E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Jak se pozná dobrá klimatizace?

  •  Dobrá klimatizace ovšem umí nejenom chladit, ale také vytápět.
  •  Než ale začnete uvažovat o klimatizaci, zkuste nejdříve zastínit okna. 
  •  Pomáhá také tepelná izolace domu, především pokud jde o podlahu půdy.

I v takzvaně mírném podnebném pásu občas zažíváme tropické teploty. Některé domy svým obyvatelům začnou připomínat skleníky. Než ale začnete uvažovat o klimatizaci, zkuste nejdříve zastínit okna, ideálně venkovními bílými žaluziemi. Pomáhá také tepelná izolace domu, především pokud jde o podlahu půdy.

Dobře postavená nebo rekonstruovaná budova má velkou tepelnou setrvačnost, takže se dostatečně ochladí nočním větráním a přes den neztratí příjemné vnitřní klima. Obyvatelé potom možná zjistí, že na snižování teploty vlastně klimatizaci vůbec nepotřebují. Pokud však teplota v interiéru během horkých dní nepříjemně vzroste, nezbude vám, než se po nějakém klimatizačním zařízení podívat.

EON_Pict_Thermometer_96x96
TIP

Důkladné stavební úpravy vyžadují individuální projekt na míru, protože záleží na mnoha místních podmínkách. Využijte naše poradenská centra, abychom probrali úspory energie společně a osobně!

Klimatizace může topit nebo ohřívat vodu

V parných letních dnech dáváme přednost ochlazení, ale po většinu roku potřebujeme svoje domácnosti a pracovny vytápět. Úplně celý rok navíc ohříváme vodu. Obojí aspoň částečně zvládnou některé klimatizace, které fungují podobně jako tepelné čerpadlo.

Ekonomická (ne)výhodnost ovšem záleží na tom, jaký zdroj energie a technologii používáte doposud. Pokud topíte například dřevem z vlastního lesa, klimatizace vám přitopí poměrně draho. Pokud ale používáte například elektrické přímotopy a máte drahý tarif elektřiny, díky klimatizaci můžete ušetřit. Rozhoduje taky účinnost technologie, jak uvidíme vzápětí.

Klimatizaci vybírejte podle následujících kritérií:

1. FUNKCE: Rozmyslete si, jestli chcete pouze ochlazovat místnosti, anebo také přitápět, případně ohřívat vodu. Jenom některé klimatizace zvládnou všechno.

2. TYP: Ve větších domech a novostavbách, které při větrání využívají rekuperaci tepla, se obvykle lépe hodí centrální klimatizační jednotka. Ve starších domech bývá někdy lepší několik lokálních klimatizačních jednotek pro jednotlivé místnosti (aspoň zvlášť pro ložnici a obývák).

3. UMÍSTĚNÍ: Kompaktní klimatizační jednotka může být celá vevnitř, pro montáž postačují dva otvory ve stěně. Pořizovací cena kompaktních klimatizací je poměrně nízká. Dělená (split) klimatizace má dvě jednotky – vnější kompresor a chladič, a vnitřní s výparníkem. Splitová klimatizace pracuje účinněji a obyvatelé domu ocení také nižší hlučnost.

4. VÝKON: Přizvěte projektanta, aby spočítal, jak velké jsou v domě tepelné zisky. Následně odvodí, jaký potřebujete chladicí výkon klimatizace.

5. ÚČINNOST: Vyberte takové zařízení, které efektivně využije spotřebovanou elektrickou energii, abyste měli co nejnižší provozní náklady.

6.CENA: Pokud víte, jaké klimatizace vám funkčně a typologicky nejlépe poslouží, vybírejte mezi zbylými adeptkami podle prodejní ceny.

EON_Pict_Thermometer_96x96
RADA

Šikovný kutil zvládne samostatně nainstalovat mobilní klimatizaci, kterou prostě postaví do místnosti a vystrčí ven hadici. Ale instalaci splitové (viz výše) nebo centrální klimatizace přenechejte i kvůli možnosti nárokovat si záruku raději profesionálům.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.