Čím nahradit starý kotel na tuhá paliva?

  1. Staré neekologické kotle na tuhá paliva můžete používat jen do září 2022.
  2. Kotel na uhlí nahradíte třeba moderním kotlem na dřevní pelety a dřevo.
  3. Vhodnou alternativou je také plynový kotel nebo tepelné čerpadlo.

Pokud topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva, musíte ho do září 2022 vyměnit za modernější variantu. Jakou ale konkrétně zvolit? Protože budete nejspíš nahrazovat kotel, který je už beztak na hranici své životnosti, nemůžete v podstatě šlápnout vedle. Podívejte se, jaké máte možnosti.

Nový kotel na tuhá paliva

Praktickou variantou je nahrazení starého kotle na tuhá paliva moderním kotlem na biomasu, který splňuje podmínky aspoň 3., ale ideálně 4. nebo 5. emisní třídy. Kotel může spalovat dřevo či dřevní pelety. Pohodlně se obsluhuje i reguluje, a nadto je velmi ekologický. Takový kotel navíc snadno zapojíte do různých systémů chytré domácnosti. Palivové dřevo a dřevní pelety nejsou drahé, a příliš tak nezatíží váš rozpočet. U dřeva se ale nevyhnete přikládání. Pokud budete topit peletami, můžete si pořídit automatický kotel, který přikládá sám. Ten pak ale musí mít speciální zásobník.

 Plynový kotel

Nejpohodlnější náhradou starého kotle na tuhá paliva je kondenzační plynový kotel. Díky vysoké účinnosti až 108 % je velmi úsporný. Jednoduše se ovládá a vy nebudete muset skladovat palivo. Nejúsporněji ale kotel pracuje v kombinaci s nízkoteplotními radiátory. Pokud je tedy zatím nemáte, bude vás pravděpodobně čekat jejich instalace. Přečtěte si víc o tom, jak kondenzační kotel pracuje a díky čemu má tak vysokou účinnost. Před pořízením kotle si zkontrolujte, jestli jsou ve vaší obci rozvody plynu a máte v domě vybudovanou přípojku. Stavba plynové přípojky by totiž představovala náklady navíc. Pokud u vás rozvody plynu vůbec nejsou, můžete využít třeba zásobník propanu.

Tepelné čerpadlo

Kotel na tuhá paliva plnohodnotně nahradíte i tepelným čerpadlem. Je to velmi ekologický a úsporný zdroj tepla. Pohání ho elektřina a z každé kWh vám vyrobí víc než 5 kWh tepla. Tepelná čerpadla standardně berou teplo z okolního vzduchu, ze země nebo z vody. Jejich nevýhodou je však vyšší pořizovací cena. Přečtěte si o tepelných čerpadlech další zajímavé informace.

Chcete nový kotel od E.ONu? 

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. U nás si ho můžete pořídit na splátky bez navýšení a dáme vám na něj 7letou záruku. Vy se nemusíte o nic starat, všechno zařídíme za vás. Výhodný tarif plynu je u nás samozřejmostí.  

Chci kotel od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění?

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Při výběru myslete na to, jakou energii využíváte, jak ji v budově rozvádíte a jakou teplotu interiéru vyžadujete.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti?

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady