E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Proč potřebujeme měřiče spotřeby tepla?

Teplo Rodinný rozpočet Moderní technologie Investice Zákony
  •  K hospodárnějšímu chování nás motivují pozitivně dotacemi, anebo pokutami.
  •  Zákon č. 406/2000 Sb. (o hospodaření s energií) stanovuje, že všechny tuzemské byty musejí mít měřiče spotřeby tepla, jinak hrozí  vlastníkům a nájemníkům bytových domů finanční postihy. 

Zaznamenané hodnoty můžete kontrolovat na displeji měřiče. V posledním vyúčtování jsou uvedené náklady na vytápění, takže vynásobením spotřeby a jednotkové ceny snadno odhadnete příští útratu.

Měřiče spotřeby tepla jsou povinné, jinak…

Od 1. ledna 2015 jsou pro tuzemské byty povinné měřiče spotřeby tepla, které stojí řádově stovky korun. Jinak hrozí výrazně vyšší pokuty od Státní energetické inspekce: až 200 000 Kč (podnikajícím majitelům), až 100 000 Kč (nepodnikajícím majitelům), nebo až 50 000 Kč (nájemníkům, kteří majiteli domu neumožnili nainstalovat měřiče spotřeby tepla). Přístroje motivují obyvatele k hospodárnějšímu chování, ale také umožňují spravedlivější rozpočet nákladů mezi byty.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice.