Fotovoltaika a požáry: Dobře zapojené panely jsou bezpečné

  1. Nestává se to často, ale pokud hoří dům se solárními panely, hasiči tomu přizpůsobí svůj postup.
  2. Není pravda, že hasiči takový požár odmítají hasit.
  3. Správně nainstalovaná solární elektrárna je bezpečná a její požár nehrozí.

Proč je to důležité

Možná jste se i vy setkali s takzvanou zaručenou zprávou o tom, že hasiči nechtějí hasit požáry domů, které mají na střeše fotovoltaické panely. Není to pravda. Pokud hoří dům, na jehož střeše je nainstalována fotovoltaická elektrárna, hasiči jako profesionálové dobře vědí, co dělat. Postup hašení požáru vždy přizpůsobí aktuální situaci. Podle odborníků na bezpečnost práce je ale požárů domů s fotovoltaikou opravdu minimum. Například za rok 2021 zaznamenali jen pět takových případů.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Co je dobré vědět

  • Požáry na domech s fotovoltaikou vznikají jen zřídka. Přesto jsou hasiči na takové události odborně i technicky připraveni. Jejich postup se od jiných požárů moc neliší, ale pár specifik má. Hasiči musejí především počítat s tím, že pracují na elektrickém zařízení pod napětím, které se nedá vypnout.
  • Hašení solární elektrárny většinou probíhá pomocí výškové techniky a speciální látky určené k likvidaci požárů elektrických zařízení.
  • Nejčastější příčinou požáru fotovoltaiky je chybné zapojení. Proto je důležité, abyste si vybrali zkušenou instalační firmu a v žádném případě panely nezkoušeli zapojovat svépomocí. U E.ONu se nemusíte bát – spolupracujeme jen s důvěryhodnými instalačními partnery, kteří splňují požadované normy, a dodržují všechny požárně-bezpečnostní předpisy. Když bude vaše fotovoltaická elektrárna správně nainstalovaná a pravidelně udržovaná, je naprosto bezpečná.
  • Druhou nejčastější příčinou požáru solární elektrárny je vada v některé z komponent elektrárny. Důležité je proto volit kvalitní technologii od prověřených výrobců a dodavatelů.
  • Pokud na vašem domě vznikne požár, co nejrychleji ho opusťte a zavolejte na linku 150 nebo 112. Operátorům na lince sdělte, že hoří dům se solární elektrárnou.

V E.ONu používáme bezpečné baterie

K našim solárním elektrárnám nabízíme velmi bezpečné baterie SolaX Triple Power. Z hlediska požáru dokonce patří k nejspolehlivějšímnejbezpečnějším lithium-iontovým bateriím současnosti. Zároveň ale mají velkou kapacitu, vysokou životnost a můžete je naplno vybít, aniž by jim to nějak uškodilo. Tyto baterie do několika let velmi pravděpodobně ovládnou trh v celé Evropě. Dál platí, že celou fotovoltaiku včetně baterií musí instalovat odborníci, jedině tak bude opravdu bezpečná. A právě s takovými profesionály spolupracujeme.

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina
Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady
Jak funguje odběr zelené elektřiny
Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady
Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu
V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady