E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Na co si dávat pozor u kondenzačních kotlů?

Tipy pro vytápění Úspory energií Plyn Teplo
  • Plynové kondenzační kotle jsou vysoce účinné a úsporné.

  • Kondenzačnímu kotli se musí přizpůsobit celá otopná soustava domácnosti.

  • Tento typ kotle vyžaduje vybudování odvodu kondenzátu z kotle do odpadu.

Ačkoli jsou kondenzační kotle velmi úsporné, jejich provoz má svá určitá specifika. Ta jsou dána hlavně technologií kondenzačního ohřevu vody. S čím je nutné při provozu plynového kondenzačního kotle počítat?

Nižší teplota otopné vody

Kondenzační plynový kotel pracuje nejúsporněji při nižších teplotách otopné vody a nižším teplotním spádu (rozdílu teplot vody na vstupu a výstupu kotle). Vyžaduje proto instalaci kvalitních nízkoteplotních radiátorů nebo systému pro podlahové vytápění. Staré litinové radiátory určené pro vyšší teploty vody moderním kondenzační kotlům zpravidla nevyhovují. Do kotle by se měla vracet voda s co nejnižší teplotou. Teplota vratné vody nesmí překročit zhruba 45 °C, protože kotel by pak přestal pracovat v nejúspornějším kondenzačním režimu.

Odvod kondenzátu

Při provozu se v tomto typu kotle tvoří kondenzát. Jedná se o zkondenzované vodní páry ze spalin. Kondenzát je kyselý – jde o vodu s malým obsahem kyseliny dusičné a dusité. V praxi se kondenzát odvádí přímo do odpadu a tento odvod je při instalaci kotle nutné vybudovat. A právě to může být problém v místech, kde odpadní potrubí není po ruce. Kondenzátu v kotli vzniká poměrně velké množství v desítkách litrů denně. Přestože jde o slabou kyselinu, není nebezpečný. Naopak pomáhá neutralizovat většinou příliš zásadité odpadní vody.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Správně zvolený výkon

Výkon otopné soustavy v domě by měl odpovídat jeho celkovým tepelným ztrátám. Kondenzační kotel nesmí být příliš slabý, protože pak nedokáže interiér dobře vytopit. Kotel však nesmí být ani zbytečně silný, což může být problém hlavně v moderních nízkoenergetických domech. Příliš výkonný kotel zbytečně cykluje – často se zapíná a vypíná a nepracuje v optimálním režimu.

Dobrá regulace

Kondenzační kotel je dnes velmi žádaný i z toho důvodu, že jej lze ovládat přes PC, tablet nebo webové rozhraní. Regulace systému zabezpečuje celkový komfort bydlení i úsporu paliva. Při výměně starého kotle za kotel kondenzační se nedoporučuje ponechávat staré regulátory. Jejich zastaralé fungování omezuje výhody nového kotle. Pro ovládání není vhodný ani pokojový termostat. Moderní kondenzační kotle mají vlastní mikroprocesorové regulace, a proto potřebují adekvátní řídicí systém vytápění.

Kupujete nový kotel nebo tepelné čerpadlo a chcete získat Kotlíkovou dotaci? Zkuste to s námi. Máme 98% úspěšnost!

Více informací najdete na našem specializovaném webu.