Čím nahradit starý kotel na tuhá paliva

  1. Staré neekologické kotle na tuhá paliva můžete používat jen do srpna 2024.
  2. Kotel na uhlí nahradíte třeba moderním kotlem na dřevní pelety a dřevo.
  3. Vhodnou alternativou je také plynový kotel nebo tepelné čerpadlo.

Proč je to důležité

Pokud topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva, musíte ho do srpna 2024 vyměnit za modernější variantu. Jakou ale konkrétně zvolit? Protože budete nejspíš nahrazovat kotel, který je už beztak na hranici své životnosti, nemůžete v podstatě šlápnout vedle. Podívejte se, jaké máte možnosti.

Nový kotel na tuhá paliva

Praktickou variantou je nahrazení starého kotle na tuhá paliva moderním kotlem na biomasu, který splňuje podmínky aspoň 3., ale ideálně 4. nebo 5. emisní třídy. Kotel může spalovat dřevo či dřevní pelety. Pohodlně se obsluhuje i reguluje, a nadto je velmi ekologický. Takový kotel navíc snadno zapojíte do různých systémů chytré domácnosti. Palivové dřevo a dřevní pelety nejsou drahé, a příliš tak nezatíží váš rozpočet. U dřeva se ale nevyhnete přikládání. Pokud budete topit peletami, můžete si pořídit automatický kotel, který přikládá sám. Ten pak ale musí mít speciální zásobník.

Šetřete na vytápění s novým kotlem

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Se vším vám pomůžeme a na kotel dostanete 7letou záruku.

Plynový kotel

Nejpohodlnější náhradou starého kotle na tuhá paliva je kondenzační plynový kotel. Díky vysoké účinnosti až 108 % je velmi úsporný. Jednoduše se ovládá a vy nebudete muset skladovat palivo. Nejúsporněji ale kotel pracuje v kombinaci s nízkoteplotními radiátory. Pokud je tedy zatím nemáte, bude vás pravděpodobně čekat jejich instalace.

Přečtěte si víc o tom, jak kondenzační kotel pracuje a díky čemu má tak vysokou účinnost. Před pořízením kotle si zkontrolujte, jestli jsou ve vaší obci rozvody plynu a máte v domě vybudovanou přípojku. Stavba plynové přípojky by totiž představovala náklady navíc. Pokud u vás rozvody plynu vůbec nejsou, můžete využít třeba zásobník propanu.

Tepelné čerpadlo

Kotel na tuhá paliva plnohodnotně nahradíte i tepelným čerpadlem. Je to velmi ekologický a úsporný zdroj tepla. Pohání ho elektřina a z každé kWh vám vyrobí víc než 5 kWh tepla. Tepelná čerpadla standardně berou teplo z okolního vzduchu, ze země nebo z vody. Jejich nevýhodou je však vyšší pořizovací cena. Přečtěte si o tepelných čerpadlech další zajímavé informace.

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění
Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady
Jaké jsou technologie úsporného vytápění
Nejvíce úsporné je tepelné čerpadlo, které z jedné kWh elektřiny vyrobí několik kWh tepla.
Víc najdete tady
Jak regulovat vytápění v domácnosti
Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady