E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké využití má sluneční energie v domácnosti?

Elektřina Fotovoltaika Moderní technologie Investice Česká republika
  •  Sluneční energie je obnovitelný zdroj, který domácnosti mohou využít k výrobě elektřiny nebo tepla.
  •  V takovém případě snižují svoji závislost na centrálních distribučních soustavách a utrácejí méně peněz za elektrickou či tepelnou energii.
  •  Ovšem sluneční neboli solární energie má i svoje limity, zvláště v našich středoevropských podmínkách. 

Sluneční paprsky dopadají na zemský povrch a přeměňují se na různé formy. V solární energii mají svůj původ fosilní paliva, biomasa, vítr i vodní energie. My se dneska zaměříme na viditelné a blízké infračervené záření slunce, které můžeme zužitkovat v solárně-termických panelech nebo fotovoltaických elektrárnách.

Co je sluneční energie?

Hovoříme o energii elektromagnetického záření, které můžeme rozdělit na viditelné, ultrafialové a infračervené. Ve formě slunečních paprsků dopadá na metr čtvereční zemského povrchu zhruba kilowatt (kW) . Solární energii můžeme využít různými způsoby – například k ohřevu užitkové vody, k vytápění, k výrobě elektřiny ve fotovoltaických článcích, nebo ve sklenících pro rostliny.

Kolik sluneční energie využijeme v ČR?

Množství sluneční energie, která dopadá na zemský povrch, ovlivňují zeměpisné podmínky. Střední Evropa leží v mírném podnebném pásu, takže tady nemíváme přílišnou zimu, ale většinou ani velké teplo. V České republice dopadne přibližně 950 až 1 340 kilowatthodin (kWh) sluneční energie na metr čtvereční ročně (asi polovina spotřeby elektrické energie v průměrné domácnosti). Přesné množství záleží na ročním období a lokalitě. Nejvíce slunečních paprsků dopadá tradičně v oblasti jižní Moravy, nejméně v severní části Čech. Pro využití solární energie je důležitý rovněž počet slunečních hodin. V České republice svítí slunce průměrně 1 330 až 1 800 hodin za rok.

Množství využitelné solární energie záleží také na umístění a sklonu fotovoltaické elektrárny nebo solárně-termických panelů. Optimální je orientace na jižní stranu (případně jihozápadní nebo jihovýchodní). Termické systémy bývají skloněné v úhlu 45°. Fotovoltaické panely, prostřednictvím kterých chceme získat maximální množství energie, nechejme skloněné přibližně v úhlu mezi 30 až 35 °. Solární panely by neměly být ničím zastíněné (například ani okolní zástavbou, stromy apod.). Fotovoltaice výrazně klesá výkon i kvůli malému a částečnému zákrytu, zatímco termické panely tak citlivé nejsou. 

Sluneční energie pro výrobu tepla i elektřiny

České domácnosti mohou využít solární energii hned několika způsoby. Solárně-termické kolektory proměňují sluneční energii v teplo, které bývá následně zužitkováno nejčastěji k ohřevu teplé užitkové vody a sloužit může také na přitápění. Ovšem dobře zateplenému domu, který má okna orientovaná k jihu a nezastíněná, stačí slunce.

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Další možností je výroba elektřiny prostřednictvím fotovoltaických elektráren. Na střechy rodinných domů bývají nejčastěji instalovány výrobny o výkonu kolem 5 kW. Za malé sluneční elektrárny jsou považovány zdroje do 10 kW.

Sluneční energii doma můžete využít i prostřednictvím různých drobných zařízení. Ať už jde o solární lampičky lemující cestu od vrat ke dveřím, solární nabíječky, solární sprchy nebo různé hračky a další vymoženosti na solární pohon.

Spočítejte si kolik můžete s vlastním solárním systémem ušetřit. Navrhneme vám solární systém na míru, nainstalujeme jej a navíc vám pomůžeme se získáním dotace až 170 000 Kč.

 

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.