E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Znáte výpočet spotřeby elektrické energie?

Elektřina Rodinný rozpočet Osvětlení Spotřebiče Moderní technologie

  •  Výpočet spotřeby elektrické energie většinou spočívá na složitějších matematických operacích.
  •  Výpočet spotřeby elektrické energie můžeme provádět podle energetického štítku.
  • S určením spotřeby elektrické energie vám může pomoci i měřič - wattmetr.

 

TIP

Srovnejte svoji spotřebu elektrické energie s podobně velkými domácnostmi! Stačí zadat základní údaje, jako třeba počet spolubydlících, do internetové aplikace Energometr.

Výpočet spotřeby elektrické energie pro žárovku

Nejdříve zjistíme, jaký má žárovka příkon, což bývá uvedeno na obalu jako počet wattů (W). Tuto hodnotu vynásobíme časem, po který necháváme osvětlení zapnuté. Uveďme příklad pro žárovku s příkonem 10 W, která zářila 10 hodin. Výpočet spotřeby elektrické energie = 10 W x 10 hodin = 100 Wh (watthodin). Stejným způsobem, byť méně přesně můžeme zjistit náklady na osvětlení běžnými zářivkami. méně přesně proto, že zářivky mají při startu větší spotřebu elektřiny. 

Energetická jednotka Název jednotky Cena elektřiny
Wh Watthodina 0,00483 Kč
kWh Kilowatthodina (Wh x 1 000) 4,83 Kč
MWh Megawatthodina (kWh x 1 000) 4 832 Kč

Zajímá vás finanční náročnost provozu? Násobte přibližnou cenou kalkulované jednotky, kterou uvádíme v tabulce. Vidíme, že uvedená 10W žárovka spotřebovala svým 10hodinovým svícením 48 haléřů (100 Wh x 0,00483 Kč/Wh = 0,483 Kč).

Výpočet spotřeby elektrické energie podle štítku

U domácích spotřebičů je určení nákladů na elektřinu trochu složitější. Například chladnička se průběžně zapíná a vypíná, ačkoli je stále připojená k síti. Obdobně pračka má největší spotřebu elektřiny při ohřevu vody. Naštěstí výpočet spotřeby elektrické energie povinně provádějí a zveřejňují výrobci, respektive prodejci. Elektrospotřebiče jsou opatřeny energetickými štítky, kde většinou bývá například napsáno, kolik při běžném provozu odeberou ročně kilowatthodin.

TIP

Parametry ledniček, praček nebo sušiček porovnává také aplikace pro chytré telefony ecoGator. Stačí ofotit energetický štítek! Jste skeptičtí? Správnost údajů ověříte pomocí wattmetru, který zapojíte mezi spotřebič a elektrickou zásuvku, aby prováděl automatický výpočet spotřeby elektrické energie. Stojí přibližně mezi 230 až 7 000 Kč, eventuálně jej seženete ve specializovaných půjčovnách.

RADA

Výpočet spotřeby elektrické energie platí pro ideální podmínky. Aby provozní náklady zbytečně nestoupaly, používejte každý přístroj podle návodu. Třeba ledničce svědčí chladnější prostředí, vodorovná poloha výparníku, naplněnost do 70 % a teplota chlazení aspoň +5 °C, nikoli nižší. Kdybychom měli zohlednit všechny uvedené faktory, bude tento výpočet podstatně složitější.

Určení spotřeby elektrické energie wattmetrem

Pro určení energetické náročnosti běžných domácích spotřebičů, můžete použít i měřič - takzvaný wattmetr. Ten umožňuje měřit a sledovat spotřebu elektřiny. Obvykle se připojuje mezi elektrickou zásuvku a zástrčku spotřebiče. Wattmetr ukáže nejen aktuální spotřebu elektřiny v zásuvce, ale může také sledovat spotřebu v čase. Snadno tak zjistíte například kolik kWh elektřiny spotřebuje vaše pračka na jeden prací cyklus. Při vhodném nastavení vám wattmetr zobrazí také, kolik vás naměřená spotřeba elektřiny stojí. Wattmetr sežene například v prodejnách s elektronikou. Stojí pár stokorun. 

  • Wattmetr změří aktuální spotřebu elektřiny
  • Zaznamenává také spotřebu elektřiny v čase (zjistíte náklady na prací cyklus pračky, nebo denní náklady na provoz chladničky). 
  • Umožňuje jednoduchý přepočet kWh na Kč.   

    

Ještě nejste zákazníkem E.ON? Staňte se jím! Uděláme vám nezávaznou nabídku!

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.