E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Kompostování: Jak kompostovat?

Odpad Životní prostředí Etika

  •  Zahrádkáři a milovníci květinových truhlíků znají hodnotu kvalitního humusu, tedy nejúrodnější půdní složky.
  •  Hnojivo můžete samozřejmě kupovat, ale v tom případě postupně utratíte stokoruny až tisícikoruny.  

Zbytky ovoce, zeleniny a rostlin, čajové pytlíky, skořápky a zahradní odpady patří do hnědé popelnice na bioodpad. Mohou také zůstat doma, aby tiše a trpělivě pracovaly. Kompostování znamená, že vytvoříte dobré podmínky pro rozklad organických materiálů. Za 1 až 2 roky získáte vyzrálé hnojivo, použitelné na zahradních záhoncích nebo v okenních truhlících.

Pro kompostování potřebujete místo

Nejdříve zvažte, kam budete biologický odpad ukládat. Majitelé zahrady mohou házet organický odpad na hromadu, případně vytvořit ohrádku z dřevěných palet. Jak kompostovat v domácnosti? Poměrně levný bývá malý kompostér, ceny začínají kolem 150 Kč. Větší nádoby jsou vhodné pro komunitní kompostování, které provádějí společně obyvatelé celého bytového domu.

EON_Pict_Thermometer_96x96
RADA

Kdo ví, jak kompostovat, vůbec neucítí zápach hniloby. Naopak očekávejte vůni zeminy. Efektivní kompostování vyžaduje dostatečné vlhko, teplo a přísun vzduchu. Na promíchávání doporučujeme úzkou lopatku. Kompost pomůže ovocným stromům, trávníku i dýním, které můžete pěstovat rovnou na zrající hromadě bioodpadu.

Jak kompostovat od základní vrstvy

Pro začátek potřebujete hrubý a vzdušný materiál: například větvičky, slámu či suché rostliny. Hrubší materiál doporučujeme nadrtit a všechno dostatečně provzdušněte promícháním. Klidně přidejte zeminu nebo zralý kompost. V další fázi kompostování hlídejte dostatečnou vlhkost, teplotu a množství vzduchu. Postupně vznikne humus, který zapracovaný do půdy zadržuje vodu, zachycuje škodliviny a vyrovnává kyselost. Kompostování snižuje náklady odpadového hospodářství a zmenšuje skládky.

EON_Pict_Thermometer_96x96
TIP

Každoročně v dubnu probíhá akce Ukliďme Česko. Desetitisíce dobrovolníků čistí tuzemskou krajinu, aby naše domovina prokoukla. Projekt uspěl v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.