E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké využití má sluneční energie v domácnosti?

Elektřina Fotovoltaika Moderní technologie Investice Česká republika
  •  Sluneční energie je obnovitelný zdroj, který domácnosti mohou využít k výrobě elektřiny nebo tepla.
  •  V takovém případě snižují svoji závislost na centrálních distribučních soustavách a utrácejí méně peněz za elektrickou či tepelnou energii.
  •  Ovšem sluneční neboli solární energie má i svoje limity, zvláště v našich středoevropských podmínkách. 

Sluneční paprsky dopadají na zemský povrch a přeměňují se na různé formy. V solární energii mají svůj původ fosilní paliva, biomasa, vítr i vodní energie. My se dneska zaměříme na viditelné a blízké infračervené záření slunce, které můžeme zužitkovat v solárně-termických panelech nebo fotovoltaických elektrárnách.

Co je sluneční energie?

Hovoříme o energii elektromagnetického záření, které můžeme rozdělit na viditelné, ultrafialové a infračervené. Ve formě slunečních paprsků dopadá na metr čtvereční zemského povrchu zhruba kilowatt (kW) . Solární energii můžeme využít různými způsoby – například k ohřevu užitkové vody, k vytápění, k výrobě elektřiny ve fotovoltaických článcích, nebo ve sklenících pro rostliny.

Kolik sluneční energie využijeme v ČR?

Množství sluneční energie, která dopadá na zemský povrch, ovlivňují zeměpisné podmínky. Střední Evropa leží v mírném podnebném pásu, takže tady nemíváme přílišnou zimu, ale většinou ani velké teplo. V České republice dopadne přibližně 950 až 1 340 kilowatthodin (kWh) sluneční energie na metr čtvereční ročně (asi polovina spotřeby elektrické energie v průměrné domácnosti). Přesné množství záleží na ročním období a lokalitě. Nejvíce slunečních paprsků dopadá tradičně v oblasti jižní Moravy, nejméně v severní části Čech. Pro využití solární energie je důležitý rovněž počet slunečních hodin. V České republice svítí slunce průměrně 1 330 až 1 800 hodin za rok.

Množství využitelné solární energie záleží také na umístění a sklonu fotovoltaické elektrárny nebo solárně-termických panelů. Optimální je orientace na jižní stranu (případně jihozápadní nebo jihovýchodní). Termické systémy bývají skloněné v úhlu 45°. Fotovoltaické panely, prostřednictvím kterých chceme získat maximální množství energie, nechejme skloněné přibližně v úhlu mezi 30 až 35 °. Solární panely by neměly být ničím zastíněné (například ani okolní zástavbou, stromy apod.). Fotovoltaice výrazně klesá výkon i kvůli malému a částečnému zákrytu, zatímco termické panely tak citlivé nejsou. 

Sluneční energie pro výrobu tepla i elektřiny

České domácnosti mohou využít solární energii hned několika způsoby. Solárně-termické kolektory proměňují sluneční energii v teplo, které bývá následně zužitkováno nejčastěji k ohřevu teplé užitkové vody a sloužit může také na přitápění. Ovšem dobře zateplenému domu, který má okna orientovaná k jihu a nezastíněná, stačí slunce.

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Další možností je výroba elektřiny prostřednictvím fotovoltaických elektráren. Na střechy rodinných domů bývají nejčastěji instalovány výrobny o výkonu kolem 5 kW. Za malé sluneční elektrárny jsou považovány zdroje do 10 kW.

Sluneční energii doma můžete využít i prostřednictvím různých drobných zařízení. Ať už jde o solární lampičky lemující cestu od vrat ke dveřím, solární nabíječky, solární sprchy nebo různé hračky a další vymoženosti na solární pohon.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.