E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké jsou klimatizace do bytu?

Spotřebiče Tipy a triky Úspory elektřiny
  •  Přístroj na chlazení vzduchu přijde vhod, pokud bydlíte ve starém domě, který v létě připomíná skleník a v němž nejsou možné stavební úpravy.
  •  Moderní klimatizace do bytu zvládnou také přitápět a ohřívat vodu. Většinou dokonce výhodněji, než elektrický přímotop nebo plynový spotřebič.

Záleží ovšem na ceně, kterou doposud platíte za teplo. Rozhoduje rovněž topný faktor klimatizační jednotky - tedy kolikanásobek tepelné energie vyrobí ze spotřebované elektřiny. Zařízení totiž funguje na podobném principu jako tepelné čerpadlo. Podívejte se na příklad, jak může klimatizace do bytu zlevnit vytápění:

  • Na temperování místnosti máme přímotop, který spotřebuje 3 MWh elektřiny a přitom vyrobí 3 MWh tepelné energie.
  • Vyzkoušíme klimatizaci s topným faktorem 3, která spotřebuje třetinové množství elektřiny (1 MWh), ale přitom vyrobí stejné množství tepelné energie jako přímotop (3 MWh).
  • Pokud zůstane stejná cena elektřiny, provozní náklady na temperování místnosti tedy klesnou na třetinu.

Účinněji pracuje dělená jednotka

Klimatizace rozdělujeme podle dosahu na centrální a lokální. Ve velkých budovách a novostavbách, které mají větrací systém s rekuperací tepla, lépe splní svoji funkci centrální jednotka. Ve starším domě bývá jednodušší instalace lokální jednotky

  • Centrální klimatizační jednotka upravuje teplotu vzduchu ve všech pokojích. 
  • Lokální klimatizační jednotka může působit například jenom v ložnici.

V neposlední řadě také zvažte, kde chcete stroj umístit nebo rozložit a zda hledáte nižší pořizovací cenu, anebo vyšší účinnost.

  • Dělená (splitová) klimatizace pracuje účinněji a tišeji. Je rozdělena na vnější a vnitřní jednotku. Venku má kompresor a chladič, uvnitř pak výparník a výduchem vzduchu a ovládací panel. Systém je propojený jenom tenkými hadičkami pro chladivo.
  • Kompaktní klimatizace má nižší pořizovací cenu a bývá mobilní, protože stojí celá pohromadě uvnitř. Kompaktní klimatizace ale potřebuje odvod horkého vzduchu, je tedy potřeba vyřešit její napojení na vnější prostředí.

Máte vyjasněný účel svého nákupu, dosah i umístění nového přístroje? Jestli ano, otevřete nabídkové katalogy a ceníky. Nejhledanější klimatizace do bytu nesou značku LG, populární jsou také výrobci Toshiba, Samsung, Sinclair a Daikin.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!