E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Jaká je aktuální a budoucí cena CNG?

Automobil Emise Plyn Investice

 •  Ekologická alternativa paliva může šetřit přírodu a zároveň peníze spotřebitelů.
 •  Stlačený zemní plyn (CNG) vychází při automobilové dopravě levněji než benzín, nafta nebo LPG.
 •  Současná cena CNG kolísá okolo 26 Kč/kg, respektive 19 Kč/m³, a v dohledné době pravděpodobně výrazně nestoupne.
 •  Pro srovnání  uveďme  ekvivalenty: 1 kg CNG = 1,4 litru benzínu, 1 m3 CNG = 1 litr benzínu. 
   

EON_Pict_Thermometer_96x96
TIP

Výhodnost stlačeného zemního plynu vám spočítá specializovaná kalkulačka. Stačí, když vyberete základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí ekonomickou a ekologickou úsporu!

Srovnáme ceny CNG, benzínu, nafty, LPG a elektromobilů

Kvalita zemního plynu, přesněji jeho spalné teplo, závisí na chemickém složení. Ovšem nemějme obavy, zaplacená cena CNG velmi pravděpodobně odpovídá úředním normám. Česká obchodní inspekce během celého loňského roku nenašla vadný vzorek, zatímco například prodejci LPG (zkapalnělého ropného plynu) selhali ve 12,3 % případů!

Předpokládejme, že všechna paliva vyhovují kvalitativním kritériím a srovnejme jejich provozní náklady. Když najedeme stejnou vzdálenost, průměrná cena CNG vyjde zhruba:

 1. o 20 % laciněji než LPG,
 2. až o 50 % levněji než motorová nafta a benzín.

Významným faktorem je státní politika. Celková cena CNG obsahuje sníženou spotřební daň, a řidiči, jejichž automobily na plyn hmotnostně nedosahují 12 tun, navíc nemusejí vůbec řešit ani silniční daň. A kdyby v budoucnu politická reprezentace zvýhodnění zrušila, cena CNG i tak zůstane nejhospodárnější. Přibližně stejně levně jezdí elektromobily, ty však prohrávají svými pořizovacími náklady.

EON_Pict_Thermometer_96x96
RADA

Jestli uvažujete o koupi automobilu, nevybírejte jenom mezi benzínovými a naftovými motory. Cena CNG zůstává poměrně nízko, navzdory politickým krizím a měnovým intervencím. Auta na plyn mohou časem převládnout, protože umějí zužitkovat obnovitelné zdroje energie.

Může cena CNG stoupnout kvůli mezinárodní krizi?

Daňové zvýhodnění vyplývá ze skutečnosti, že spalováním stlačeného zemního plynu vzniká mnohem méně škodlivin než v případě konvenčních paliv. Pozitiva a optimistické vyhlídky převažují, ačkoli cena CNG podléhá mnoha nevyzpytatelným okolnostem, jako každá tržní hodnota.

1.

Rizika:

 • I tato relativně ekologičtější alternativa je zatím získávána převážně z neobnovitelných zdrojů, kterých máme v tuzemsku málo.
 • Kvůli závislosti na dovozu teoreticky hrozí, že cena CNG vyskočí, pokud dojde ke zhoršení mezinárodních vztahů nebo oslabení české koruny.

2.

Pozitivní signály:

 • Česká národní banka svými intervencemi zlevňuje českou korunu, takže dovážené suroviny by teoreticky měly zdražovat. Ovšem cena CNG ani dalších fosilních paliv významně nestoupla.
 • Mezi Evropskou unií a největším vývozcem plynu – Ruskou federací – nadále platí vzájemné ekonomické sankce. Navzdory napjatým vztahům zůstává cena CNG poměrně nízko.
 • Velmoci uzavřely dohodu s Íránem, který také disponuje velkými zásobami. Eventuální návrat perské ropy a zemního plynu na světové burzy možná zapříčiní, že cena CNG klesne .
 • Naději vzbuzuje technologie P2G (zkratka anglického sousloví power to gas, česky elektřina na plyn ), kterou využívají plnicí stanice společnosti E.ON . Přebytečná energie vyrobená větrnými elektrárnami je přeměňována na plyn. Obnovitelný princip může postupně snížit tržní hodnotu, a tedy koncové ceny CNG.

 

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.