Sdílení elektřiny pro domácnosti, firmy a komunity  

Základní informace pro zájemce o komunitní energetiku 

Komunitní energetika funguje už nějakou dobu. Jde o sdílení elektřiny mezi domácnostmi, firmami nebo v rámci velkých energetických společenství. Pokud máte například na střeše fotovoltaickou elektrárnu, elektřinu z ní může hned využívat třeba váš soused. Na této stránce se dozvíte všechno, co potřebujete vědět, abyste se do sdílení elektřiny mohli co nejdřív zapojit.

Seznamte se s různými variantami sdílení

Jdu na to

To nejdůležitější o komunitní energetice

Jak to ve zkratce funguje 

Pro sdílení elektřiny je zásadní, aby některý ze členů skupiny vlastnil její zdroj připojený do sítě. V našich podmínkách půjde velmi často o fotovoltaickou elektrárnu. Jakmile taková elektrárna vyrobí nějakou elektřinu, členové ji můžou na základě předem daných podmínek hned spotřebovat. 

Co je k tomu potřeba

Nejdřív se musíte domluvit na tom, jak bude vaše skupina vypadat a jaká pravidla si pro sdílení elektřiny nastavíte. Budete taky potřebovat správce skupiny. Ten ji bude navenek zastupovat například při komunikaci s Elektroenergetickým datovým centrem.   

Elektroenergetické datové centrum (EDC)

Jde o subjekt energetického trhu, který je důležitý pro správce a provozovatele výroben. Ti se u něj musejí registrovat, aby mohli elektřinu sdílet do skupiny. Dál EDC zajišťuje shromažďování a předávání dat mezi účastníky trhu.  

Se sdílením elektřiny vám pomůžeme

Celý proces založení skupiny sdílení je poměrně složitý. Rádi vám s ním pomůžeme díky službě E.ON Partner sdílení. Všechno vám vysvětlíme a budeme tu pro vás, kdykoli budete něco potřebovat. Tím proces urychlíme.   

E.ON Partner sdílení

Pomůžeme vám založit skupinu sdílení. Služba je pro vás úplně zdarma.

Jak budete elektřinu sdílet právě vy? 

Malá skupina do 11 členů

Běžně se taky potkáte s pojmem „aktivní zákazník“.

Malá skupina do 11 členů

Bytový dům

Sdílení v rámci domu s možností vyhnout se distribučním poplatkům.

Bytový dům

Energetické společenství

Sdílení mezi více než 11 členy s dodatečnou povinností registrace u ERÚ.

Energetické společenství
Sdílení se nedá kombinovat s Virtuální baterií

Z technických důvodů bohužel není možné elektřinu sdílet a zároveň ji ukládat do Virtuální baterie. Pokud se pro sdílení rozhodnete, službu vám nebudeme moct dál poskytovat. Spočítali jsme ale, že Virtuální baterie je z hlediska využití nespotřebované elektřiny obvykle to nejvýhodnější řešení. Proto zvažte následující body, než se do sdílení pustíte:  

Virtuální baterie

  1. Elektřinu čerpám v průběhu celého roku.
  2. Elektřinu spotřebovávám já jako její výrobce.
  3. Co nespotřebuju, to se mi ukládá na později.
  4. Za odběr z Virtuální baterie platím regulovanou složku ceny.
  5. Virtuální baterii pro mě za poplatek spravuje E.ON.  
Sdílení elektřiny

  1. Vyrobenou elektřinu je potřeba spotřebovat v 15minutových intervalech.
  2. Mnou vyrobenou elektřinu může využívat více osob.
  3. Případné přetoky prodávám do sítě.
  4. Všichni odběratelé platí regulovanou složku ceny, pokud elektřinu nesdílím jen za jednou domovní skříní.
  5. Se správou skupiny se pojí potřebná administrativa.

Co vás často zajímá

Vyrobená elektřina se musí ve skupině sdílení spotřebovat během 15minutového intervalu tak, jak její výrobu zaznamená chytrý elektroměr. Pokud k tomu nedojde, odchází do sítě jako přebytek. Elektřina vyrobená ve 12:01 se tak musí spotřebovat do 12:14. V případě, že výrobna zrovna žádnou elektřinu neprodukuje, není co sdílet.  

Tento přístup je jednotný v celé Evropě a vychází z nejkratšího intervalu, v jakém jsou chytrá měřidla schopná zaznamenat data o výrobě. Spotřeba vyrobené elektřiny v reálném čase není možná a 15minutové intervaly jsou tomu nejblíž, jak to současná technologie dovoluje.  

Elektroenergetické datové centrum vzniklo v roce 2023 a pro celý koncept komunitní energetiky je naprosto klíčové. Jeho úlohy jsou následující:   

  • Zajišťovat komunikaci a předávat data mezi účastníky sdílení. Mezi ně kromě odběrných míst, která se ho přímo účastní, patří také třeba dodavatelé energií, distributoři nebo Energetický regulační úřad. 
  • Registrovat účastníky sdílení.
  •  Vyhodnocovat sdílení v rámci jednotlivých skupin.  

Od 1. 1. 2023 už můžete sdílet elektřinu v rámci jednoho objektu – to znamená mezi byty, které mají jednu přípojkovou skříň. Týká se to třeba bytových domů nebo rodinných domů s několika bytovými jednotkami. Jde o elektřinu, kterou vyrobí zdroj umístěný v daném domě, například fotovoltaika na střeše. Konkrétní podmínky upravuje aktuální znění vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou č. 408/2015 Sb.  

