Jaké jsou klimatizace do bytu? 2

  •  Přístroj na chlazení vzduchu přijde vhod, pokud bydlíte ve starém domě, který v létě připomíná skleník a v němž nejsou možné stavební úpravy.
  •  Moderní klimatizace do bytu zvládnou také přitápět a ohřívat vodu, někdy dokonce výhodněji, než elektrický přímotop nebo plynový spotřebič.

Záleží ovšem na ceně, kterou doposud platíte za teplo. Rozhoduje rovněž topný faktor klimatizační jednotky - tedy kolikanásobek tepelné energie vyrobí ze spotřebované elektřiny. Zařízení totiž funguje na podobném principu jako tepelné čerpadlo. Podívejte se na příklad, jak může klimatizace do bytu zlevnit vytápění:

  • Na temperování místnosti máme přímotop, který spotřebuje 3 MWh elektřiny a přitom vyrobí 3 MWh tepelné energie.
  • Vyzkoušíme klimatizaci s topným faktorem 3, která spotřebuje třetinové množství elektřiny (1 MWh), ale přitom vyrobí stejné množství tepelné energie jako přímotop (3 MWh).
  • Pokud zůstane stejná cena elektřiny, provozní náklady na temperování místnosti tedy klesnou na třetinu.

Účinněji pracuje dělená jednotka

Klimatizace rozdělujeme podle dosahu na centrální a lokální. Ve velkých budovách a novostavbách, které mají větrací systém s rekuperací tepla, lépe splní svoji funkci centrální jednotka. Ve starším domě bývá jednodušší instalace lokální jednotky

  • Centrální klimatizační jednotka upravuje teplotu vzduchu ve všech pokojích. 
  • Lokální klimatizační jednotka může působit například jenom v ložnici.

V neposlední řadě také zvažte, kde chcete stroj umístit nebo rozložit a zda hledáte nižší pořizovací cenu, anebo vyšší účinnost.

  • Dělená (splitová) klimatizace pracuje účinněji a tišeji. Je rozdělena na vnější a vnitřní jednotku. Venku má kompresor a chladič, uvnitř pak výparník a výduchem vzduchu a ovládací panel. Systém je propojený jenom tenkými hadičkami pro chladivo.
  • Kompaktní klimatizace má nižší pořizovací cenu a bývá mobilní, protože stojí celá pohromadě uvnitř. Kompaktní klimatizace ale potřebuje odvod horkého vzduchu, je tedy potřeba vyřešit její napojení na vnější prostředí.

Máte vyjasněný účel svého nákupu, dosah i umístění nového přístroje? Jestli ano, otevřete nabídkové katalogy a ceníky. Nejhledanější klimatizace do bytu nesou značku LG, populární jsou také výrobci Toshiba, Samsung, Sinclair a Daikin.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.