E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co jsou a co umí chytré žárovky?

Chytrá domácnost Úspory elektřiny Osvětlení Moderní technologie
  • Jedná se o LED žárovky s možností ovládání telefonem nebo tabletem na dálku.
  • Chytré žárovky plní více funkcí najednou - kromě svícení v různých barvách a různé intenzitě, mohou provonět byt nebo si přes ně lze pouštět hudbu.
  • Čím více toho chytré žárovky umí, tím vyšší je jejich pořizovací cena.

Jako chytrá žárovka se označuje LED žárovka doplněná elektronikou, která zajišťuje bezdrátovou komunikaci a další funkce. Chytrou žárovku tak můžete snadno ovládat na dálku – obvykle je možné dálkově ovládat kromě spínání také jas nebo barvu světla.

K chytrým žárovkám výrobci zpravidla dodávají ovládací aplikaci pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android a iOS. Chytrá žárovka může také reagovat na pokyny dalších aplikací v počítači, tabletu či mobilním telefonu. Technicky zdatnější uživatelé propojují chytré žárovky třeba s čidly na hlídání kvality vzduchu v interiéru. Žárovka vás třeba změnou barvy upozorní, že máte vyvětrat.

Díky LED technologii nabízí chytré žárovky dlouhou životnost a mají nízkou spotřebu elektrické energie. Lze je umístit do stolní i volně stojící lampy nebo lustru.

Na českém trhu jsou k dispozici například žárovky značky Philips. Model Hue disponuje klasickou objímkou E27, což usnadňuje instalaci. Další dostupnou značkou je například Awox. Žárovka Aromalight Color umí pracovat s vůní i barvou. Cena chytrých žárovek se pohybují v rozmezí od 500 do 5 000 korun.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.