E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak založit vlastní kompost?

Odpad Životní prostředí Etika

  •  Takzvaný bioodpad můžeme vyhodit do speciální veřejné popelnice hnědé barvy.
  •  Nebo ještě lépe založit vlastní kompost a zadarmo tak získat kvalitní hnojivo. Ideální podmínky najdeme na zahradě.
  •  Ale také v bytových domech lehce využijete malý domácí, případně větší komunitní kompostér. 

Zahrádkářům ušetří kompost tisíce korun

Nechejte přírodu, ať pracuje za vás! Kompost potřebuje jenom kontakt s půdou, skoro všechno ostatní zařídí mikroorganismy, které pomáhají rozkladu organických materiálů. Vy musíte zajistit správné provzdušnění, teplotu a celkovou skladbu kompostu. Zhruba po 1 – 2 letech zrání získáte ideální zdroj živin a kvalitní substrát vhodný pro pěstování všech druhů rostlin.

Majitelé zahrad využijí biologický odpad nejsnáze. Kompost na volné hromadě nemá prakticky žádné pořizovací náklady a pojme velké množství organických zbytků. Časem nahradí kupované hnojivo, které jinak dlouhodobě zatěžuje rodinný rozpočet stokorunovými až tisícikorunovými výdaji.

RADA

Kompostéry bývají nejčastěji plastové nebo kovové. Umělohmotné provedení má vyšší trvanlivost. Plechové kompostéry nejsou vhodné, protože dobře vedou teplo a kompost pak rychle chladne. V otočných nádobách můžete hmotu promíchávat, a tím uspíšit její zrání.

Kompost můžete založit i v bytovém domě

Na hromadu házejte zbytky ovoce a zeleniny, čajové pytlíky, skořápky nebo zahradní odpady. Na kompost však nepatří chemicky ošetřené potraviny. Pokud potřebujete bioodpad nějak ohraničit, stlučte například dřevěné palety anebo zvolte profesionální řešení. Malý domácí kompostér stojí řádově stokoruny. Velkoobjemová nádoba mívá cenu 700 Kč až 10 000 Kč a poslouží zahrádkářům, případně celé komunitě bytového domu.

TIP

Každoročně v dubnu probíhá akce Ukliďme Česko. Desetitisíce dobrovolníků čistí tuzemskou krajinu, aby naše domovina prokoukla. Projekt uspěl v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.