Jak na přitápění?

  1. Jako doplňkový zdroj vytápění lze využívat přímotopy, krby nebo klimatizaci.
  2. Každý zdroj je vhodný pro jiný typ budovy.
  3. Obecně platí, že nejúčinnější přitápění zajistí klimatizace, nejlevnější pak krby.

Potřeba přitápění se vždy ukáže až během topné sezóny. V takovém případě je třeba efektivně doplnit stávající topný systém o nový zdroj tepla. Snadným řešením jsou třeba elektrické přenosné přímotopy. Přestože efektivně zahřejí interiér, jejich provoz je poměrně nákladný.

Ve výběru zdroje přitápění by měl hrát roli konkrétní prostor bytu nebo domu, možnosti stavebního zásahu, požadavky na energetickou spotřebu přístroje a časový horizont, ve kterém bude zařízení používáno. V případech dlouhodobého užití je dobré kontaktovat odborníky, kteří vám pomohou s výběrem toho nejvhodnějšího zařízení.

Přitápění krbem

Domácí krby jsou k dispozici otevřené či uzavřené, pořídit se též dají speciální krby určené do bytu. Pokud upřednostňujete bezpečnost a esteticky vytříbené zařízení, uzavřený krb je lepší variantou. Jiskry ze dřeva tak nepropálí koberec a otevřený oheň neohrozí malé děti. Otevřené krby jsou zase příjemným zdrojem tepla, jenž dodává i zážitek z otevřeného ohně.

 Přitápění pomocí infrapanelů

Infrapanely lze rozdělit na stropní a stěnové. Tyto zdroje tepla vyzařují infračervené vlny, což je stejná energie, jakou vydává lidské tělo nebo slunce. Infračervené vlny neohřívají vzduch jako jiná topná tělesa, ohřívají pouze předměty v místnosti. Teprve díky ohřívání předmětů se postupně ohřívá i vzduch. Tento vytápěcí systém je podobný například kachlovým kamnům, ze kterých také vychází sálavé teplo. Výhodou infrapanelů je nízká cena, nevýhodou pak vysoká spotřeba elektřiny.

Přitápění klimatizací

Jako perspektivní se jeví též přitápění pomocí klimatizace. Mnoho klimatizací totiž kromě chlazení nabízí i vytápění. Klimatizaci lze považovat za úsporný zdroj tepla, pracuje totiž na principu tepelného čerpadla a vyrobí ve srovnání se spotřebou elektřiny několikrát více tepelné energie. Nevýhodou klimatizace jako zdroje tepla může být cirkulace vzduchu – tu totiž mohou někteří lidé pociťovat nepříjemně.

Chcete nový kotel od E.ONu? 

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. U nás si ho můžete pořídit na splátky bez navýšení a dáme vám na něj 7letou záruku. Vy se nemusíte o nic starat, všechno zařídíme za vás. Výhodný tarif plynu je u nás samozřejmostí.  

Chci kotel od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Jak zabránit vzlínání vlhkosti do stěn domu?

Vlhkost se nejčastěji týká starých domů, může se ale objevit i u novostaveb.
Víc najdete tady

Zvolit pasivní, nebo nízkoenergetický dům?

Nízkoenergetický dům má nízkou spotřebu paliv, případně elektřiny pro výrobu tepla.
Víc najdete tady

Co je pasivní dům?

Pasivní dům je stavba, která splňuje přísná kritéria energetických úspor při provozu domu.  
Víc najdete tady