Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu

  1. V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
  2. Poplatek se počítá z kapacity hlavního jističe, má ale omezenou horní hranici.
  3. Výši poplatku určuje každý rok Energetický regulační úřad. 

Proč je to důležité

Poplatek na obnovitelné zdroje energie platíme všichni. Cena jakékoli elektřiny – zelené i běžné – vždycky zahrnuje poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie. Výši poplatku každý rok znovu určí Energetický regulační úřad a vy ho platíte v rámci pravidelné faktury za elektřinu. Nebudeme se teď zabývat tím, jestli obnovitelné zdroje energie ještě podporu potřebují. Místo toho se podívejme, jak se poplatek vypočítá.

Co je dobré vědět

Poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie byl v roce 2023 vládou odpuštěn, od roku 2024 ho však opět platíme. Tady je náš návod na to, jak si výši poplatku vypočítat: 


  • Pro výpočet je klíčová kapacita hlavního jističe, kterou zjistíte buď ve smlouvě s dodavatelem energií, nebo v hlavním rozvaděči. Vedle elektroměru tam najdete hlavní jistič a na něm objevíte údaj v ampérech (A).
  • Měsíční poplatek vypočítáte pomocí tohoto vzorce: 14,33 Kč × počet ampérů hlavního jističe. V případě, že máte domácnost připojenou třífázově, výsledek ještě vynásobte třemi (týká se to především rodinných domů).
  • Výše poplatku má omezenou horní hranici, která je ze zákona maximálně 599 Kč včetně DPH za spotřebovanou megawatthodinu. Tato horní hranice se týká většiny běžných spotřebitelů. 

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Mohlo by vás také zajímat:

O Vánocích jsme víc doma. Jak přitom ušetřit za energie?
O Vánocích trávíme doma více času. Víc svítíme i topíme, pečeme, vaříme a to všechno má vliv na spotřebu energií.
Víc najdete tady
Pozor na okna a dveře
Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady
Zvažte vytápění tepelným čerpadlem
Tepelné čerpadlo je technologií budoucnosti pro vytápění rodinných domů.
Víc najdete tady