E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak se pozná dobrá klimatizace?

Chytrá domácnost Úspory elektřiny Tipy a triky Spotřebiče
  •  Dobrá klimatizace ovšem umí nejenom chladit, ale také vytápět.
  •  Než ale začnete uvažovat o klimatizaci, zkuste nejdříve zastínit okna. 
  •  Pomáhá také tepelná izolace domu, především pokud jde o podlahu půdy.

I v takzvaně mírném podnebném pásu občas zažíváme tropické teploty. Některé domy svým obyvatelům začnou připomínat skleníky. Než ale začnete uvažovat o klimatizaci, zkuste nejdříve zastínit okna, ideálně venkovními bílými žaluziemi. Pomáhá také tepelná izolace domu, především pokud jde o podlahu půdy.

Dobře postavená nebo rekonstruovaná budova má velkou tepelnou setrvačnost, takže se dostatečně ochladí nočním větráním a přes den neztratí příjemné vnitřní klima. Obyvatelé potom možná zjistí, že na snižování teploty vlastně klimatizaci vůbec nepotřebují. Pokud však teplota v interiéru během horkých dní nepříjemně vzroste, nezbude vám, než se po nějakém klimatizačním zařízení podívat.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice.

Klimatizace může topit nebo ohřívat vodu

V parných letních dnech dáváme přednost ochlazení, ale po většinu roku potřebujeme svoje domácnosti a pracovny vytápět. Úplně celý rok navíc ohříváme vodu. Obojí aspoň částečně zvládnou některé klimatizace, které fungují podobně jako tepelné čerpadlo.

Ekonomická (ne)výhodnost ovšem záleží na tom, jaký zdroj energie a technologii používáte doposud. Pokud topíte například dřevem z vlastního lesa, klimatizace vám přitopí poměrně draho. Pokud ale používáte například elektrické přímotopy a máte drahý tarif elektřiny, díky klimatizaci můžete ušetřit. Rozhoduje taky účinnost technologie, jak uvidíme vzápětí.

Klimatizaci vybírejte podle následujících kritérií:

  1. FUNKCE: Rozmyslete si, jestli chcete pouze ochlazovat místnosti, anebo také přitápět, případně ohřívat vodu. Jenom některé klimatizace zvládnou všechno.
  2. TYP: Ve větších domech a novostavbách, které při větrání využívají rekuperaci tepla, se obvykle lépe hodí centrální klimatizační jednotka. Ve starších domech bývá někdy lepší několik lokálních klimatizačních jednotek pro jednotlivé místnosti (aspoň zvlášť pro ložnici a obývák).
  3. UMÍSTĚNÍ: Kompaktní klimatizační jednotka může být celá vevnitř, pro montáž postačují dva otvory ve stěně. Pořizovací cena kompaktních klimatizací je poměrně nízká. Dělená (split) klimatizace má dvě jednotky – vnější kompresor a chladič, a vnitřní s výparníkem. Splitová klimatizace pracuje účinněji a obyvatelé domu ocení také nižší hlučnost.
  4. VÝKON: Přizvěte projektanta, aby spočítal, jak velké jsou v domě tepelné zisky. Následně odvodí, jaký potřebujete chladicí výkon klimatizace.
  5. ÚČINNOST: Vyberte takové zařízení, které efektivně využije spotřebovanou elektrickou energii, abyste měli co nejnižší provozní náklady.
  6. CENA: Pokud víte, jaké klimatizace vám funkčně a typologicky nejlépe poslouží, vybírejte mezi zbylými adeptkami podle prodejní ceny.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!