Kdo je Operátor trhu s elektřinou a co dělá

  1. Operátor trhu s elektřinou má v Česku na starosti fungování energetického trhu.
  2. Tuto společnost vlastní stát a my na její provoz přispíváme malým poplatkem v ceně elektřiny.
  3. Operátor trhu s elektřinou mimo jiné vystavuje certifikáty původu zelené elektřiny.

Operátor trhu s elektřinou je akciová společnost, která zajišťuje fungování trhu s elektřinou a plynem. Vlastní ji stát a možná ji znáte spíš pod zkratkou OTE.

Aby byl trh v rovnováze

Operátor trhu dbá na to, aby na trhu panovala rovnováha mezi nabídkoupoptávkou elektřiny a plynu. Kromě toho pravidelně vyhodnocuje odchylky mezi výrobou a spotřebou elektřiny. To je důležité hlavně pro dodavatele a provozovatele přenosové soustavy.

Statistiky o energetickém trhu

Tím ale povinnosti OTE nekončí. Vydává i nejrůznější statistiky, které souvisí s energetickým trhem v České republice. Poskytuje veřejnosti třeba údaje o celkové měsíční i roční spotřebě energií a další užitečná data. Ta se hodí například při změně dodavatele energií – OTE pravidelně vyhodnocuje jejich činnost a počty zákazníků.

Certifikáty původu zelené elektřiny

OTE mimo jiné vydává a eviduje záruky o výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Odběratelé tak mají jistotu, že jejich zelená elektřina pochází například ze solární nebo vodní elektrárny.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké jsou dotace na fotovoltaiku

Dotace na solární zařízení do rodinného domu můžete čerpat v programu Nová zelená úsporám. S tou vám v E.ONu rádi pomůžeme.  
Víc najdete tady

Jaké využití má sluneční energie v domácnosti

Slunce vám doma může ohřívat vodu, vyrábět elektřinu, nebo třeba temperovat dům.
Víc najdete tady

Hybridní solární elektrárny ve firmách. Mají smysl

Hybridní solární elektrárna se může hodit hlavně pro drobnější provozy. Dobře poslouží třeba na horských chatách, penzionech a tak dále.
Víc najdete tady