E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak funguje elektrický a hybridní pohon?

Automobil Elektřina Emise Rodinný rozpočet Volkswagen
  •  Hybridní pohon kombinuje elektřinu a spalovací motor, ve kterém obyčejně zužitkovává energii benzínu. 
  •  Kombinovaný hybridní pohon najdeme například v automobilech Toyota Yaris, Honda Jazz Hybrid nebo Volkswagen Touareg Hybrid.
  •  Elektromobil neuvolňuje žádné škodlivé emise a jezdí levně, má ale dražší pořizovací cenu.
  •  Vyrábí ho například společnosti Tesla Motors, BMW i3 a Peugeot iOn. 

Elektrický pohon vychází dobře při dlouhém nájezdu

Silniční dopravu dokážou rozhýbat i solární panely, větrníky nebo biomasa. Elektrárna vyrobí energii, která nabije baterii a elektrický pohon automobilu může startovat. Svojí prací neuvolňuje žádné škodlivé emise a jezdí levně. Ovšem elektromobil vrací svoji pořizovací cenu poměrně dlouho, takže zatím vyhrávají spíše spalovací motory, případně kompromisní hybridní pohon.

Typ vozidla Pořizovací cena Náklady na palivo 400 000 km Celkové náklady
Auto na benzín 200 000 Kč 640 000 Kč 840 000 Kč
Auto na plyn (CNG) 270 000 Kč 360 000 Kč 630 000 Kč
Elektromobil 600 000 Kč 200 000 Kč 800 000 Kč

(Ceny a náklady jsou pouze přibližné, vycházejí z aktuálních nabídek na automobilovém trhu. Předpokládáme, že benzínový pohon vyjde na 1,6 Kč/km, plynový pohon na 0,9 Kč/km a elektromobil pojede za 0,5 Kč/km. Nezapočítáváme úsporu za odběr elektřiny v domácnosti díky výhodnější distribuční sazbě, ani za levnější technické kontroly a servisní prohlídky díky bezemisnímu provozu. Majitelé solárních elektráren navíc mohou jezdit téměř zadarmo - na slunce.)

Dobíjejte svůj elektromobil za výhodnější ceny s kartou E.ON Drive. Jako registrovaný zákazník budete mít 1 kWh už od 3 korun a v aplikaci E.ON Drive si můžete například prohlédnout historii dobíjení. Navíc vám můžeme postavit dobíječku i u vás doma. Objevujte možnosti elektromobility na E.ON Drive.

Hybridní pohon kombinuje výhody elektřiny a benzínu

Hybridní pohon kombinuje elektřinu a spalovací motor, ve kterém obyčejně zužitkovává energii benzínu. Můžeme rozlišit 3 základní verze.

  1. Elektrický pohon hraje prim, spalovací motor nastupuje, teprve až se vybije akumulátor (plug-in hybrid). Auto je možné nabíjet ze zásuvky.
  2. Elektrický pohon pracuje při nižších, spalovací motor při vyšších rychlostech. (Full Hybrid)
  3. Hybridní pohon založený především na spalování benzínu, elektromotor slouží například pro rekuperaci (znovuvyužití) energie vynaložené na brzdění. (Mild-hybrid)

Elektrický pohon má pravděpodobně velkou budoucnost, zatímco stlačený zemní plyn (CNG) vychází výhodně již nyní. Vyzkoušejte kalkulačku motorových paliv ! Stále populárnější je hybridní pohon, kombinující například CNG a benzín.