh ročně, návratnost potrvá vzhledem ke všem nákladům více než 6 let. Prodejci slibují, že solární kolektory vydrží přes 20 let.
RADA

Návratnost investice urychlují a cenu solárních panelů snižují různé příspěvky. Na solární kolektory můžete získat dotace v rámci takzvaných kotlíkových dotací, nebo v programu Nová zelená úsporám. 

Cena solárních panelů pro výrobu elektřiny

Metr čtvereční fotovoltaické elektrárny je levnější. Stát vás bude kolem 7 000 korun a vyrobí zhruba 140 kWh ročně. Výhodnost investice opět propočítejme na náhodně vybraném příkladu.

 • Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
 • Za   metr čtvereční fotovoltaických panelů  dáte asi 7 000 korun. Takže potřebujete vyrobit 1 400 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh.
 • Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 140 kWh ročně, návratnost potrvá 10 let. Prodejci slibují, že fotovoltaické panely vydrží přes 20 let.
Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  57
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  46
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Najděte rychle, co potřebujete

Nejčastěji hledáte

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*