E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Znáte výpočet spotřeby elektrické energie?

Elektřina Rodinný rozpočet Osvětlení Spotřebiče Moderní technologie
  • Pro výpočet spotřeby elektřiny často potřebujete složitější matematické operace.
  • Spočítat spotřebu vám pomůže energetický štítek nebo měřič – wattmetr.

 

Zdá se vám, že platíte zbytečně moc za elektřinu? Spočítejte si na naší kalkulačce, kolik můžete ročně ušetřit!  

Výpočet spotřeby elektrické energie pro žárovku

Na obalu zjistíme příkon žárovky – najdeme ho tam jako počet wattů (W).  Tuto hodnotu vynásobíme časem, jak dlouho bude žárovka svítit.

Jako příklad vezmeme žárovku s příkonem 10 W, která zářila 10 hodin. Výpočet spotřeby elektřiny = 10 W × 10 hodin = 100 Wh (watthodin). Stejně zjistíme i přibližnou spotřebu zářivek. Výpočet ale nebude tak přesný, protože zářivky mají spotřebu na začátku větší.

Energetická jednotka Název jednotky Cena elektřiny
Wh Watthodina 0,00483 Kč
kWh Kilowatthodina (Wh x 1 000) 4,83 Kč
MWh Megawatthodina (kWh x 1 000) 4 832 Kč

Kolik bude provoz žárovky asi stát, spočítáte podle tabulky. Násobte spotřebu uvedenou cenou elektřiny. Podle toho taky zjistíme, že za 10hodinové svícení uvedené 10W žárovky zaplatíme 48 haléřů (100 Wh x 0,00483 Kč/Wh = 0,483 Kč).

Výpočet spotřeby elektrické energie podle štítku

U domácích spotřebičů je to s výpočtem složitější. Například chladnička se průběžně zapíná a vypíná, i když je neustále připojená k síti. Pračka má zase největší spotřebu ve chvíli, kdy ohřívá vodu. Spotřebu  elektřiny jednotlivých spotřebičů ale povinně počítají a zveřejňují výrobci, respektive prodejci. Na elektrospotřebičích proto hledejte energetické štítky. Na nich se uvádí, kolik kilowatthodin spotřebič při běžném provozu ročně odebere.

Výpočet spotřeby elektřiny platí pro ideální podmínky. Abyste provozní náklady zbytečně nezvyšovali, používejte každý přístroj podle návodu. Třeba ledničce svědčí chladnější prostředí, vodorovná poloha výparníku, naplněnost do 70 % a teplota chlazení aspoň +5 °C. Kdybychom měli zohlednit všechny uvedené faktory, bude tento výpočet podstatně složitější.

Určení spotřeby elektrické energie wattmetrem

Když potřebujete určit energetickou náročnost běžných domácích spotřebičů, můžete použít i měřič – takzvaný wattmetr. S ním změříte a sledujete spotřebu elektřiny. Obvykle se připojuje mezi elektrickou zásuvku a zástrčku spotřebiče. Ukáže vám nejen aktuální spotřebu elektřiny v zásuvce, ale umí sledovat i spotřebu v čase. Snadno tak třeba zjistíte, kolik kWh elektřiny spotřebuje vaše pračka na jeden prací cyklus. Při správném nastavení vám wattmetr zobrazí i to, kolik vás naměřená spotřeba elektřiny stojí. Wattmetr běžně koupíte za pár set korun v prodejnách s elektronikou.

  • Wattmetr změří aktuální spotřebu elektřiny.
  • Zaznamenává také spotřebu elektřiny v čase. Zjistíte tak náklady na prací cyklus pračky nebo denní náklady na provoz chladničky. 
  • Jednoduše přepočítá kWh na koruny. 

V každé domácnosti je možné najít spoustu možností pro úsporu energií. Jak jste na tom u vás? Stáhněte si naši brožuru Úsporná domácnost a podívejte, kde a jak můžete doma šetřit elektřinu, plyn i teplo.

    

Ještě nejste zákazníkem E.ON? Staňte se jím! Uděláme vám nezávaznou nabídku!

Společnost E. ON Energie, a.s., IČ: 260 78 201 bude zpracovávat Vaše údaje pro účely přípravy a případného uzavření smlouvy. Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí. Jak s nimi nakládáme a jaká jsou Vaše práva, se dozvíte zde.