E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kde se vyrábí zelená elektřina?

Elektřina Životní prostředí Chytrá domácnost
  • Zelenou elektřinu vyrábí producenti, kteří využívají obnovitelných zdrojů energie.
  • Nejčastěji zelená elektřina vzniká v solárních, větrných a vodních elektrárnách.
  • Vyrábí ji i bioplynové stanice a energetické zdroje využívající biomasu.
  • Aby se zákazníci mohli spolehnout, že skutečně odebírají zelenou elektřinu, Operátor trhu s elektřinou vydává certifikáty původu.

Zelenou elektřinu musí vyrobit přímo elektrárna, která využívá obnovitelné zdroje energie. Podle zákona jsou obnovitelné zdroje energie ty, které „…mají schopnost se při postupném spotřebovávání částečně, nebo úplně obnovovat, a to samy, nebo za přispění člověka.“ Mezi takové zdroje patří slunce, voda nebo třeba biomasa.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů nepřispívá k emisím CO2, a tím pádem k oteplování naší planety. Odebíráním zelené elektřiny tak můžete snadno pomoct životnímu prostředí.

Zelená elektřina – přednostně od českých výrobců

Zelenou elektřinu většinou vyrábí solární, vodní a větrné elektrárny. My v E.ONu vykupujeme elektřinu skoro od desítky ekologických výrobců.  Významným zdrojem zelené energie jsou ale i bioplynové stanice, které přeměňují biologický odpad na plyn.

Kromě toho zelenou elektřinu vyrábí zdroje, které spalují biomasu – obvykle jde o odpadní dřevní štěpku nebo různé energetické dřeviny a plodiny.

Producenti zelené elektřiny jsou menší a najdeme je po celé republice. Hledejte je hlavně tam, kde využívání obnovitelných zdrojů dává největší smysl – kde je například dostatek zemědělského odpadu pro bioplynové stanice nebo kde hodně svítí slunce.

Původ zelené elektřiny si můžete zvolit

Ve chvíli, kdy si sjednáváte odběr zelené elektřiny, si můžete zvolit, z jakého zdroje ji budete chtít. Když se vám třeba líbí představa elektřiny ze slunce, můžete odebírat elektřinu jen ze solární elektrárny.

Že vaše zelená elektřina opravdu pochází z vybraného zdroje, vám zaručí certifikát původu od Operátora trhu s elektřinou. Ten v České republice zastřešuje energetický trh.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!