E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak snadno opravit vodovodní kohoutek?

  • Pár kapek navíc zvyšuje spotřebu vody a s ní spojené náklady.

  • Kapání vody je nehospodárné a navíc způsobuje nepříjemný zvuk.

  • Netěsnící kohoutek lze ve většině případů opravit svépomocí.

Kapající kohoutek je signálem opotřebovaného kroužku u ventilu nebo málo těsnícího sedla. V obou těchto případech lze kohoutek vodovodní baterie opravit bez pomoci odborníka.

1. Uzavřete přívod vody

V první řadě je nutné zastavit hlavní přívod vody v domácnosti. Zabrání se tak samovolnému odtoku vody, který je během oprav nežádoucí. Kromě toho je nutné z kohoutku vypustit všechnu vodu, jež v něm zůstala po posledním zapnutí a nebo se drží přímo ve vodovodním potrubí. Jakmile je všechna zbytková voda vypuštěna a je zastaven hlavní přívod, můžete odstranit svrchní kryt kohoutku.

V každé domácnosti je možné najít spoustu možností pro úsporu energií. Jak jste na tom u vás? Stáhněte si naši brožuru Úsporná domácnost a podívejte, kde a jak můžete doma šetřit elektřinu, plyn i teplo.

2. Sejměte kohoutek

Pod krytem by měl být šroubek, který je třeba vyšroubovat, poté musíte sejmout kohoutek – hasákem, klíčem nebo sika kleštěmi proti směru hodinových ručiček. Při snímání kohoutku je nutné postupovat pomalu a ne moc silně, aby nedošlo k jeho poškození.

V dalším kroku bude zapotřebí šroubováku, pomocí něhož odstraníte ventilovou vložku z baterie. Protože samotné těsnění drží šroubek či matice, pro jeho odstranění je ho třeba povolit. Poté lze vyměnit staré těsnění za nové. Někdy jej stačí prostě otočit, většinou je ale lepší úplná výměna těsnění za nové.

Ve většině případů jste v této fázi hotovi. Kohoutek proto opět složte dohromady, jemně dotáhněte na baterii a vyzkoušejte. Pokud vše funguje, kohoutek nakonec dotáhněte víc napevno.

3. Výměna ventilového sedla

Pokud vodovodní baterie nefunguje dobře ani po výměně těsnění, je třeba vyměnit celé sedlo baterie. Při výběru nového sedla dbejte na stejné rozměry jako u toho původního. Sedlo lze vyměnit s pomocí klíče. Pokud nové sedlo zcela nesedí, jde ho upravit pomocí frézy. Tento nástroj ale pravděpodobně doma nemá každý.

Po výměně sedla (nebo jen po odmontování ventilové vložky) je potřeba nainstalovat novou ventilovou vložku. Poté stačí pevně přišroubovat kohoutek a jeho kryt zpět. Otevřením hlavního uzávěru vody lze otestovat účinnost nového těsnění, případně sedla. Pokud z kohoutku voda uniká dál, je nutné celý proces zopakovat a dotáhnout povolené šrouby.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.