E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

K čemu slouží a kolik stojí vrty pro tepelná čerpadla?

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Moderní technologie
  •  Tepelná čerpadla využívající energii země nebo vody nemůžou pracovat bez vrtu nebo zemního kolektoru.
  •  Při instalaci těchto typů tepelných čerpadel je třeba nechat si od specializované firmy zhotovit hlubinný vrt, z něhož bude odebírána energie země  nebo vody.
  •  Cena vrtů pro tepelná čerpadla se přitom odvíjí od celé řady faktorů. 

Vrty pro tepelná čerpadla je možné realizovat pouze na základě příslušných povolení, která zpravidla vyřizují přímo realizační firmy. Zkušené společnosti, které jsou vybavené moderní technikou, vyhotoví hluboké vrty bez poškození okolí, proto je možné je provádět i ve stávající zástavbě. Je třeba počítat s tím, že vrty pro tepelná čerpadla lze realizovat pouze na určitém podloží, které by mělo být tvrdé. Naopak v oblastech, kde jsou v podloží štěrky nebo písky, je vrtání obtížné. V tomto případě lze využít horizontální plošné kolektory.

Ještě než si realizaci vrtu objednáte, je třeba provést v místě instalace hydrogeologický průzkum, na který jsou navázaná příslušná povolení. Jeho cena se pohybuje klem 5 000 Kč. Nejjednodušší je obrátit se na specializovanou společnost, která vše zajistí. 

Jak hluboký vrt tepelné čerpadlo potřebuje?

Tepelná čerpadla odebírající teplo ze země nebo vody (například ze studny) jsou náročnější na prostor. Na 1 kW výkonu tepelného čerpadla země/voda je potřeba asi 12 m hloubky vrtu. Pro běžný rodinný dům je potřeba vrt o hloubce kolem 100 až 150 m. Pokud se rozhodnete pro plošný kolektor (tzv. horizontální vrt), tak si 1 kW výkonu vyžádá asi 30 m2 plochy.

Podle potřeby konkrétního rodinného domu nebo jiného objektu se většinou provádí jeden nebo více vrtů o průměru 12 až 16 cm. Ve vrtu je následně uložený výměník tepla, naplněný nemrznoucí směsí, která přenáší teplo odebrané ze země.

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit náklady na vytápění? Potřebujete poradit, kterou technologii vytápění zvolit, nebo jak získat dotaci na nový kotel? Spoustu užitečných informací o vytápění i dotacích a také zajímavé cenové nabídky najdete na našem specializovaném webu věnovaném tepelné technice

Cena vrtu pro tepelná čerpadla

Cena, kterou za realizaci vrtu pro tepelná čerpadla zaplatíte, se odvíjí od řady faktorů. Jde především o typ podloží (u stabilního jsou vrty levnější), průměr vrtu a jeho hloubku. Například vrt v poloskalním pevném podloží o průměru 16 cm se pohybuje kolem 1 200 Kč za metr hloubky. V případě nestabilního podloží cena za metr vrtu narůstá na cca 2 500 Kč. Počítejte však i s dalšími náklady na hydrogeologický průzkum, následnou úpravu povrchu atd.   

Zajímá vás, jak najít vhodné a cenově dostupné topení? Zkuste náš specializovaný web věnovaný vytápění a ušetřete za tepelné čerpadlo s E.ON.