E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jaká je aktuální a budoucí cena CNG?

Automobil Emise Plyn Investice

 •  Ekologická alternativa paliva může šetřit přírodu a zároveň peníze spotřebitelů.
 •  Stlačený zemní plyn (CNG) vychází při automobilové dopravě levněji než benzín, nafta nebo LPG.
 •  Současná cena CNG se pohybuje mírně nad  26 Kč/kg.
 •  Pro srovnání  uveďme  ekvivalenty: 1 kg CNG = 1,4 litru benzínu, 1 m3 CNG = 1 litr benzínu. 
   

TIP

Výhodnost stlačeného zemního plynu vám spočítá specializovaná kalkulačka. Stačí, když vyberete základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí ekonomickou a ekologickou úsporu!

Srovnáme ceny CNG, benzínu, nafty, LPG a elektromobilů

Kvalita zemního plynu, přesněji jeho spalné teplo, závisí na chemickém složení. Ovšem nemějme obavy, zaplacená cena CNG velmi pravděpodobně odpovídá úředním normám.

Předpokládejme, že všechna paliva vyhovují kvalitativním kritériím a srovnejme jejich provozní náklady. Když najedeme stejnou vzdálenost, průměrná cena CNG vyjde zhruba:

 1. o 20 % laciněji než LPG,
 2. až o 50 % levněji než motorová nafta a benzín.

Významným faktorem je státní politika. Celková cena CNG obsahuje sníženou spotřební daň, a řidiči, jejichž automobily na plyn hmotnostně nedosahují 12 tun, navíc nemusejí vůbec řešit ani silniční daň. A kdyby v budoucnu politická reprezentace zvýhodnění zrušila, cena CNG i tak zůstane nejhospodárnější. Přibližně stejně levně jezdí elektromobily, ty však prohrávají svými pořizovacími náklady.

RADA

Jestli uvažujete o koupi automobilu, nevybírejte jenom mezi benzínovými a naftovými motory. Cena CNG zůstává poměrně nízko, navzdory politickým krizím a měnovým intervencím. Auta na plyn mohou časem převládnout, protože umějí zužitkovat obnovitelné zdroje energie.

Může cena CNG stoupnout?

Daňové zvýhodnění vyplývá ze skutečnosti, že spalováním stlačeného zemního plynu vzniká mnohem méně škodlivin než v případě konvenčních paliv. Pozitiva a optimistické vyhlídky převažují, ačkoli cena CNG podléhá mnoha nevyzpytatelným okolnostem, jako každá tržní hodnota.

1.

Rizika:

 • I tato relativně ekologičtější alternativa je zatím získávána převážně z neobnovitelných zdrojů, kterých máme v tuzemsku málo.
 • Kvůli závislosti na dovozu teoreticky hrozí, že cena CNG vyskočí, pokud dojde ke zhoršení mezinárodních vztahů nebo oslabení české koruny.

2.

Pozitivní signály:

 • Česká národní banka svými intervencemi zlevňuje českou korunu, takže dovážené suroviny by teoreticky měly zdražovat. Ovšem cena CNG ani dalších fosilních paliv významně nestoupla.
 • Mezi Evropskou unií a největším vývozcem plynu – Ruskou federací – nadále platí vzájemné ekonomické sankce. Navzdory napjatým vztahům zůstává cena CNG poměrně nízko.
 • Naději vzbuzuje technologie P2G (zkratka anglického sousloví power to gas, česky elektřina na plyn ), kterou využívají plnicí stanice společnosti E.ON . Přebytečná energie vyrobená větrnými elektrárnami je přeměňována na plyn. Obnovitelný princip může postupně snížit tržní hodnotu, a tedy koncové ceny CNG
  .

 

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.