K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

9

Solární panely - cena?

Témata

 • I sluneční paprsky jsou zdrojem energie.
 • Praktickým problémem zůstává, nakolik účinné, dostupné a atraktivní jsou solární panely.
 • Cena technologie klesá, ale na tuzemských domech jsou stále spíše výjimečné.
 • Přitom návratnost může díky státní dotaci trvat 6 až 10 let.

Za kolik peněz solární panely koupíte, záleží na řadě faktorů. Levným řešením jsou solární panely od asijských výrobců. Riskujete ale nižší výkon a kratší životnost. Dražší jsou solární panely od renomovaných firem, které dosahují vyšší účinnosti a delší životnosti. Cena by proto při výběru této technologie neměla být jediným kritériem.

TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Cena solárních panelů pro ohřev vody

Za instalaci metru čtverečního solárních kolektorů sloužících k ohřevu vody zaplatíte zhruba mezi 6 000 a 20 000 korunami. Počítejte s tím, že v našich podnebných podmínkách následně získáte z uvedené plochy zhruba 350 až 500 kilowatthodin (kWh) energie ročně. Návratnost prověřme v modelovém příkladu.

 • Při ohřevu vody v bojleru zaplatíte za kWh elektřiny zhruba 3 koruny.
 • Za instalaci metru čtverečního solárních kolektorů můžete dát 6 000 korun. Teoreticky potom potřebujete vyrobit 2 000 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 3 Kč/kWh. Ovšem prakticky musíte započítat ještě další náklady, jako například za solární regulátor, měnič a případně akumulátor.
 • Když uvážíme, že na čtverečním metru solární technologie vyrobíte zhruba 350 kWh ročně, návratnost potrvá vzhledem ke všem nákladům více než 6 let. Prodejci slibují, že solární kolektory vydrží přes 20 let.
RADA

Návratnost investice urychlují a cenu solárních panelů snižují různé příspěvky. Na solární kolektory můžete získat dotace v rámci takzvaných kotlíkových dotací, nebo v programu Nová zelená úsporám. 

Cena solárních panelů pro výrobu elektřiny

Metr čtvereční fotovoltaické elektrárny je levnější. Stát vás bude kolem 7 000 korun a vyrobí zhruba 140 kWh ročně. Výhodnost investice opět propočítejme na náhodně vybraném příkladu.

 • Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
 • Za   metr čtvereční fotovoltaických panelů  dáte asi 7 000 korun. Takže potřebujete vyrobit 1 400 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh.
 • Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 140 kWh ročně, návratnost potrvá 10 let. Prodejci slibují, že fotovoltaické panely vydrží přes 20 let.
Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  63
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  62
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*