E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je to zelená elektřina?

Chytrá domácnost Alternativní energie Elektřina Životní prostředí
  • Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů.
  • S dodavatelem energií, jako je například E.ON, si můžete domluvit, že vám bude tuto elektřinu dodávat.
  • Zelená elektřina je dokonce levnější než ta běžná. Přibližně o deset procent.
  • Na zelenou elektřinu poskytuje záruku původu Operátor trhu s elektřinou – společnost, která má v Česku na starosti dohled nad energetickým trhem.

Uhelné elektrárny, kterých máme v Česku pořád vcelku dost, se velkou měrou podílejí na produkci CO2. A jak známo, CO2 je skleníkový plyn, jenž přispívá k oteplování zemského klimatu. Pokud vám na stavu klimatu záleží, můžete začít doma odebírat takzvanou zelenou elektřinu, tedy elektrický proud pocházející čistě z obnovitelných zdrojů energie. A může vás těšit, že sice malou měrou, ale přece jen přispíváte ke zlepšení našeho životního prostředí. Jak to celé funguje?

Klíčová je záruka původu elektřiny

Možná namítnete, že se přece na elektřině ze zásuvky nepozná, jestli ji vyrobila jaderná elektrárna v Temelíně, nebo turbína pod Vranovskou nádrží. A máte úplnou pravdu, elektřina je jen jedna. Jak to tedy je?

Odběr zelené elektřiny probíhá tak, že ji dodavatel od příslušných výrobců nakoupí a stejné množství MWh pak poskytne koncovým spotřebitelům – tedy domácnostem a firmám. Na celou věc dohlíží Operátor trhu s elektřinou, který poskytuje na zelenou elektřinu záruku původu. Díky ní máte jistotu, že dodavatel opravdu nabízí zelenou elektřinu neboli energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů.

Jak se zelená elektřina účtuje, záleží na jejím dodavateli. V případě E.ONu jde o malý poplatek navíc k vašemu stávajícímu tarifu. Zároveň si můžete vybrat, jestli chcete zelenou elektřinu vyrobenou ze slunce, větru, vody, nebo v bioplynových stanicích. Vždy si ale pohlídejte, že vám váš dodavatel poskytne zmíněnou záruku původu. Tak budete mít jistotu, že využíváte opravdu zelenou energii.

Zelená elektřina je levnější!

Možná to leckoho překvapí, ale využívání zelené elektřiny není až tak moc otázkou peněz. Nyní je dokonce zelená elektřina o 10 % levnější než ta běžná. Využíváním elektřiny z obnovitelných zdrojů proto ušetříte třeba i pár tisíc korun ročně, ale můžete mít i dobrý pocit z toho, že jste udělali něco pro planetu Zemi.   

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!