Kolik stojí pelety a kdy je dobré je kupovat?

  1. Vytápění peletami vychází ve srovnání s elektřinou nebo zemním plynem levněji.
  2. Tuna pelet se prodává za zhruba 5 tisíc korun. Za nižší cenu je pořídíte mimo topnou sezónu.
  3. Kotle na pelety díky nízkým nákladům na vytápění instalují nejen domácnosti, ale také firmy.

Trh s peletami v České republice se rozvíjí.

Vytápění biomasou je ve srovnání s náklady na zemní plyn nebo elektřinu dlouhodobě levnější. Zatímco za vytápění rodinného domu peletami zaplatíte kolem dvaceti tisíc korun, za zemní plyn vám bude dodavatel účtovat až dvojnásobek. Kotle na pelety si pořizují nejen domácnosti, ale stále častěji také firmy. Rodinám se investice do peletového kotle vrátí většinou za 5 let, firmám často ještě dříve.

Nízké náklady na vytápění ale nejsou jediným důvodem, proč se domácnosti i firmy pro ekologické kotle rozhodují. Na rozdíl od kotlů na uhlí vypouštějí ty na pelety do ovzduší nesrovnatelně méně emisí. I proto pořízení kotle na pelety podporují takzvané kotlíkové dotace. Ty jsou ale určené pouze pro domácnosti.

Poptávka po peletách roste

Zatímco ještě před několika lety se trh s peletami teprve utvářel, nyní už je stabilizovaný a v Česku působí hned několik výrobců pelet, které vznikají slisováním dřevních pilin do drobných válečků.

Výroba pelet přirozeně kopíruje situaci ve dřevozpracujícím průmyslu. Čím více pilin vzniká, tím více pelet se může vyrobit za nižší cenu. Tempo ale udává i poptávka, která rok od roku roste společně s tím, jak stále více domácností i firem peletami vytápí.

Aktuální cena pelet v Česku

Už několik let se cena jedné tuny pelet pohybuje kolem 5 tisíc korun. Pochopitelně seženete i levnější pelety, ty ale nemusejí dosahovat takové kvality, tedy i výhřevnosti.

Certifikované pelety se vždy vyrábějí z čistých odkorněných pilin. Kvalitní pelety poznáte podle certifikátu, který se jmenuje ENplus. Pelety nižší kvality vás ve výsledku mohou vyjít i dráž, protože jich nakonec budete muset spálit větší objem.

I certifikované pelety ale můžete pořídit za výhodnou cenu, pokud je budete nakupovat mimo topnou sezónu. Se sezónními cenami výrobci přicházejí během jara a léta, na podzim už ceny pelet zase mohou narůstat. 

Neplaťte za energii víc, než musíte 

U nás můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Vybereme pro vás ideální tarif, pomůžeme vám s přechodem k nám a zařídíme samozřejmě i veškerou administrativu.

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina?

Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů. S dodavatelem energií, jako je například E.ON, si můžete domluvit, že vám bude tuto elektřinu dodávat.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny?

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Kde se vyrábí zelená elektřina?

Zelenou elektřinu vyrábí producenti, kteří využívají obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady