E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak levně ohřívat vodu?

Úspory energií Úspory elektřiny Chytrá domácnost
  • Nejlevněji vám vodu ohřeje slunce.
  • Pro ohřev vody využijete i kamna na tuhá paliva s výměníkem tepla.
  • Elektrický bojler nebo plynový kotel ohřejí vodu pohodlně a s přijatelnými náklady.
  • Elektrický průtokový ohřívač je komfortní a jednoduchý na instalaci, není ale moc úsporný.

Elektrický průtokový ohřívač – jen pro byty s malou spotřebou

Průtokový ohřívač připraví horkou vodu přesně v okamžiku, kdy ji potřebujete. Díky malým rozměrům se vám vejde třeba na kuchyňskou linku. Tento způsob ale spotřebuje hodně elektřiny, takže se hodí hlavně na menší množství vody. Využijete ho třeba v malých bytech s jedním nebo dvěma obyvateli nebo na chatě, kam jezdíte hlavně o víkendech.

Plynový ohřívač nebo kondenzační kotel s průtokovým ohřevem

Průtokový plynový ohřívač asi znáte. Lidově se označuje jako „karma” – podle firmy, která tyto spotřebiče na začátku 20. století začala v Československu vyrábět. Stará karma ale nebývá moc bezpečná. Kvůli nedokonalém odtahu spalin vám může do domácnosti unikat jedovatý oxid uhelnatý. U moderních průtokových ohřívačů to ale samozřejmě neplatí a na rozdíl od elektrického ohřívače jsou navíc úspornější. Vyžadují ale napojení do komína a instalaci přívodu plynu.

Na pravidelné revize plynového kotle už nemusíte myslet. S tarifem Komplet plyn je zařídíme  a zaplatíme za vás!

Ještě víc ušetříte, když budete vodu ohřívat kondenzačním kotlem. Ne všechny kotle ale pracují v nejúspornějším kondenzačním režimu. Vždycky se proto informujte u výrobce nebo prodejce. 

Kamna na tuhá paliva s výměníkem

Vodu můžete ohřívat i některými kamny na dřevo – pokud mají výměník tepla. Ohřátá voda z kamen pak proudí do stejného zásobníku, kde se ohřívá a skladuje voda pitná. Tato varianta je levná a hodí se hlavně v zimě, kdy v kamnech topíte.

Chytrý bojler na elektřinu

Elektrický bojler je běžnou – a při využití dvoutarifní sazby i cenově dostupnou – možností, jak ohřívat vodu. Inteligentní systém v takzvaných chytrých bojlerech si zapamatuje vaši spotřebu teplé vody a podle toho upraví její ohřev.

Solární ohřev – ekologická a úsporná varianta

Nejúsporněji a ekologicky vám vodu ohřeje slunce. Solární ohřev vody využívá buď fotovoltaické panely, které vyrábí elektřinu pro bojler, nebo takzvaný termický kolektor. V druhém případě slunce zahřívá pracovní kapalinu v tenkém potrubí kolektoru, a ta pak teplo předává do vody. Dobře navržený solární systém vám pokryje i dvě třetiny roční spotřeby teplé vody v domácnosti.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.