K čemu slouží a kolik stojí vrty pro tepelná čerpadla? 2

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Moderní technologie

  •  Tepelná čerpadla využívající energii země nebo vody nemůžou pracovat bez vrtu.
  •  Při instalaci těchto typů tepelných čerpadel je třeba nechat si od specializované firmy zhotovit hlubinný vrt, z něhož bude odebírána energie země  nebo vody.
  •  Cena vrtů pro tepelná čerpadla se přitom odvíjí od celé řady faktorů. 

Vrty pro tepelná čerpadla je možné realizovat pouze na základě příslušných povolení, která zpravidla vyřizují přímo realizační firmy. Zkušené společnosti, které jsou vybavené moderní technikou, vyhotoví hluboké vrty bez poškození okolí, proto je možné je provádět i ve stávající zástavbě. Je třeba počítat s tím, že vrty pro tepelná čerpadla lze realizovat pouze na určitém podloží, které by mělo být tvrdé. Naopak v oblastech, kde jsou v podloží štěrky nebo písky, je vrtání obtížné. V tomto případě lze využít horizontální plošné kolektory.

RADA

Ještě než si realizaci vrtu objednáte, je třeba provést v místě instalace hydrogeologický průzkum, na který jsou navázaná příslušná povolení. Jeho cena se pohybuje klem 5 000 Kč. Nejjednodušší je obrátit se na specializovanou společnost, která vše zajistí. 

Jak velký vrt tepelné čerpadlo potřebuje

Tepelná čerpadla odebírající teplo ze země nebo vody (například ze studny) jsou náročnější na prostor. Na 1 kW výkonu tepelného čerpadla země/voda je potřeba asi 12 m hloubky vrtu. Pro běžný rodinný dům je potřeba vrt o hloubce kolem 100 až 150 m. Pokud se rozhodnete pro plošný kolektor (tzv. horizontální vrt), tak si 1 kW výkonu vyžádá asi 30 m2 plochy.

Podle potřeby konkrétního rodinného domu nebo jiného objektu se většinou provádí jeden nebo více vrtů o průměru 12 až 16 cm. Ve vrtu je následně uložený výměník tepla, naplněný nemrznoucí směsí, která přenáší teplo odebrané ze země.

TIP

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit na vytápění? Nemáte našetřený dostatečně velký obnos na pořízení tepelného čerpadla? Společnost E.ON vám zprostředkuje nákup kvalitních a účinných tepelných čerpadel Vaillant na splátky s jedinečnou slevou. Spočítejte si výši splátek a prohlédněte si detail nabídky.

Cena vrtu pro tepelná čerpadla

Cena, kterou za realizaci vrtu pro tepelná čerpadla zaplatíte, se odvíjí od řady faktorů. Jde především o typ podloží (u stabilního jsou vrty levnější), průměr vrtu a jeho hloubku. Například vrt v poloskalním pevném podloží o průměru 16 cm se pohybuje kolem 1 200 Kč za metr hloubky. V případě nestabilního podloží cena za metr vrtu narůstá na cca 2 500 Kč.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.