K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

16

Kolik stojí a ušetří okna pro pasivní domy?

Témata

 • Okna pro pasivní domy jsou poměrně drahá, ale svoji pořizovací cenu spolehlivě vrátí.
 • Totéž platí pro kvalitní zateplovací materiály a automatický větrací systém, který zpětně využívá tepelnou energii vydýchaného vzduchu.

Prosklené otvory lidských příbytků pouštějí dovnitř světlo a opticky zvětšují interiér. Blahodárné jsou především výhledy do otevřené krajiny, vyzdobené barevnými květinami. Okna pro pasivní domy dokonale splňují také další, prozaické funkce: Odolávají povětrnostním vlivům a jsou vzduchotěsné, takže minimalizují tepelné úniky . Bývají orientované k jihu, aby propouštěly maximum slunečního záření a sloužily vlastně jako zdroj solární energie .

Okna pro pasivní domy jsou součástí komplexního řešení

Tuzemské domácnosti a podniky pilně zateplují svoje sídla. Sokly, obvodové stěny a střechy pokrývají izolačními materiály, vyměňují dveře a okna. Spotřeba aktivně vyráběného tepla v domácnostech strmě klesá, ale stále zůstává významná. Okna pro pasivní domy jsou součástí nejlepších architektonických projektů současnosti, které skoro vůbec nepotřebují vytápění! Jsou prakticky vzduchotěsné, protože větrání probíhá automatizovaně a neustále rekuperačním výměníkem.

Okna pro pasivní domy mají trojité sklo s hliníkovým nebo plastovým rámečkem, který někdy bývá zpevněný ocelovou výztuhou a může obsahovat speciální termoizolační vložku. Dovnitř pouštějí většinu slunečního záření (asi 55 %, oproti 92 % při jednoduchém zasklení), ale zároveň slouží jako tepelná izolace (hodnota tepelné prostupnosti je 0,6 W/m2K, tedy desetkrát nižší než při jednoduchém zasklení a dvakrát nižší než přes izolační dvojsklo). Díky kvalitnímu zateplení celé stavby a důmyslnému větrání potom zaplatíte za vytápění přibližně desetinovou částku, oproti běžné tuzemské domácnosti! Okna pro pasivní domy stojí přibližně 10 000 až 32 000 Kč, záleží na velikosti a provedení.

TIP

Pasivní dům může na vašem pozemku vyrůst rychle a levně. Cena hrubé dřevostavby nemusí překročit milion Kč, i když započteme práci a DPH!

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  63
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  62
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*