E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak levně ohřívat vodu?

Úspory energií Úspory elektřiny Chytrá domácnost
  • Nejlevněji vám vodu ohřeje slunce.
  • Pro ohřev vody využijete i kamna na tuhá paliva s výměníkem tepla.
  • Elektrický bojler nebo plynový kotel ohřejí vodu pohodlně a s přijatelnými náklady.
  • Elektrický průtokový ohřívač je komfortní a jednoduchý na instalaci, není ale moc úsporný.

Elektrický průtokový ohřívač – jen pro byty s malou spotřebou

Průtokový ohřívač připraví horkou vodu přesně v okamžiku, kdy ji potřebujete. Díky malým rozměrům se vám vejde třeba na kuchyňskou linku. Tento způsob ale spotřebuje hodně elektřiny, takže se hodí hlavně na menší množství vody. Využijete ho třeba v malých bytech s jedním nebo dvěma obyvateli nebo na chatě, kam jezdíte hlavně o víkendech.

Plynový ohřívač nebo kondenzační kotel s průtokovým ohřevem

Průtokový plynový ohřívač asi znáte. Lidově se označuje jako „karma” – podle firmy, která tyto spotřebiče na začátku 20. století začala v Československu vyrábět. Stará karma ale nebývá moc bezpečná. Kvůli nedokonalém odtahu spalin vám může do domácnosti unikat jedovatý oxid uhelnatý. U moderních průtokových ohřívačů to ale samozřejmě neplatí a na rozdíl od elektrického ohřívače jsou navíc úspornější. Vyžadují ale napojení do komína a instalaci přívodu plynu.

Na pravidelné revize plynového kotle už nemusíte myslet. S tarifem Komplet plyn je zařídíme  a zaplatíme za vás!

Ještě víc ušetříte, když budete vodu ohřívat kondenzačním kotlem. Ne všechny kotle ale pracují v nejúspornějším kondenzačním režimu. Vždycky se proto informujte u výrobce nebo prodejce. 

Kamna na tuhá paliva s výměníkem

Vodu můžete ohřívat i některými kamny na dřevo – pokud mají výměník tepla. Ohřátá voda z kamen pak proudí do stejného zásobníku, kde se ohřívá a skladuje voda pitná. Tato varianta je levná a hodí se hlavně v zimě, kdy v kamnech topíte.

Chytrý bojler na elektřinu

Elektrický bojler je běžnou – a při využití dvoutarifní sazby i cenově dostupnou – možností, jak ohřívat vodu. Inteligentní systém v takzvaných chytrých bojlerech si zapamatuje vaši spotřebu teplé vody a podle toho upraví její ohřev.

Solární ohřev – ekologická a úsporná varianta

Nejúsporněji a ekologicky vám vodu ohřeje slunce. Solární ohřev vody využívá buď fotovoltaické panely, které vyrábí elektřinu pro bojler, nebo takzvaný termický kolektor. V druhém případě slunce zahřívá pracovní kapalinu v tenkém potrubí kolektoru, a ta pak teplo předává do vody. Dobře navržený solární systém vám pokryje i dvě třetiny roční spotřeby teplé vody v domácnosti.

Spočítejte si kolik můžete s vlastním solárním systémem ušetřit. Navrhneme vám solární systém na míru, nainstalujeme jej a navíc vám pomůžeme se získáním dotace až 170 000 Kč.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.