Zvolit pasivní, nebo nízkoenergetický dům? 23

Rodinný rozpočet Moderní technologie Investice Spotřebiče

  •  Nízkoenergetický dům má poměrně nízkou spotřebu paliv, případně elektřiny pro výrobu tepla. Díky tepelné izolaci, kvalitním oknům a  automatickému větrání dochází k relativně malým únikům energie.
  •  Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Vytápění potřebuje pouze několik dní v  roce.

TIP

Nízkoenergetický dům může na vašem pozemku vyrůst rychle a levně. Cena hrubé dřevostavby nemusí překročit milion Kč, i když započteme práci a DPH!

Pasivní dům skoro nepotřebuje vytápění

Důsledné zateplení je teprve začátek. Moderní nízkoenergetický dům obsahuje také automatický větrací systém , který předává teplo odváděných (vydýchaných) plynů přiváděnému (čerstvému) vzduchu. Uvnitř panuje stále příjemné a zdravé mikroklima, i když vůbec neotevíráte okna. Díky čistému vzduchu vyhovuje nízkoenergetický dům obzvláště alergikům a astmatikům.

Pamatujme však, že základní kategorie jsou pouze zjednodušujícími škatulkami. Ve skutečnosti vyžaduje každý konkrétní projekt speciální přístup, daný tvarem parcely, sklonem terénu a dalšími lokálními okolnostmi. Nízkoenergetický dům má v ideálním případě kompaktní, nikoli členitý tvar. Okna jsou orientována k jihu, odkud přichází nejvíce slunečního záření. Užitečná bývá domácí elektrárna, například solární panely na střeše.

Existuje přesně stanovená hranice, za kterou nízkoenergetický dům dosahuje takzvaného pasivního, nebo dokonce nulového standardu. Pro udržení normální pokojové teploty kolem 20 °C potřebuje aktivně vyrobit méně než 15 kilowatthodin (kWh), nebo méně než 5 kWh energie na čtvereční metr ročně. Jinak stačí pouze teplo vyzařované sluncem, živými obyvateli a zapnutými spotřebiči.

SROVNÁNÍ různých typů zástavby podle energetické náročnosti
 

Spotřeba energie na vytápění

v kWh/m2/rok

Cena vytápění plynem

v Kč/rok

Běžný dům ze 70. – 80. let nad 200 nad 35 040 Kč
Běžná dnešní novostavba 80 až 140 14 016 Kč až 24 528 Kč
Nízkoenergetický dům méně než 50 méně než 8 760 Kč
Pasivní dům méně než 15 méně než 2 628 Kč
Nulový dům méně než 5 méně než 876 Kč

(Spotřebu na vytápění uvádíme podle Centra pasivního domu, cenu za vytápění počítáme podle průměrné ceny 1,46 Kč/kWh zemního plynu, při obytné ploše zástavby 120 m2.)

Nízkoenergetický dům je překonaný pasivním standardem

Předchozí tabulka ukazuje, že domácnost může za vytápění zaplatit řádově jenom stokoruny ročně. Nízkoenergetický dům vychází výhodněji oproti staré zástavbě, ale jinak zaostává za modernější architekturou. Takzvaný pasivní standard hospodárněji zužitkovává teplo, ale zároveň může zahrnovat chladnou spíž a většinou skýtá příjemnější podmínky i během letních veder, protože lépe předchází případnému přehřátí (nejenom žaluziemi). Nízkoenergetický dům vzdáleně připomíná energetickou třídu spotřebičů A, která byla dříve nejlepší, ale dneska zaostává za třídami A+, A++ a A+++.

RADA

Nízkoenergetický dům po většinu roku nepotřebuje vytápění, ovšem pro zimní období bývá vybavený například tepelným čerpadlem. Kdybyste hledali stejnou technologii, zprostředkujeme vám slevu na značkové přístroje Vaillant a Protherm. Ale vzhledem k pořizovací ceně a nízké spotřebě energie vycházejí v nízkoenergetickém domě lépe například elektrické přímotopy.

 

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.