Od 1. 8. 2024 se kromě toho můžete registrovat i jako aktivní zákazník nebo společenství do portálu EDC a sdílet elektřinu s využitím veřejné distribuční soustavy. Registraci u EDC potřebujete i v případě, že sdílíte v bytovém domě bez využití distribuční soustavy.  

V novele zákona je hned několik způsobů sdílení elektřiny:  

  • Sdílení aktivním zákazníkem: Elektřinu, kterou vyrobíte, pošlete na jiné odběrné místo – buď sobě, nebo někomu jinému. Například elektřinu, kterou si vyrobíte v rodinném domě, tak využijete na chatě. Takhle můžete elektřinu sdílet až s 11 dalšími odběrnými místy. Tato možnost platí pro domácnosti, firmy i obce.
  • Energetická společenství: Jde o sdružení jednotlivých členů, kteří si dohodnou pravidla pro sdílení vyrobené elektřiny. Elektřinu si rozdělí podle předem stanoveného poměru, kterému se říká alokační klíč. Právní formou energetického společenství je družstvo nebo spolek a musí být registrované u Energetického regulačního úřadu. Společenství pak předá energetickému datovému centru (EDC) alokační klíče a kódy EAN všech odběrných míst, která se zapojí do sdílení.  

U sdílení zákazníka nebo výrobce elektřiny můžete elektřinu sdílet po celém území České republiky – až mezi 11 odběrnými místy. Odběrné místo s výrobnou se tak může nacházet například v Plzni – tedy na území ČEZ Distribuce – a odběrné místo, kam se bude vyrobená elektřina posílat, zase v Českých Budějovicích na území EG.D.

V případě energetických společenství je pak sdílení omezené na souvislé území maximálně 3 obcí s rozšířenou působností nebo území hlavního města Prahy. Elektřina se navíc nedá sdílet do zahraničí. Kromě toho zákon omezuje maximální počet míst v jedné skupině sdílení na 1 000.  

Na úvod je potřeba říct, že neexistuje žádný zákon na sdílení elektřiny. Koncept komunitní energetiky řeší vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou a novela energetického zákona č. 458/2000 Sb., které se také říká LEX OZE II.

Sdílení elektřiny v rámci jedné budovy 
Tento případ upravuje aktuální znění vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou č. 408/2015 Sb. Sdílení elektřiny v rámci jedné budovy je možné od 1. 1. 2023 a nejčastěji se vztahuje na případy, kdy má bytový dům vlastní solární elektrárnu.     

Ostatní případy sdílení 
Všechny ostatní varianty sdílení spadají pod LEX OZE II. Tato novela energetického zákona dává rámec komunitní energetice v širším smyslu slova, kdy od léta 2024 umožní sdílení přebytků z výroby elektřiny mezi nejrůznějšími subjekty, pokud vytvoří takzvanou skupinu sdílení. Pro lepší představu o tom, co LEX OZE II. přináší, uvedeme příklady sdílení:   

  • Fotovoltaika na vašem domě vyrábí elektřinu, kterou můžete okamžitě spotřebovat třeba na chatě, pošlete ji sousedovi, případně do bytu někomu z rodiny nebo přátel.  
  • Elektřinu ze solární elektrárny, kterou vlastní vaše firma, sdílíte do dalších svých provozoven kdekoliv v Česku.  
  • Fotovoltaika na střeše budovy školy vyrábí elektřinu hlavně v létě, kdy ji ale škola nejméně potřebuje. Provozovatel školy může elektřinu využít v jiných budovách, které se využívají i přes léto.  

Alokační klíč určuje, jaký podíl elektřiny ze společného zdroje připadne jednotlivým členům skupiny sdílení. Měl by být nastavený tak, aby se vyrobená elektřina v každém okamžiku maximálně využila. Odběrné místo s největší průměrnou spotřebou by tak logicky mělo získat největší podíl.  

Průběhové měření, jinak také chytré měření, je zkrátka elektroměr, který umí průběžně zaznamenávat údaje o vyrobené a odebrané elektřině. Distributoři ho odečítají na dálku, takže k odběratelům s chytrým elektroměrem už nemusí chodit odečítači.  

  • Výrobce elektřiny musí mít výrobnu uvedenou do provozu.
  • Předávací místo výroby i spotřeby musí mít zajištěné průběhové měření.
  • Předávací místo výroby musí mít samostatný EAN – takzvaný výrobní. Mikrozdroje s kombinovaným EAN se do sdílení jako výrobny zapojit nemůžou.
  • Skupina sdílení musí být zaregistrovaná v informačním systému EDC. Každé předávací místo může být součástí jen jedné skupiny sdílení.  

Ano, sdílení „sám sobě“ v rámci jednoho elektroměru je možné. Zákon tento typ sdílení ale řadí do kategorie „Sdílení s využitím distribuční sítě“, a vztahuje se na něj proto platba distribučních poplatků.  

Články

Jak funguje sdílení elektřiny krok za krokem
Od roku 2024 můžete v Česku sdílet elektřinu přes distribuční soustavu. Energii vyrobíte například na chalupě a sdílíte ji s rodinou na druhém konci republiky.
Víc najdete tady
Kdo všechno se může zapojit do komunitní energetiky
Láká vás komunitní energetika? Podívejte se, kdo všechno se může zapojit. Od skupiny sousedů po místní farmu.
Víc najdete tady
Co je komunitní energetika a jak se do sdílení elektřiny zapojit
Komunitní energetika umožňuje lidem, firmám a obcím vyrábět čistou energii a vzájemně ji mezi sebou sdílet.
Víc najdete tady