E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaká je aktuální a budoucí cena CNG?

Automobil Emise Plyn Investice
 •  Ekologická alternativa paliva může šetřit přírodu a zároveň peníze spotřebitelů.
 •  Stlačený zemní plyn (CNG) vychází při automobilové dopravě levněji než benzín, nafta nebo LPG.
 •  Současná průměrná cena CNG se pohybuje okolo 27,60 Kč/kg.
 •  Pro srovnání  uveďme  ekvivalenty: 1 kg CNG = 1,4 litru benzínu, 1 m3 CNG = 1 litr benzínu. 
   

Víte, že když budete jezdit na CNG, ušetříte až 50 % nákladů na provoz auta? Přesnou úsporu oproti benzínu nebo naftě si spočítejte v naší speciální kalkulačce.

Srovnáme ceny CNG, benzínu, nafty, LPG a elektromobilů

Kvalita zemního plynu, přesněji jeho spalné teplo, závisí na chemickém složení. Ovšem nemějme obavy, zaplacená cena CNG velmi pravděpodobně odpovídá úředním normám.

Předpokládejme, že všechna paliva vyhovují kvalitativním kritériím a srovnejme jejich provozní náklady. Když najedeme stejnou vzdálenost, průměrná cena CNG vyjde zhruba:

 1. o 20 % laciněji než LPG,
 2. až o 50 % levněji než motorová nafta a benzín.

Významným faktorem je státní politika. Celková cena CNG obsahuje sníženou spotřební daň, a řidiči, jejichž automobily na plyn hmotnostně nedosahují 12 tun, navíc nemusejí vůbec řešit ani silniční daň. A kdyby v budoucnu politická reprezentace zvýhodnění zrušila, cena CNG i tak zůstane nejhospodárnější. Přibližně stejně levně jezdí elektromobily, ty však prohrávají svými pořizovacími náklady.

Jestli uvažujete o koupi automobilu, nevybírejte jenom mezi benzínovými a naftovými motory. Cena CNG zůstává poměrně nízko, navzdory politickým krizím a měnovým intervencím. Auta na plyn mohou časem převládnout, protože umějí zužitkovat obnovitelné zdroje energie.

Může cena CNG stoupnout?

Daňové zvýhodnění vyplývá ze skutečnosti, že spalováním stlačeného zemního plynu vzniká mnohem méně škodlivin než v případě konvenčních paliv. Pozitiva a optimistické vyhlídky převažují, ačkoli cena CNG podléhá mnoha nevyzpytatelným okolnostem, jako každá tržní hodnota.

1.

Rizika:

 • I tato relativně ekologičtější alternativa je zatím získávána převážně z neobnovitelných zdrojů, kterých máme v tuzemsku málo.
 • Kvůli závislosti na dovozu teoreticky hrozí, že cena CNG vyskočí, pokud dojde ke zhoršení mezinárodních vztahů nebo oslabení české koruny.

2.

Pozitivní signály:

 • Česká národní banka svými intervencemi zlevňuje českou korunu, takže dovážené suroviny by teoreticky měly zdražovat. Ovšem cena CNG ani dalších fosilních paliv významně nestoupla.
 • Mezi Evropskou unií a největším vývozcem plynu – Ruskou federací – nadále platí vzájemné ekonomické sankce. Navzdory napjatým vztahům zůstává cena CNG poměrně nízko.
 • Naději vzbuzuje technologie P2G (zkratka anglického sousloví power to gas, česky elektřina na plyn ), kterou využívají plnicí stanice společnosti E.ON . Přebytečná energie vyrobená větrnými elektrárnami je přeměňována na plyn. Obnovitelný princip může postupně snížit tržní hodnotu, a tedy koncové ceny CNG
  .