E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaký je rozdíl mezi dřevěnou briketou a peletou?

  • Dřevní pelety a brikety řadíme do kategorie pevných paliv, často se označují za ekopaliva.

  • Rozdíl je hlavně v jejich velikosti. Pelety jsou malé a jsou vhodné pro kotle s automatickým přikládáním.

  • Dřevěné brikety naopak většinou přikládáme ručně do kamen či krbů.

Pelety a brikety jsou často řazeny do kategorie ekopaliv, pevné biomasy nebo tvarových biopaliv. Mohou být vyrobeny ze dřeva či rostlinné biomasy, liší se od sebe hlavně svým tvarem a způsobem použití. Zatímco dřevěné brikety můžete spalovat v různých topidlech na dřevo vždy celkem efektivně, pro pelety je nejvhodnější speciální kotel.

Pelety z biomasy

Pelety se lisují pod velkým tlakem za vysokých teplot a neobsahují chemická pojiva ani jiné znečišťující látky. Používají se pro spalování v automatických kotlech nebo kamnech na pelety. Mezi jejich hlavní výhody patří šetrnost k životnímu prostředí a snadná manipulace. Pokud spalujete pelety v již zmíněných zařízeních, proces je prakticky bezobslužný, podobně jako u elektrických nebo plynových kotlů. Navíc se při jejich používání zbavujete závislosti na fosilních palivech, jako je plyn a uhlí. Výhřevnost pelet se pohybuje okolo 18 MJ/kg. Běžný rodinný dům jich na roční vytápění spotřebuje zhruba 4 až 5 tun. Za tunu kvalitních pelet zaplatíte necelých 6 000 Kč.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Brikety z biomasy

Brikety jsou ekologické palivo vyrobené z dřevní nebo rostlinné biomasy. Lisují se ve tvaru plných válců nebo válců s otvorem. Stejně jako pelety vznikají lisováním biomasy pod tlakem a při vysokých teplotách. Vyrábět je lze také z pilin, drtí, hoblin nebo kůry. Disponují nízkou vlhkostí a vysokou výhřevností (okolo 18 MJ/kg). Brikety poslouží jako ideální zdroj doplňkového tepla třeba pro krbová kamna. Často jsou baleny po pěti kusech, manipuluje se s nimi snadno a dobře se skladují.

Pro srovnání – palivové dřevo

Výhřevnost dřeva se pohybuje okolo 15 MJ/kg (v případě zhruba 20 % vlhkosti). Stupeň vlhkosti má na výhřevnost velký vliv, čím vyšší vlhkost ve dřevě je, tím nižší máme ze dřeva energetický zisk. Dřevo se dá rozlišit podle své tvrdosti. Za tvrdé dřevo považujeme to z listnatých stromů, které zajistí stabilní a dlouhotrvající žár v kotli. Měkké dřevo je z jehličnanů, doporučuje se na založení ohně nebo v případě, že potřebujeme rychle vyhřát prostor.

Výhodou dřeva je snadná dostupnost a příznivá cena. Při spalování dřeva v moderních kotlech s inteligentní regulací hoření může být i topení dřevem nenáročné a pohodlné. Vzniklý popel lze dále využít jako hnojivo zahrady nebo trávníku. Oproti peletám a briketám se dřevo hůře skladuje a potřebuje až dva roky na přirozené vyschnutí.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice.