E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

K čemu je dobrý měřič spotřeby elektrické energie?

  •  Na každém moderním spotřebiči je napsáno, jak energeticky náročný bude jeho provoz.
  •  Pokud chcete přesnější údaj, vyzkoušejte měřič spotřeby elektrické energie.

Domácí spotřebiče odebírají množství energie, jejíž výši se často dozvídáme až z faktury na konci účetního období. Pokud ale chcete vědět přesněji, kolik dané zařízení – třeba pračka nebo trouba - spotřebovává elektřiny, můžete využít měřič spotřeby elektrické energie. Ten se označuje jako wattmetr. Nejde o drahé zařízení. Jednoduchý wattmetr běžně koupíte v obchodech s elekronikou a bude vás stát pár stokorun.  

Klasický měřič mívá tvar zásuvkového adaptéru. Na spodní straně bývá umístěna vidlice pro zapojení do standardní zásuvky ve zdi (230 V), na druhé straně najdeme zásuvku pro zapojení měřeného spotřebiče. Po jednoduché instalaci přístroje můžeme upravit nastavení - například naťukáme konkrétní cenu energie, podle ceníku od svého dodavatele elektřiny. A potom už jenom sledujeme hodnoty na displeji.

Měřiče spotřeby elektrické energie mají běžně jednu až dvě zásuvky, pro zapojení spotřebičů. Ale existují také měřiče, které obsahují více zásuvek, abyste mohli najednou sledovat třeba provozní náklady zapnuté ledničky, pračky, televizoru, počítače i vysavače.

Díky měřičům elektrické energie získáte přehled o své spotřebě, přičemž záleží jen na vás, jestli vyhledáte možná úsporná opatření.

Měřič spotřeby elektrické energie předpovídá finanční výdaje

Domácí měřič spotřeby elektrické energie většinou potřebuje jen minimální údržbu, třeba otřít prach z jeho povrchu. Pozor si dávejte na zařízení, která jsou dostupná v supermarketu. S tímto přístrojem totiž pravděpodobně půjde pouze o orientační měření.

Na displeji přístroje k měření spotřeby elektrické energie můžeme například sledovat:

  • Příkon spotřebiče,
  • spotřebu elektrické energie v kWh za libovolné období,
  • cenu za spotřebovanou elektřinu,
  • dobu, po kterou je spotřebič v chodu,
  • paměť se záznamem maximálního výkonu.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!