E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kompostování: Jak kompostovat?

Odpad Životní prostředí Etika
  •  Zahrádkáři a milovníci květinových truhlíků znají hodnotu kvalitního humusu, tedy nejúrodnější půdní složky.
  •  Hnojivo můžete samozřejmě kupovat, ale v tom případě postupně utratíte stokoruny až tisícikoruny.  

Zbytky ovoce, zeleniny a rostlin, čajové pytlíky, skořápky a zahradní odpady patří do hnědé popelnice na bioodpad. Mohou také zůstat doma, aby tiše a trpělivě pracovaly. Kompostování znamená, že vytvoříte dobré podmínky pro rozklad organických materiálů. Za 1 až 2 roky získáte vyzrálé hnojivo, použitelné na zahradních záhoncích nebo v okenních truhlících.

Pro kompostování potřebujete místo

Nejdříve zvažte, kam budete biologický odpad ukládat. Majitelé zahrady mohou házet organický odpad na hromadu, případně vytvořit ohrádku z dřevěných palet. Jak kompostovat v domácnosti? Poměrně levný bývá malý kompostér, ceny začínají kolem 150 Kč. Větší nádoby jsou vhodné pro komunitní kompostování, které provádějí společně obyvatelé celého bytového domu.

Kdo ví, jak kompostovat, vůbec neucítí zápach hniloby. Naopak očekávejte vůni zeminy. Efektivní kompostování vyžaduje dostatečné vlhko, teplo a přísun vzduchu. Na promíchávání doporučujeme úzkou lopatku. Kompost pomůže ovocným stromům, trávníku i dýním, které můžete pěstovat rovnou na zrající hromadě bioodpadu.

Jak kompostovat od základní vrstvy

Pro začátek potřebujete hrubý a vzdušný materiál: například větvičky, slámu či suché rostliny. Hrubší materiál doporučujeme nadrtit a všechno dostatečně provzdušněte promícháním. Klidně přidejte zeminu nebo zralý kompost. V další fázi kompostování hlídejte dostatečnou vlhkost, teplotu a množství vzduchu. Postupně vznikne humus, který zapracovaný do půdy zadržuje vodu, zachycuje škodliviny a vyrovnává kyselost. Kompostování snižuje náklady odpadového hospodářství a zmenšuje skládky.

Každoročně v dubnu probíhá akce Ukliďme Česko. Desetitisíce dobrovolníků čistí tuzemskou krajinu, aby naše domovina prokoukla. Projekt uspěl v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR.