E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

LED žárovka „bliká“. Co s tím?

Kolik ušetří LED žárovky
  • Světlo některých LED žárovek může skutečně blikat. Tento efekt ale vidí jen citlivější osoby.

  • Jde o podobný efekt, jaký lze pozorovat třeba u klasických zářivek.

  • Blikání je dáno kvalitou, respektive nekvalitou elektroniky v LED žárovce – takzvaného předřadníku.

  • Někomu toto blikání může vadit, jiný jej nevnímá. Systémové řešení tohoto problému neexistuje.

Citlivější osoby skutečně mohou rychlé rušivé blikání a stroboskopický efekt u některých LED žárovek vnímat. Rychlé blikání jim pak třeba znemožňuje drobnou práci, u které je potřeba soustředěné vnímání zrakem. Někteří lidé také uvádějí, že je ze světla LED žárovek dokonce i bolí hlava. Nejde o masivně rozšířený problém, ale ani o žádnou autosugesci citlivých jedinců. Některé LED žárovky opravdu drobně a rychle blikají.

Může za to předřadník

Za blikání LED žárovek může jejich elektronika – konkrétně předřadník. Pokud jsou v předřadníku použity nekvalitní součástky, nebo je jeho samotné řešení z finančních důvodů nedokonalé, může pak LED žárovka drobně blikat.

Bohužel v současné době pro běžné spotřebitele asi neexistuje jednoduché řešení, jež by tento problém systémově eliminovalo. Je to dáno nejspíš tím, že procento lidí, kteří blikání LED žárovky vnímají jako rušivé, není tak vysoké, aby se tím výrobci začali více zabývat. Technicky zdatní uživatelé dokonce do elektroniky žárovek zasahují a vhodnou změnou součástek (jde vesměs o kondenzátory a odpory za pár korun), blikání odstraní. To vám ale v žádném případě nedoporučujeme. Pokud tedy pomineme odborné zásahy do elektroniky žárovek, doporučuje se zejména:

  • Vyzkoušet více druhů a značek LED žárovek a najít takovou, která „nebliká“. U značkových výrobců je větší pravděpodobnost kvalitního předřadníku, ovšem nemusí to být pravidlo.

  • Vyhnout se LED žárovkám typu „kukuřice“ s větším počtem LED diod, u nichž je pravděpodobnost blikání větší.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.